Praha - Odvolací soud potvrdil výpověď pro bývalého náměstka ministerstva obrany a nyní šéfa bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře Jana Fulíka.
Žalobou se Fulík domáhal rozhodnutí, že výpověď, kterou dostal na ministerstvu v roce 2011, je neplatná. Nedostal údajně přislíbenou pozici zmocněnce.
Rozhodnutí Městského soudu v Praze je pravomocné, Fulík zvažuje podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Nejasné podmínky i pozice
Soudkyně Jitka Denemarková potvrdila loňský rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6. Soud podle ní případ zhodnotil právně správně.
Ohledně Fulíkovy práce se prý odehrála informační jednání, není ale "jasné, v jaké pozici a za jakých podmínek bude (Fulík) pracovat."
Důkazem podle soudkyně nemohou být tiskové zprávy tehdejšího ministra obrany Alexandra Vondry, jehož mediální výstupy prý nebyly konkrétní zřejmě i kvůli utajovaným informacím.
"Trapný spor"
Městský soud řešil případ podruhé. Obvodnímu soudu ho nejdřív vrátil v dubnu 2013 k novému projednání kvůli doplnění důkazů.
Fulík se ke středečnímu verdiktu nechtěl podrobně vyjadřovat, po jednání řekl, že se jedná o "trapný pracovněprávní spor".
Případ se týká Fulíkovy výpovědi z února 2011. Obrana podle něj nesplnila nabídkovou povinnost tím, že mu neposkytla odpovídající pozici poté, kdy byl v roce 2010 odvolán z křesla náměstka pro ekonomiku.
Vondra se s ním údajně dohodl, že se pro něj vytvoří nové expertní místo - měl se stát zmocněncem v projektu letounů L-159.
Tehdejší ministr to také sdělil médiím. Fulík ale prý nakonec nedostal možnost nastoupit a náhradní místo referenta v nižší platové třídě odmítl.
Jeden z pracovníků ministerstva dříve před soudem řekl, že si Fulík nové umístění spíš odvodil z informací, o kterých se na úřadu mluvilo.
Náměstek Bartáka
Fulík byl náměstkem ministra obrany Martina Bartáka. Na obraně skončil poté, když se do vedení úřadu dostal Vondra.
Fulík bývá odborníky kritizován za sporný miliardový nákup čtyř transportních letadel CASA nebo kvůli prosazování později zrušeného miliardového projektu výstavby nových pavilonů v Ústřední vojenské nemocnici.
Kvůli nákupu letadel CASA navrhla protikorupční policie letos v březnu obžalovat exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09, dříve KDU-ČSL) a bývalého šéfa ministerské sekce vyzbrojování Jiřího Staňka.
Vyšetřovatelé je viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nákupem letounů údajně vznikla státu škoda 818,8 milionu korun.
Zeman ho jmenoval v roce 2013
Šéfem bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře jmenoval Fulíka prezident Miloš Zeman v dubnu 2013.
Podle dřívějších informací Fulík v minulosti pracoval ve vedoucích funkcích v Bezpečnostní informační službě (BIS).
V roce 2002 určitou dobu působil v humanitární misi České katolické charity v Afghánistánu. Jeho kolegyně z mise řekla, že jej pro práci v komplikované oblasti doporučil tehdejší generální sekretář charity a pozdější kolega na obraně Jaroslav Kopřiva (KDU-ČSL).
Vondra Kopřivu zbavil funkce náměstka ministra obrany kvůli tomu, že společně s lobbistou Josefem Jindrou údajně dojednával provizi za stamilionovou zakázku na nákup samohybných minometů.