Co vyfotil Jan Palach, než se upálil. Podívejte se

Co vyfotil Jan Palach, než se upálil. Podívejte se
Snímek, který Palach pořídil bezprostředně po okupaci v srpnu 1968
Sovětské transportéry a západoněmecké auto na snímku Jana Palacha
Dobový kolorit po srpnové okupaci, jak jej zachytil Jan Palach
Palach vyfotil v pražské ulici i zničený sovětský tank
Foto: Archiv Ladislava Žižky
Pavel Baroch
12. 1. 2006 12:17

Praha - Když 21. srpna 1968 vpadly do Československa sovětské tanky, dojel si student Jan Palach k matce do Všetat pro fotoaparát a pořídil snímky z pražských ulic. Okupaci Palach těžce nesl, nesmířil se s rezignací veřejnosti a sebeupálením se jí pokusil vyburcovat k aktivnímu odporu. Mezi další unikátní fotografie patří kromě rodinných snímků například záběry z vyšetřování Palachova činu nebo ze smutečního průvodu. Mnohé snímky jsou po čtyřiceti letech od Palachovy smrti zveřejněny poprvé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy