Praha/Bejrút - Ve chvíli, kdy libanonské bezpečnostní složky propouštěly na svobodu pětici Čechů, kteří byli v této blízkovýchodní zemi uneseni v polovině roku 2015, vyčkával v Bejrútu známý arabista a také bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán. Bedlivě jej sledovali libanonští agenti, pro tamní vládu byl totiž pojistkou, že Česko výměnou propustí Alího Fajáda a jeho spoluvězně Chalída El Marábího.
Průběh dosud přísně utajované operace z počátku loňského roku zrekonstruoval deník Aktuálně.cz na základě informací od čtyř vysoce důvěryhodných zdrojů.
Čas se krátil. Koncem roku 2015 se musel ministr spravedlnosti rozhodnout, zda propustí údajného špiona a obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda a vláda ho vymění za pětici unesených. Češi ho zadrželi v dubnu 2014 v hotelu Sheraton v Praze.
O Fajádovo vydání sice žádaly Spojené státy, trumfy v podobě českých občanů držených na neznámém místě ale měli v rukou Libanonci. Obavy o život unesených nakonec donutily vládu, aby se k USA otočila zády.
Nebezpečí, že se dohoda o propuštění včas nevyjedná, přimělo nakonec ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby v polovině prosince 2015 k případu přizval i svého bratra Petra. A 19. ledna loňského roku podepsal pověřovací dokument. "Petr Pelikán má mou plnou důvěru a závazky, které mým jménem přijme, dodržím," píše se na konci pověření.
Ministr svého bratra nevybral náhodou - Petr Pelikán je totiž světově uznávaným arabistou a v Libanonu nějaký čas i studoval. Výhodou bylo i jeho muslimské vyznání. "Udělal to, protože se nedařilo sehnat nikoho schopnějšího," řekl Aktuálně.cz vysoce postavený zdroj z diplomaticko-bezpečnostní komunity, který je s případem detailně obeznámen.
Vyjednávání, které neprobíhalo hladce
Před Pelikánovým starším bratrem se o propuštění Čechů snažila česká diplomacie i tajné služby - Úřad pro zahraniční styky a informace, ale i Vojenské zpravodajství, které mělo mezi unesenými svého agenta Martina Psíka.
Vyjednávání ale nešlo hladce a v době, kdy do případu vstoupil arabista Pelikán, byly navíc tajné služby mezi sebou rozhádané a spolupráce vázla. "Výhoda toho, že přizvali staršího Pelikána a nakonec ho vláda a ministr spravedlnosti pověřili vyjednáváním o propuštění pětice, byl jeho původ. Jako bratrovi ministra se mu dostalo velké vážnosti. Navíc znal detailně Blízký východ a v Libanonu studoval," vysvětluje rozhodnutí další zdroj obeznámený s případem.
Rodina je v Libanonu a v řadě dalších zemí Blízkého východu brána velice vážně. To, že česká strana poslala vyjednávat přímo ministrova bratra, který nakonec musel rozhodnout o propuštění Alího Fajáda a jeho spoluvězně, dokázalo otevírat dveře a podle zdrojů Aktuálně.cz byla libanonská strana náhle v jednání přístupnější.
Petr Pelikán do Bejrútu kvůli vyjednávání vyrazil hned několikrát. Při první cestě letěl spolu s vysoce postaveným policejním důstojníkem běžnou leteckou linkou přes německý Frankfurt. A hned na letišti je čekalo uvítání. Libanonci pro ně přichystali velká americká auta GMC černé barvy. V nich seděli ještě ozbrojenci, kteří dohlíželi na bezpečí českých vyslanců a převezli je k vyjednávacímu stolu.
"Když vše nakonec vyjednal, sám se nabídl a rozhodl, že se do Libanonu vrátí na dobu, než dojde k propuštění vězňů v obou zemích. Bylo to gesto dobré vůle a dobře věděl, že to tak bude vnímat i Libanon, a navíc bude každý jeho krok sledován," popisuje třetí člověk obeznámený s případem, další zdroje tento motiv a plán potvrdily.
Princip by se dal přirovnat k arabské tržnici, kdy po uzavření transakce obchodník jako gesto dobré vůle přihodí ještě drobnou maličkost. A tím si udělá u protější strany "očko".
Aktuálně.cz kvůli případu oslovilo jak ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, tak jeho staršího bratra Petra, který výměnu za Fajáda vyjednal. Ani jeden z nich se však nechtěl vyjadřovat.
5 Cechu,kteri se od cervna min.roku pohresovali v Libanonu,bylo nalezeno.Jsou v https://t.co/0UqC6DmFV5 nejdrive pro ne posleme let.special.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) February 1, 2016
"Pět Čechů, kteří se od června minulého roku pohřešovali v Libanonu, bylo nalezeno. Jsou v pořádku. Co nejdříve pro ně pošleme vládní speciál," napsal nečekaně 1. února 2016 ve 20:26 na Twitter ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Po návratu pětice do Česka se dostal na svobodu i Fajád. Byl propuštěn z věznice na Pankráci a 4. února 2016 v 17:45 nastoupil do malého letadla Cessna na Letišti Václava Havla.
A o dva a půl tisíce kilometrů dál se Petr Pelikán procházel ulicemi Bejrútu. Čekal pod dohledem Libanonců, jak operace dopadne. Vše nešlo plně podle představ našich úřadů. Čeští vyjednavači například požadovali, aby při propuštění rukojmích únosci alespoň čtyřikrát vystřelili do vzduchu. To mělo navodit dojem osvobození. Pětice však byla propuštěna bez jediného zmáčknutí spouště.
Velvyslanectví Spojených států tehdy rozhodnutí české vlády ostře kritizovalo. "Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího," uvedli Američané v prohlášení.
Fajád byl na jaře tohoto roku nakonec v Libanonu před soudem osvobozen a nebyl vydán do USA, které se jej znovu pokusily získat kvůli údajným obchodům se zbraněmi.
Jelikož výměna Fajáda za Čechy prosákla na veřejnost a nepřímo ji tehdy potvrdil v rozhovoru pro Hospodářské noviny i ministr obrany Martin Stropnický, utrpěly vztahy s našimi důležitými spojenci z USA další šrám. Za první ránu se považuje neúspěšné vyjednávání o výstavbě protiraketového radaru v Brdech.
O další klíčové otázce bude v nejbližší době opět rozhodovat ministr spravedlnosti. V české vazbě už od loňského roku čeká údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin, o kterého se Spojené státy přetahují s Ruskem.
Pětice Čechů byla unesena v červenci před dvěma lety. Ve skupině byl Fajádův advokát Jan Švarc, který byl předtím v Libanonu několikrát, tajný agent Vojenského zpravodajství Martin Psík, překladatel Adam Homsí a dva novináři regionální jindřichohradecké televize Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Všichni kromě zpravodajce Psíka v současné době chtějí, aby jim soud dal vysoké odškodnění za únos v cizí zemi.