Vývoz českých zbraní klesá. Blokuje ho Německo a Polsko

Pavel Baroch
12. 8. 2012 12:46
České firmy loni vyvezly zbrojní materiál za 4,5 miliardy, mohlo to být až o třetinu víc
Foto: Jan Langer

Praha - České zbrojovky vyvezly loni podle právě zveřejněné zprávy ministerstva průmyslu zbraně a další vojenskou techniku za zhruba 4,5 miliard korun. Je to přibližně o 600 milionů korun méně než v předchozím roce.

Firmy si stěžují, že jejich export mohl být výrazně vyšší, kdyby vývoz neblokovaly Německo a Polsko, které požadují tranzitní licence.

"V roce 2011 jsme mohli mít export o jednu třetinu větší, kdyby nám okolní země nebránily v přepravě našich výrobků přes jejich území," řekl Aktuálně.cz Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Česko - stejně jako Slovensko - mají nevýhodu v tom, že nejsou přímořským státem. Do vzdálenějších zemí se totiž vojenská technika převáží především lodí, protože to je levnější než letadlem.

"Když česká firma dostane vývozní licenci, ještě to neznamená, že zboží dostane v dohodnutém termínu do přístavu. Německé a polské úřady totiž požadují speciální tranzitní licence," popisuje dlouholetý problém Hynek.

Afghánský voják
Afghánský voják | Foto: Reuters

Jižní cesta není řešením

Vozit zbrojní materiál jižní trasou není podle Hynka dostatečným řešením, protože Rakousko nechce přes své území pouštět žádné zbraně a Maďarsko už také není vstřícné. Navíc ze Středozemního moře neplují lodě do Ameriky.

Hynek uvedl, že k žádosti o tranzitní licenci požadují zahraniční úřady i veškerou dokumentaci k výrobkům včetně cen.

"Jsem přesvědčen o tom, že to je jasné porušení jednoho ze základních principů Evropské unie, čímž je volný pohyb zboží," řekl Aktuálně.cz Hynek.

Brusel chce jednodušší tranzit

Evropská unie začala tento problém řešit a na základě její směrnice měly členské státy upravit své zákony tak, aby se tranzit zbraní a další speciální techniky ulehčil. Nové předpisy mají podle Bruselu platit od letošního 30. června, takže nadcházející měsíce ukáží, nakolik je státy dodržují.

Česko evropskou směrnici začlenilo do zákonu o obchodu s vojenským materiálem. Podle Jiřího Hynka z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ovšem české úřady tranzitní licence od firem z jiných zemí nepožadovaly ani před účinností nového evropského nařízení.

Bitevník L 159 A s plnou výzbrojí. Česká armáda jich používá čtyřiadvacet. Bude je chtít ještě někdo?
Bitevník L 159 A s plnou výzbrojí. Česká armáda jich používá čtyřiadvacet. Bude je chtít ještě někdo? | Foto: Aero Vodochody

Tisíc licencí za 8,5 miliard

Ministerstvo průmyslu ve výroční zprávě o kontrole vývozu vojenského materiálu uvádí, že úřady loni vydaly více než tisíc vývozních povolení za zhruba 8,5 miliard korun.

"Hodnota realizovaných obchodů na základě využití licencí včetně udělených v minulých letech 4 509,1 milionů korun," stojí v dokumentu, podle něhož byly čtyři licence odejmuty ze zahraničně politických důvodů. Nejprve byl v únoru 2011 pozastaven vývoz do Egypta a Jemenu, posléze i do Libye a do Spojených arabských emirátů.

Do zemí EU úřady vydaly 521 licencí za bezmála 4 miliardy korun, firmy ovšem využily jen zakázky za necelé 2 miliardy. Mezi největší exportní země patří Rakousko, Polsko a Slovensko, kam se vyvezla vojenská technika za stovky milionů korun.

Pandury do Rakouska a zpět

Jenže tuto statistiku zkresluje to, že se do Rakouska vozily transportéry Pandur, které se montují v Novém Jičíně. Z Rakouska si pak obrněná vozidla odebírala česká armáda. Do Rakouska se loni vyvezla armádní technika za takřka 573 milionů korun.

Největší počet licencí k vývozu do zemí mimo EU bylo vydáno do Thajska, a to 84. Následovaly Spojené státy se 64 a Izrael s 37 licencemi.

Vojenská technika za nejvíc peněz se loni vyvezla do Alžírska, za bezmála půl miliardy. Do USA se vyvezly zbraně a další vojenský materiál za 330 milionů korun, do Indie, kam se vozí především rozložené tatrovky, za 307 milionů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy