Praha - Někteří učitelé bez potřebné kvalifikace budou moci na školách zůstat. Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o pedagogických pracovnících, podle níž se na učitele nad 55 let s dvacetiletou praxí, rodilé mluvčí a odborníky z praxe bude pohlížet jako na kvalifikované.
Díky tomu budou moci učit i po 1. lednu 2015. Ředitelé škol v místech s nedostatkem kvalifikovaných vyučujících by mohli na nezbytnou dobu zaměstnat i ostatní pedagogy bez stanoveného vzdělání.
Podle zákona si učitelé měli kvalifikaci doplnit. Na pedagogické studium měli deset let. Analýza ministerstva školství však ukázala, že v únoru letošního roku podmínky nesplňovalo 18 tisíc kantorek a kantorů.
Tento počet se podle ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) sice po rozšíření nabídky vzdělávacích kurzů podařilo výrazně snížit, ale i tak by řada škol měla od ledna problém výuku zajistit. V 650 školách tvoří nekvalifikovaní učitelé víc než polovinu učitelského sboru, upřesnil ministr.
Učitelé s dvacetiletou praxí už kvalitu prokázali
Novela obsahuje čtyři výjimky, u nichž stanovené vzdělání není nutné. Studovat by tak nemuseli kantoři a kantorky nad 55 let s alespoň dvacetiletou praxí za katedrou. Podle ministra už dostatečně ukázali, že působí kvalitně. Vysokou školu by navíc dokončili jen pár let před důchodem.
Ve školách by mohli bez pedagogického vzdělání zůstat i odborníci z praxe, a to na částečný úvazek. Dál by tak mohli pár hodin týdně studenty učit třeba manažeři z firem, sportovní trenéři či umělci.
Českou vysokou školu by si nemuseli dodělávat ani rodilí mluvčí. Výjimka by mohla po nezbytně nutnou dobu platit i v oblastech, kde by se výuku bez nekvalifikovaných učitelů nepodařilo zajistit. Dál by učili do doby, než by vedení školy našlo pedagogy s potřebným vzděláním.