Největší masakr: Sto lopat, sto motyk, 763 zastřelených

Eliška Bártová Eliška Bártová
1. 6. 2009 12:55
Největší masakr poválečné doby v dobovém dokumentu
Foto: Ludvík Hradilek

Postoloprty - Byl to největší poválečný masakr v Československu. Příslušníci lidové armády na přelomu května a června postříleli v Postoloprtech stovky až tisíce Němců - beztrestně.

V roce 1947 byla sice ustanovena vyšetřovací komise, viníci však nebyli označeni a závěrečná zpráva zůstala tajná. Po komunistickém puči se o masakru nesmělo čtyřicet let mluvit.

Redakce Aktuálně.cz má zprávu z tehdejšího vyšetřování k dispozici. V dokumentu jsou zaznamenány výpovědi těch, kteří za vraždy Němců nesli odpovědnost.

"Němci udělali tolik zla, že jim to nikdy nemůžeme odplatit, i kdybychom prováděli exekuce každý den," uvedl tehdy jeden z nich, kapitán Vojtěch Černý. "Jestliže německý národ dovedl odpravit 25 milionů lidí, je těžké jednati jinak, chceme-li s nimi držet krok."

Odhady o počtu obětí masakru se liší. V historickém dokumentu se počítá zhruba s 2 300 oběťmi, při exhumaci těl se podařilo identifikovat 763 zavražděných, včetně pěti žen a jednoho dítěte.

ČTĚTE VÍCE: Kdo vraždil při postoloprtském masakru? Známe jména

Masakr očima svědků

V polovině května dorazila do severočeských Postoloprt divize československé lidové armády s úkolem "vyčistit oblast" od Němců.

"Generál nám tehdy řekl: Závidím vám, máte zde velkou možnost a pamatujte, že dobrý Němec je mrtvý Němec," popisuje ve své výpovědi voják Jan Čupka. "Čím méně jich zůstane, tím méně budeme mít nepřátel. Čím méně jich přejde přes hranice, tím méně budeme mít nepřátel."

Na základě těchto pokynů armáda internovala muže ve věku od 13 do 65 let do kasáren, ostatní byli posláni do lágru v místní bažantnici.

Levonická bažantnice. Právě tady bylo pohřbeno nejvíc zavražděných Němců
Levonická bažantnice. Právě tady bylo pohřbeno nejvíc zavražděných Němců | Foto: Ludvík Hradilek

"Do bažantnice šlo asi 1 700 lidí. Kolik jich šlo do kasáren, nevím, ale bylo jich přes 500," uvedl před vyšetřovací komisí vedenou poslancem Bohumírem Bunžou postoloprtský policista Bohuslav Marek.

"Co se stalo s muži?" táže se poslanec. "Nadporučík Petrov přišel a nařídil, abych opatřil 100 lopat a 100 motyk," popisuje Marek. "U soudu byli hlavní funkcionáři. Ti byli popraveni nejdříve. Ti si vykopali hroby v bažantnici a tam byli odprásknuti."

Na dotaz poslance Budži, zda si zavraždění sami kopali hrob, odpověděl Marek: "Ano, já jsem jim vydával lopaty."

Podle svých slov sám u exekucí nebyl. "Hlásil jsem pouze, že je to přichystáno a víc jsem se o to nestaral," uvedl. "Ráno jsem se dozvěděl, že všichni, kteří byli v Postoloprtech, šlo o muže, byli popraveni."

Podle svědectví Marka tak bylo popraveno na 500 mužů, stejný počet byl zastřelen v nedaleké levonické bažantnici. "Přišla stráž a oznámila mi, že mají nařízení, abych vydal 100 lidí, kteří budou kopat," líčí policista. "V noci potom, jak mi říkali, byli nahnáni do šachet a tam postříleni."

Masové hroby

Při exhumaci v roce 1947 bylo odkryto celkem devět hromadných hrobů. Nejvíce mrtvých - 452 bylo nazeleno v lavonické bažantnici. Další byli povražděni u školy, v bažantnici, kasárnách, u trati, na vinici a v pískovně.

Před školou Češi zakopali 225 zastřelených Němců
Před školou Češi zakopali 225 zastřelených Němců | Foto: Ludvík Hradilek

Vrchní četmistra Peterka vyšetřovací komisi popsal, jak se exekuce prováděly. "Ono se to dělalo tak, že se dnes vzalo 250 lidí a druhý den zase 250 lidí a vždy se to zakrylo vrstvou," líčí. "Dělal jsem tehdy hlášení, aby se to lépe zakopalo… Hlášení bylo učiněno za tím účelem, aby mrtvoly byly dostatečně zakryty, neboť vyčnívaly a šířily hnilobný zápach."

Mezi zavražděnými bylo i pět chlapců ve věku kolem 14 let. "Prchli, avšak stráž je chytila. Přišel kapitán Černý, kterému jsem řekl, že by zasluhovali každý pětadvacet, ale on řekl: Ne, zastřelit!," líčí Marek. "A také na místě se jeho rozkaz provedl. Při tom byli ostatní Němci shromážděni na nádvoří, aby se na to dívali."

Vojtěch Černý se před komisí dokonce ke střelbě doznal. "Ten rozkaz jsem dal já," uvedl. Odpovědnost za ostatní vraždy však odmítal.

V nalezených hrobech bylo nalezeno celkem 763 těl, která byla po exhumaci zpopelněna. Podle historiků však bylo zavražděno mnohem více lidí, odhady se pohybují kolem 2000-3000 tisíc obětí masakru.

Proti nebyl nikdo

Postoloprtský masakr

 • V Postoloprtech byli na konci května a počátku června internováni všichni Němci z města a Žatce
 • Muži ve věku od 13-65 let byli odvedeni do kasáren
 • Žen, děti, starci do lágru v bažantnici
 • Masakrem se začala zabývat parlamentní komise v roce 1947
 • Vyslechla hlavní aktéry včetně Marka a Černého
 • Komise našla 9 masových hrobů a v nich 763 těl
 • Podle historiků však bylo zavražděno více než tisíc Němců
 • Po únorovém puči v roce 1948 se stal postoloprtský masakr tabu
 • V roce 1997 se případem začala zabývat česká policie
 • Viníky tehdy nenalezla
 • Konstatovala však, že je nepochybné, že k hromadným popravám došlo
 • V roce 2008 označila policie za viníky Marka a Černého

Z výpovědí před vyšetřovací komisí vyplývá, že všichni s vraždami Němců souhlasili. Zároveň však všichni popřeli, že by se poprav účastnili. Nenašel se také nikdo, kdo by o exekucích informoval nadřízené.

"Nemluvilo se o tom, že by se to nemělo dělat a jak se to hodnotilo?" ptá se předseda komise Bunža místního učitele Rudolfa Zelenky. "Proti nebyl nikdo," odpovídá. "V té době... prostě všichni říkali, že si to zaslouží všichni a že by jich tam mělo být víc. Každý toto opatření schvaloval."

Kapitán Marek navíc vypověděl, že ještě před provedením poprav, měl k dispozici seznam se zaškrtnutými jmény. "Když kapitán Černý dostal tento seznam, dal mi jednu kopii a povídal: Ty půjdou k čertu, koukej to zničit," líčí Marek. "Ti zaškrtnutí byli zastřeleni."

Kampaň proti revoluci

Vyšetřovací komise sice shromáždila výpovědi všech klíčových osob, žádný z nich však nebyl stíhán a celý případ vyšel do ztracena.

Členové komise omlouvali masakr revoluční dobou. "Omluvou lze uvésti snad jen to, že šlo o mimořádné revoluční poměry," uvádí se ve zprávě komise. "...jednotky vojska byly odkázány na informace některých nevhodných jednotlivců, kteří si tím vyřizovali své osobní účty."

Postoloprty, kde se odehrál největší poválečný masakr
Postoloprty, kde se odehrál největší poválečný masakr | Foto: Ludvík Hradilek

Někteří členové komise apelovali, aby se dál do případu nešťouralo. "Druhá věc je, jestli by bylo taktické, abychom ventilovali veřejně otázku, ze které zahraničí dělá velkou kampaň proti Československé republice, proti naší národní revoluci," uvedl v závěrečné zprávě poslanec Kokeš.

Následná exhumace těl proběhla pod přísným utajením. Stejně tak všechny zprávy o vyšetřování byly v režimu "tajné."

Po puči v roce 1948 se vyšetřování zastavilo úplně a vedoucí vyšetřovací komise poslanec Bunža byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti. Bunža však ještě předtím emigroval. Teprve po roce 1989 byl rehabilitován.

O postoloprtském masakru se začalo znovu hovořit až kolem roku 1995, kdy místní novináři ze Svobodného hlasu začali pátrat po tehdejších událostech a pamětnících.

V roce 1997 pak policie začala vraždy prošetřovat, celkem padla tři trestní oznámení. Při tom posledním se v roce 2008 podařilo kriminalistům najít dva viníky - Vojtěcha Černého a Bohuslava Marka. Oba však již zemřeli a nemohli být za své činy potrestáni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 6 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 8 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy