Vývoz českých zbraní klesá. Blokuje ho Německo a Polsko

Pavel Baroch
12. 8. 2012 12:46
České firmy loni vyvezly zbrojní materiál za 4,5 miliardy, mohlo to být až o třetinu víc
Foto: Jan Langer

Praha - České zbrojovky vyvezly loni podle právě zveřejněné zprávy ministerstva průmyslu zbraně a další vojenskou techniku za zhruba 4,5 miliard korun. Je to přibližně o 600 milionů korun méně než v předchozím roce.

Firmy si stěžují, že jejich export mohl být výrazně vyšší, kdyby vývoz neblokovaly Německo a Polsko, které požadují tranzitní licence.

"V roce 2011 jsme mohli mít export o jednu třetinu větší, kdyby nám okolní země nebránily v přepravě našich výrobků přes jejich území," řekl Aktuálně.cz Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Česko - stejně jako Slovensko - mají nevýhodu v tom, že nejsou přímořským státem. Do vzdálenějších zemí se totiž vojenská technika převáží především lodí, protože to je levnější než letadlem.

"Když česká firma dostane vývozní licenci, ještě to neznamená, že zboží dostane v dohodnutém termínu do přístavu. Německé a polské úřady totiž požadují speciální tranzitní licence," popisuje dlouholetý problém Hynek.

Afghánský voják
Afghánský voják | Foto: Reuters

Jižní cesta není řešením

Vozit zbrojní materiál jižní trasou není podle Hynka dostatečným řešením, protože Rakousko nechce přes své území pouštět žádné zbraně a Maďarsko už také není vstřícné. Navíc ze Středozemního moře neplují lodě do Ameriky.

Hynek uvedl, že k žádosti o tranzitní licenci požadují zahraniční úřady i veškerou dokumentaci k výrobkům včetně cen.

"Jsem přesvědčen o tom, že to je jasné porušení jednoho ze základních principů Evropské unie, čímž je volný pohyb zboží," řekl Aktuálně.cz Hynek.

Brusel chce jednodušší tranzit

Evropská unie začala tento problém řešit a na základě její směrnice měly členské státy upravit své zákony tak, aby se tranzit zbraní a další speciální techniky ulehčil. Nové předpisy mají podle Bruselu platit od letošního 30. června, takže nadcházející měsíce ukáží, nakolik je státy dodržují.

Česko evropskou směrnici začlenilo do zákonu o obchodu s vojenským materiálem. Podle Jiřího Hynka z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ovšem české úřady tranzitní licence od firem z jiných zemí nepožadovaly ani před účinností nového evropského nařízení.

Bitevník L 159 A s plnou výzbrojí. Česká armáda jich používá čtyřiadvacet. Bude je chtít ještě někdo?
Bitevník L 159 A s plnou výzbrojí. Česká armáda jich používá čtyřiadvacet. Bude je chtít ještě někdo? | Foto: Aero Vodochody

Tisíc licencí za 8,5 miliard

Ministerstvo průmyslu ve výroční zprávě o kontrole vývozu vojenského materiálu uvádí, že úřady loni vydaly více než tisíc vývozních povolení za zhruba 8,5 miliard korun.

"Hodnota realizovaných obchodů na základě využití licencí včetně udělených v minulých letech 4 509,1 milionů korun," stojí v dokumentu, podle něhož byly čtyři licence odejmuty ze zahraničně politických důvodů. Nejprve byl v únoru 2011 pozastaven vývoz do Egypta a Jemenu, posléze i do Libye a do Spojených arabských emirátů.

Do zemí EU úřady vydaly 521 licencí za bezmála 4 miliardy korun, firmy ovšem využily jen zakázky za necelé 2 miliardy. Mezi největší exportní země patří Rakousko, Polsko a Slovensko, kam se vyvezla vojenská technika za stovky milionů korun.

Pandury do Rakouska a zpět

Jenže tuto statistiku zkresluje to, že se do Rakouska vozily transportéry Pandur, které se montují v Novém Jičíně. Z Rakouska si pak obrněná vozidla odebírala česká armáda. Do Rakouska se loni vyvezla armádní technika za takřka 573 milionů korun.

Největší počet licencí k vývozu do zemí mimo EU bylo vydáno do Thajska, a to 84. Následovaly Spojené státy se 64 a Izrael s 37 licencemi.

Vojenská technika za nejvíc peněz se loni vyvezla do Alžírska, za bezmála půl miliardy. Do USA se vyvezly zbraně a další vojenský materiál za 330 milionů korun, do Indie, kam se vozí především rozložené tatrovky, za 307 milionů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy