Co vyfotil Jan Palach, než se upálil. Podívejte se

Co vyfotil Jan Palach, než se upálil. Podívejte se
Snímek, který Palach pořídil bezprostředně po okupaci v srpnu 1968
Sovětské transportéry a západoněmecké auto na snímku Jana Palacha
Dobový kolorit po srpnové okupaci, jak jej zachytil Jan Palach
Palach vyfotil v pražské ulici i zničený sovětský tank
Foto: Archiv Ladislava Žižky
Pavel Baroch
12. 1. 2006 12:17

Praha - Když 21. srpna 1968 vpadly do Československa sovětské tanky, dojel si student Jan Palach k matce do Všetat pro fotoaparát a pořídil snímky z pražských ulic. Okupaci Palach těžce nesl, nesmířil se s rezignací veřejnosti a sebeupálením se jí pokusil vyburcovat k aktivnímu odporu. Mezi další unikátní fotografie patří kromě rodinných snímků například záběry z vyšetřování Palachova činu nebo ze smutečního průvodu. Mnohé snímky jsou po čtyřiceti letech od Palachovy smrti zveřejněny poprvé.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Svědci v kauze Stoka popřeli, že by za zakázky dávali úplatky

Svědci, kteří ve čtvrtek dopoledne u Krajského soudu v Brně vypovídali v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, popřeli, že by za zakázky někomu dávali úplatky. V takzvané kauze Stoka je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud vyslechne dalšího svědka odpoledne.

Dopoledne vypovídali dvě svědci, oba jednatelé stavební či montážní firmy. První řekl, že jeho společnost v minulosti dělala pro Brno-střed několik zakázek a zakázky pro městskou část provádí i v současnosti. Uvedl, že ohledně výběrového řízení na zakázku standardně dostávají výzvu, e-mail nebo dopis, k nimž bývá přiložena projektová dokumentace a termín, dokdy se má nabídka odevzdat. Na Brně-středu šlo v jeho případě o opravy bytů. "O ceně jsme žádné informace nedostávali, nedostávali jsme žádné neveřejné informace," uvedl svědek.

Druhý svědek řekl, že jeho společnost nikdy pro Brno-střed žádné zakázky nerealizovala a nikoho z obžalovaných ani nezná.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Požár ve Vejprtech, na jehož následky zemřelo devět lidí, založil jeden z klientů domova. Případ policie odložila, muže vyhodnotila jako nepříčetného

Zdroj: ČTK
Další zprávy