Vykopej si hrob, mluví z archivu aktéři masakru Němců

elb, rek
4. 6. 2009 8:11
Bohuslav Marek a Vojtěch Černý vypovídali v roce 1947 před poslaneckou komisí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie našla vrahy Němců při největším poválečném masakru v Československu. Zahynulo 763 lidí, obviněným je připisována přímá účast na smrti osmi z nich.

Obecní policista Bohuslav Marek podle vyšetřovatelů zavraždil tři muže, Vojtěch Černý dal rozkaz k zastřelení pěti chlapců ve věku od 13 do 15 let.

Ačkoliv oba muži jsou již po smrti, můžete si přečíst, jak dva roky po těchto událostech odpovídali na otázky vyšetřovací komise a jak reagovali při vzájemné konfrontaci.

Vykopej si hrob

Marek ve své výpovědi popisuje, co se tehdy v kasárnách dělo a jak byly prováděny hromadné popravy.

Uvedl například, že vydával internovaným Němcům lopaty, aby si sami vykopali hroby. Podle jeho slov jich bylo popraveno na tisíc. Přiznal také popravu pěti chlapců.

Exekuce každý den

Vojtěch Černý, jenž po roce 1939 působil v legiích v Polsku, se ve své výpovědi k rozkazu střelby na pět chlapců přiznal. "K tomu zastřelení jsem dal rozkaz já," uvedl Černý při konfrontaci s Markovou výpovědí.

Z výslechu je však patrné, že svého činu nelitoval. "Němci udělali tolik zla, že jim to nikdy nemůžeme odplatit, i kdybych prováděl exekuce každý den," řekl před vyšetřovací komisí v roce 1947. "Jestliže německý národ dovedl odpravit 25 milionů lidí, je těžké jednati jinak, chceme-li s nimi držet krok."

A zde naleznete, jak Černý s Markem odpovídali při vzájemné konfrontaci.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci berlínské konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

Berlínského jednání, které šéfka německé vlády považuje za důležitý příspěvek ke snahám OSN o mírové řešení situace v Libyi, se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy