Policie mění ředitele v pěti krajích. Rošádu spustila kauza Vidkun

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 11. 2015 13:35
Policie po kauze Vidkun spustila rošádu v pěti policejních ředitelstvích krajů. Čtyři z nich budou mít od 1. prosince jmenované nové ředitele. Do Olomouce přejde ředitel ústecké krajské policie Tomáš Lansfeld, olomoucký ředitel Libor Krejčiřík nabídl po údajné korupční kauze svou funkci k dispozici. Lansfelda nahradí ve funkci ředitel policie v Plzeňském kraji Jaromír Kníže, kterého zatím zastoupí jeden z náměstků. Změny se dotknou i Prahy a Českých Budějovic. Olomoucká kauza zrychlila změny, které policie nastartovala před rokem a půl.
Policejní prezident Tomáš Tuhý
Policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Martin Svozílek

PrahaPolicie spustila personální rošádu v pěti policejních ředitelstvích krajů. Čtyři z nich budou mít od 1. prosince jmenované nové ředitele. Do Olomouce přejde ředitel ústecké krajské policie Tomáš Landsfeld, olomoucký ředitel Libor Krejčiřík nabídl po údajné korupční kauze svou funkci k dispozici. Změny se dotknou i Plzně, Prahy a Českých Budějovic.

Olomoucká kauza zrychlila změny, které policie nastartovala před rokem a půl. "Přenášíme systém dobré praxe do jiných krajských struktur," vysvětlil policejní prezident Tomáš Tuhý.

Olomoucký krajský ředitel po vypuknutí kauzy nabídl svou funkci k dispozici, aby tím stabilizoval situaci na olomouckém ředitelství. "Necítím na něm žádnou zodpovědnost (za kauzu)," zdůraznil Tuhý. Krejčiřík bude nadále působit ve vedení olomoucké policie, ale už ne jako ředitel.

Na Krejčiříkovo místo přejde ústecký ředitel Landsfeld, který si podal žádost. Uvolněné místo v Ústí nad Labem obsadí Jaromír Kníže z plzeňského krajského ředitelství, na jeho místo bude ředitel vybrán. Dočasně ho zastupuje náměstek Vratislav Hubka.

Změny nastanou i v pražské a jihočeské policii, kde si ředitelské funkce vymění Luděk Procházka s Milošem Trojánkem.

"Krajská ředitelství jsou nastavena tak, že fungují stejně. Když dnes dojde k výměně, může se dobrá praxe předávat," dodal Tuhý. Ředitelé tak získávají zkušenosti se všemi problematickými oblastmi. V jihočeském kraji například dominuje migrace a ochrana státní hranice, což podle policejního prezidenta není typické u vnitrostátních útvarů.

Podobnou rošádu zažila krajská policejní ředitelství před rokem a půl, kdy se vyměnili ředitelé v krajích Královéhradeckém, Pardubickém, Jihočeském a Vysočina. Martin Červíček nahradil v Královéhradeckém kraji Jana Švejdara, který se stal ředitelem v Pardubickém kraji. Jeho šéf Radek Malíř se přesunul do kraje Vysočina, odkud odešel Miloš Trojánek, aby převzal vedení jihočeské policie.

Obvinění policisté i hejtman

Olomoucká kauza s názvem Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky, ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací z trestních spisů. V kauze jsou obviněni čtyři lidé včetně dvou policistů. Šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj i náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku.

Kromě nich je obviněn i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který čelí obvinění z podplácení. Čtvrtým obviněným je podnikatel Ivan Kyselý podezřelý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Kromě hejtmana Rozbořila jsou všichni ve vazbě, proti které podali stížnost.

Obvinění policisté zatím nejsou postaveni mimo službu, protože jsou ve vazbě. Jejich postavení mimo službu se dá podle vyjádření náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho očekávat, až budou z vazby propuštěni. O propuštění ale v souvislosti s kauzou požádal zhruba před měsícem ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek. Další policista, náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach, požádal o přeložení. Oběma bylo vyhověno. Jach byl přeložen na policejní prezidium na úřad služby kriminální policie a vyšetřování, kde se podílí na vytváření metodiky vyšetřování.

 

Právě se děje

Další zprávy