"Není žádný důvod dražit v takovém termínu, aby vznikající koalice nemohla zareagovat," ohradil se proti záměru Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) lídr pražských pirátů a budoucí primátor Zdeněk Hřib.
Podle lídra Prahy sobě Jana Čižinského je zrušení dražby a jednání s městem o odkupu jen věcí ochoty úřadu vyjít magistrátu a radnici Prahy 6 vstříc.
"Veleslavínský zámek má potenciál sloužit veřejnosti, chceme o tom jako Praha jednat," uvedl lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil.
Podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky není k zastavení dražby důvod. "Obecně se žádným jednáním nebráníme, ale v tuto chvíli nevidíme k zastavení dražby žádný zákonný důvod. Zastavení dražby by způsobilo nové výrazné výdaje ze státního rozpočtu," reagoval na výzvu pražských lídrů Ležatka.
Úředníci ve zprávě záměr vydražit pražskou památku hájí s tím, že magistrát o odkup nemovitosti nikdy nepožádal a městská část Praha 6 navrhovala pouze bezúplatný převod. Dražba zámku má přitom začít na 382 milionech korun.
Úřad také argumentuje, že dražbu nelze zdržovat. "Jednalo by se mimo jiné o zcela neúčelně vynaložené prostředky státu v řádu mnoha desítek tisíc měsíčně, včetně příslušných sankcí v případě kontroly," odkazuje zpráva na informaci o nákladech na ostrahu objektu, za niž platí sedmdesát tisíc korun měsíčně. To se doposud hradilo z nájemného, které však současní nájemci zaplatí naposledy právě v listopadu.
Loupež za bílého dne
Ostře se proti postupu úřadu ohradil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), který dražbu označil za "loupež za bílého dne". "Veškerá naše snaha, včetně upozorňování za pomoci médií, vyšla bohužel vniveč. To mne jen utvrzuje v přesvědčení, že je prodej někomu šitý na míru. Stát prodejem nezíská prakticky nic, nic víc než na pár dní splátku úroku státního dluhu."
Dražba se má uskutečnit 30. listopadu v jedenáct hodin v budově úřadu. Cena zámku začíná na 382 milionech, minimální příhoz je 500 tisíc korun.
Barokní zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází odhadem z roku 1725, kdy byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal areál barokního zámku v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.