Festival připomene 55 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy, povede diskusi o svobodě

Festival NeverMore 68.
Festival NeverMore 68 nabídne výstavy historických fotografií a techniky, ale i diskuse a debaty nebo koncerty a projekce.
Zúčastní se spolky jako Gulag.cz, Dekomunizace nebo Díky, že můžem a také například Ústav nezávislé žurnalistiky a zástupci médií.
"Mluvme nahlas a fakticky o událostech dávných i nedávných, aby nikdy nebyly zapomenuty a vyprávěny tak, jak se nestaly," vyzývají organizátoři festivalu.
Letošním hlavním tématem budou dezinformace a jejich role v překrucování historických faktů.
Foto: NeverMore 68
Domácí Domácí
16. 8. 2023 17:33
Výročí 55 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomene festival NeverMore 68 v areálu pražského Výstaviště. Jedním z hlavních témat letošního ročníku jsou dezinformace. Festival na 21. srpna nabídne koncerty, debaty, výstavy a projekce, především ale povede diskusi na téma svobody a pravdy.

"Mluvme nahlas a fakticky o událostech dávných i nedávných, aby nikdy nebyly zapomenuty a vyprávěny tak, jak se nestaly," vyzývají organizátoři festivalu. Plánují apelovat na mladé a dezinformace se objeví napříč různými diskusními panely, kterých se zúčastní třeba Ústav nezávislé žurnalistiky, spolek Díky, že můžem i Český rozhlas, který je s událostmi ze srpna 1968 symbolicky spjatý.

"21. srpen byl pro Český rozhlas vždy výjimečným datem, a to nejen kvůli zásadní roli Československého rozhlasu v prvních hodinách a dnech okupace Československa," uvedl ředitel zpravodajství rozhlasu Ondřej Suchan. Právě rozhlas organizoval minulý, první ročník NeverMore 68.

Podle organizátorů akce chyběla v Česku občanská připomínka srpnové okupace. "Jsou to události, které zásadně a nenávratně změnily běh dějin pro naši zemi," připomněla programová manažerka Výstaviště Praha Barbora Šubrtová. Dodala, že téma dezinformací pro letošní ročník vybrali proto, že v současnosti lidé zažívají překrucování historie a jejích faktů. "Dějiny mají tendenci se opakovat," varovala Šubrtová.

Téma dezinformací bude na akci rozvíjet Ústav nezávislé žurnalistiky, spolek Díky, že můžem a média Radiožurnál, Refresher, Deník N či Respekt. Budou se dezinformacím věnovat z mnoha úhlů pohledu, stejně jako tématu okupace Československa i její analogii s válkou na Ukrajině.

Festival navštíví ruský historik Alexej Makarov, který se specializuje na historii Sovětského svazu v době jeho tání a stagnace mezi lety 1953 až 1987. Zkoumá i tehdejší disidenty a samizdat a prodiskutuje i současnou politickou a mediální situaci v Rusku.

Po celé odpoledne 21. srpna budou na festivalu probíhat výstavy a koncerty, včetně večerní tematické projekce. V panelových diskusích vystoupí zástupci spolků Gulag.cz a Dekomunizace nebo Političtí vězni.cz. Výstavy historických fotografií doprovodí i výstava těžké techniky včetně tanku T-55, který používali tehdejší okupanti. Akci zaštítila ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).

 

Právě se děje

Další zprávy