Vysvětlete, proč jste kauzu Vidkun nedali inspekci. Poslanci si zvou Šlachtu a Ištvana

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 1. 2016 12:16
Poslanci ze sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů si pozvali žalobce Ivo Ištvana a šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu. Chtějí vysvětlení, proč podezření z trestné činnosti olomouckých policistů, tedy takzvanou kauzu Vidkun, neřešila inspekce. Nařizuje to přitom zákon.
Robert Šlachta a Ivo Ištvan
Robert Šlachta a Ivo Ištvan | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan budou poslancům vysvětlovat říjnový zátah proti policistům a podnikatelům v Olomouci. V rámci akce nazvané Vidkun skončili po zákroku Šlachtova útvaru ve vazbě dva vysoce postavení policisté a známý olomoucký podnikatel Ivo Kyselý. Policisté jsou podezřelí z ovlivňování vyšetřovaných kauz.

Případy, v nichž figurují policisté, má podle zákona vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). "Usnesli jsme se, že pana Šlachtu a Ištvana pozveme do komise, aby nám řekli, co je vedlo k tomu, že to inspekce nevyšetřovala," uvedla místopředsedkyně sněmovní komise pro kontrolu GIBS Jana Lorencová.  

Neoficiálně se mluví o tom, že to bylo kvůli tomu, že do případu ovlivňování kauz na Olomoucku mohli být zapleteni i představitelé inspekce a především její olomoucký šéf Tomáš Uličný. Ten sice nebyl z ničeho obviněn, když ale policisté 13. října zatýkali, přišli si i pro něj a vyslýchali ho.

Zatím jen domněnky

"To jsou jen domněnky, nic oficiálně nevíme," říká Lorencová, podle níž toto vysvětlení navíc neobstojí.

Zákon o Generální inspekci bezpečnostních sborů totiž podle Lorencové pamatuje i na situaci, kdy jsou podezřelí i pracovníci inspekce. A říká, že tuto případnou trestnou činnost šetří speciální kontrolní odbor inspekce, který podléhá pouze řediteli. A výsledky dostane na stůl zase jen ředitel.

"Jedno z možných vysvětlení je to, že státní zástupce došel k závěru, že ta trestná činnost se může týkat přímo ředitele inspekce. To je ve hře. Proto chci, aby nám řekli, koho se to týkalo," poukazuje Lorencová.

Jak Ištvan, tak Šlachta se nechtěli zatím vyjádřit. "O usnesení sněmovní komise nemám informaci," reagoval stručně Ištvan a víc se odmítl o případu bavit. Jen nepatrně sdílnější byl Šlachta prostřednictvím svého mluvčího Pavla Hantáka. "Pan Šlachta zatím pozvání neobdržel, a tak ani neví, jaké otázky dostane. Podle toho, jaké dostane, pak odpoví, pokud tomu nebude bránit zákon," uvedl Hanták.

O případu mluvit nesmí

Sami představitelé komise jsou si vědomi, že o detailech případu s nimi Šlachta s Ištvanem nemohou mluvit. Ti ostatně ani nejsou povinni na jednání komise přijít. "Ale aspoň obecně by nám odpovědět mohli," doufá Lorencová.

Tehdejší šéf inspekce Ivan Bílek krátce po razii v Olomouci, po níž se začalo mluvit o selhání GIBS, a po tlaku ministerského předsedy Bohuslava Sobotky rezignoval.

"Pan Bílek by měl sám vyhodnotit, jestli může pokračovat ve své funkci v okamžiku, kdy se takto výrazně snížila důvěra v celou generální inspekci," uvedl tehdy Sobotka a následnou Bílkovu rezignaci kvitoval prostřednictvím Twitteru. "Vzhledem k poškozené pověsti GIBS je to slušné a rozumné rozhodnutí," uvedl.

I když Bílek rezignoval před více než dvěma měsíci a jeho místo zaujal Michal Murín, je podle Lorencové stejně třeba vědět důvody, proč žalobci inspekci z vyšetřování odstavili. "Sice skončil, ale tím spíš to chceme vědět. Tím, co se dozvíme, se vysvětlí celá řada věcí a v této chvíli pouhých spekulací," uvedla.

Po čtvrt roce na svobodu

V kauze nazvané Vidkun podle křestního jména norského kolaboranta Vidkuna Quislinga obvinila policie v říjnu loňského roku čtyři lidi. Mezi nimi je například olomoucký hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil.

Zatímco Rozbořil je stíhán od počátku na svobodě, ve vazbě skončil známý olomoucký podnikatel a přítel exministra vnitra Ivana Langera Ivan Kyselý a dva vysoce postavení policisté: šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec.

Kyselého propustila policie na svobodu ve středu, oba policisty o den později.  Stalo se tak poté, co žalobci přijali jejich kauce 500 000, respektive 100 000 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy