Zuzana Hronová
4. 4. 2021 17:11
Studují praktické obory, jejichž základem je terén, laboratoř, jeviště, ateliér či filmový plac. Jenže pandemie, lockdown a zavření škol jim převrátily život naruby. Zvláště těm, kteří končí umělecké obory, přinesla současná situace i existenční problémy. Aktuálně.cz přináší osobní výpovědi vysokoškoláků.
Mixáž filmového zvuku nejde dělat v ložnici
"FAMU patří, co se týče zvuku, k nejvybavenějším školám v Evropě. Na fakultě vzniklo jedno z nejlepších postprodukčních studií, kde lze míchat filmy v kvalitě, jakou může divák slyšet u hollywoodských blockbusterů (trháků). Momentálně je ale složité se do těchto pracovišť dostat a chybí i materiál, na němž by zde mohl člověk pracovat. Celou mixáž opravdu nelze dělat na počítači v ložnici.
Návrat k běžnému stavu v umělecké tvorbě je v nedohlednu. Vyrůstá tu generace studentů uměleckých oborů, kteří možná nebudou mít tolik zkušeností, tolik praktických dovedností, nebudou mít tolik kontaktů, a tím pádem mohou mít horší uplatnění. To přináší velkou existenční nejistotu," uzavírá Vojtěch Cibulka.