Výročí Palachova upálení: Jak reagoval Brežněv

Pavel Baroch
18. 1. 2009 22:25
V dopise Dubčekovi použila Moskva poprvé pojem o zneužitém studentovi
Foto: Aktuálně.cz

Palach - Palachovo upálení před čtyřiceti lety vyprovokovalo k ostré reakci nejvyšší stranické vedení v Moskvě - šéfa politbyra Leonida Brežněva a předsedy Rady ministrů Alexeje Kosygina.

Brežněv v dopise z 23. ledna 1969 napsal prvnímu tajemníkovi ÚV KSČ Alexandru Dubčekovi a předsedovi vlády Oldřichu Černíkovi, že se Palach "stal obětí záměru provokatérů, kteří ho dohnali k tomuto tragickému činu".

Dezinformace o zneužitém studentovi

První strana Brežněvova dopisu československým soudruhům
První strana Brežněvova dopisu československým soudruhům | Foto: Národní archiv

Historik Petr Blažek soudí, že dopis československým soudruhům se stal základem protipalachovské kampaně v Československu.

"Jasně dokládá, odkud pocházel dezinformační výklad o údajně zneužitém studentovi," napsal Blažek v nové obsáhlé publikaci o Janu Palachovi. Hlavním nositelem myšlenky o zneužitém studentovi se stal člen ÚV KSČ Vilém Nový, který 29. února 1969 poskytl rozhovor francouzské agentuře AFP.

"Poprvé v něm veřejně vyslovil teorii o 'studeném ohni'. Palach měl být údajně přesvědčen, že jde pouze o demonstrativní čin a že mu oheň neublíží," uvedl historik.

Podle Nového nesli odpovědnost za Palachův čin spisovatelé a publicisté. "Nový se při svém tvrzení odvolával na údajné výsledky vyšetřování ministerstva vnitra. Jak se záhy ukázalo, šlo o jednoznačnou dezinformaci, která měla s realitou málo společného.

Vyšetřovatelé Veřejné bezpečnosti po několika dnech odmítli všechny obdobné výroky jako naprosto nepodložené," napsal historik Blažek.

Normalizaci nesmí být bráněno

Brežněv s Kosyginem ve svém dopisu vyzvali československé představitele aby přijali "neodkladná opatření, která budou dostačující k zastavení činnosti všech, kdo se snaží bránit normalizaci situace v zemi na marxisticko-leninském, internacionálním základě".

Druhá strana Brežněvova dopisu československým soudruhům
Druhá strana Brežněvova dopisu československým soudruhům | Foto: Národní archiv

Moskvu totiž události po Palachově upálení velmi znepokojily a československé vedení tvrdě kritizovala.

"Došlo to tak daleko, že státní hromadné sdělovací prostředky byly dány k dipozici tlumočení požadavků odchodu sovětských vojsk z ČSSR. Došlo k případům přímých útoků na vozidla se sovětskými vojenskými příslušníky, dokonce k případům útoku proti sovětským oficiálním představitelům," napsal Brežněv s Kosyginem v dopise, který měla počátkem 90. let k dispozici i vládní komise pro objasnění událostí v letech 1967 až 1969.

Zastavte protisocialistické živly

Brežněv s Kosigynem se obávali toho, aby se další útoky proti marxisticko-leninskému společenskému řádu neodehrály na Palachově pohřbu.

"Určité kruhy projevují solidaritu s požadavky, které nemají nic společného s úsilím československých pracujících o zdokonalování socialistické společnosti," napsali sovětští představitelé Dubčekovi s Černíkem.

"Nyní se zřejmě protisocialistické kruhy připravují k využití pohřbu Jana Palacha k nejširšímu rozvíjení provokační kampaně. Nebude-li v těchto podmínkách projevena pevnost, nebudou-li podniknuta aktivní rozhodná opatření, události se mohou vymknout kontrole strany a vlády a přerůst v otevřené vystoupení proti věci socialismu v Československu," uvedli v dopise Brežněv a Kosygin.

 

Právě se děje

Další zprávy