Česká policie zatkla Íránce, chtěl vyvézt stovky pušek

ČTK ČTK
6. 3. 2012 21:40
Na operaci údajně spolupracovaly i americké tajné služby
Robert Šlachta, ředitel ÚOOZ.
Robert Šlachta, ředitel ÚOOZ. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatkli v únoru v Praze mezinárodně hledaného Íránce Behrúze Dolatzádího, který se pokoušel koupit stovky rychlopalných pušek M4 a vyvézt je do vlasti, což podléhá mezinárodnímu embargu. Informovala o tom v úterý Česká televize. Na operaci podle ČT spolupracovaly americké tajné služby, které na muže také vydaly zatykač.

"Naši detektivové v Praze zadrželi cizího státního příslušníka, kterého následně obvinili ze dvou trestných činů souvisejících s nelegálním obchodováním s vojenským materiálem," řekl ČT mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Operace podléhala nejpřísnějšímu utajení, muž zatím skončil ve vazbě. Íránský zastupitelský úřad v Praze tvrdí, že o zatčení svého občana nic neví. "Nemáme o tom žádné informace, k nám se to nedostalo," řekl televizi zástupce ambasády. Další informace prý nebude poskytovat ani ÚOOZ.

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že muž přiletěl v roce 2011 do USA a pokusil se zbraně nakoupit nejprve v USA. "Podepsal kontrakt na dodávku 3000 kusů plně automatických pušek M4 do Íránu," napsalo podle ČT na webu ministerstvo.

Obchod se však nevydařil. Dolatzádí se poté přesunul do Česka, kam ho následovala žádost amerických úřadů o sledování. V Praze podepsal kontrakt na dodávku 500 kusů pušek M4 na export za 40.000 eur (asi 996.000 Kč).

Íránec se ubytoval v pražském hotelu Clarion. Policie ho již sledovala a nasadila na něj také své tajné agenty, kteří se vydávali za české zbrojaře. Obchodník byl zatčen přímo v hotelu.

Podle údajů americké justice Dolatzádí po světě oficiálně cestoval jako zástupce íránské firmy Teheran Fanvar, která se k obchodům se zbraněmi nehlásí. Firma se představuje jako obchodník s oděvy, domácími spotřebiči a elektronikou, která byla založena před 12 lety v Íránu.

Na Dolatzádího je stále vydán zatykač ve Spojených státech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy