Vydat, či nevydat Parkanovou? Podpora u kolegů oslabuje

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
14. 6. 2012 15:42
Poslanci se seznámili s policejním spisem a často uznávají, že je smysluplný
Vlasta Parkanová.
Vlasta Parkanová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zatímco se ve sněmovních kuloárech vedou debaty, zda vydat, či nevydat místopředsedkyni sněmovny Vlastu Parkanovou (TOP 09) k trestnímu stíhání, ČSSD ji už vyzvala k rezignaci.

"Měl jsem možnost seznámit se s žádostí policie a budu hlasovat pro to, abychom sněmovně doporučili vydat poslankyni Parkanovou trestnímu stíhání," řekl předseda ČSSD a zároveň předseda imunitního výboru Bohuslav Sobotka.

Oficiálním stanoviskem většiny poslanců zatím je, že "bude záležet na doporučení imunitního výboru".

Poslanci, kteří vědí, o co se policie ve své žádosti opírá, většinou mluví o tom, že pro exministryni obrany je to problém.

Chybějící posudek na "cenu obvyklou"

"Mají to docela podchycené. Podstatou je, že jako ministryně obrany nenechala před nákupem armádních letounů CASA vypracovat posudek na `cenu obvyklou`. Bez ní měla být ta smlouva neplatná od počátku," říká jeden z opozičních poslanců obeznámený s podrobnostmi policejní žádosti.

"Tady hrozí sazba 5 až 12 let, je to tzv. škoda velkého rozsahu," doplňuje.

"Ona sama za to možná ani nemůže. Všichni víme, že ona jen podepisovala a všechno organizovali náměstci Barták a Fulík. Ona za to ale nese odpovědnost," nabízí svůj pohled další opoziční poslanec.

V ČSSD převládá názor, že by sněmovna měla svoji místopředsedkyni vydat. "Spoléháme v tom na ODS, myslím, že by mohli být pro."

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura nicméně říká, že on osobně bude pro vydání potřebovat jednoznačné doporučení mandátového a imunitního výboru "vydat", jinak by pro vydání nebyl.

Mandátový a imunitní výbor se sejde příští středu.

Řada pochybností

Samotný nákup letadel provázela už od počátku řada otazníků. Ministerstvo obrany vybralo stroje bez řádného tendru. Podle policie byl nákup předražený, škodu odhadla na 658 milionů korun.

"Armáda přitom chtěla spíše Spartany," říká k tomu stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček .

Kontrakt se společností Omnipol byl navíc podepsán jen den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do křesla ministra obrany. Vedle toho byla uzavřena i smlouva s firmou o servisní podpoře strojů.

S letadly CASA má ale armáda opakovaně problémy. Kvůli závadám dokonce nemohla od loňského října do letošního února vůbec létat.

Podle analýzy, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo obrany, však není možné smlouvy vypovědět.

"Zjednodušeně řečeno: tyto letouny CASA jsou v podstatě civilní letouny, jen natřené nazeleno, a při vojenském použití mají problémy," uzavírá debatu o přepravních letounech pro armádu jeden z poslanců za ČSSD.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy