Na záběrech jsou vidět krabice od spotřebičů nebo kuchyňského nádobí. Některá zavazadla byla polepená páskou, na některých byla i jména. Co všechno si v nich ale lidé, z nichž některé Češi označili jako členy ruských tajných služeb, odváželi domů, se nikdo nedozví. Vše včetně obsahu zavazadel podléhalo diplomatickému krytí a imunitě.
Novinář Ondřej Soukup z Hospodářských novin (HN), který se specializuje na Ukrajinu a Rusko, se množství zavazadel ale nedivil. "Pět až šest lidí, kteří museli odejít, tady bylo více než pět let, měli v Česku rodiny," říká Soukup. Pracovníci ruské ambasády tady podle něho přesluhovali kvůli celosvětové pandemii.
Soukup navíc připomněl poměry za socialismu, když se tehdy sovětští diplomaté vraceli z mise domů. "Zarezervovali si tři kupé ve vlaku. Odváželi třeba křišťálové lustry," říká novinář.
Skončí příští měsíc v Praze velvyslanec Zmejevskij?
Proč ale neměli podobné množství zavazadel na oplátku vyhoštění Češi? "Myslím si, že důvodem mohlo být, že na to měli hrozně málo času," připomíná Soukup fakt, že Praha dala Rusům na odjezd ze země 48 hodin, Češi dostali jen 24 hodin.
Reportér HN také upozornil na fakt, že v květnu by měla skončit i mise současného velvyslance Alexandra Zmejevského. Zda k tomu dojde, jasné ještě není.
Vyhoštění Rusů oznámil v sobotu premiér Andrej Babiš (ANO). České tajné služby a policie prý disponují důkazy, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.
Český stát proto vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Rusové jako odvetný krok vyhostili dvacet českých diplomatů s rodinami, pro které přiletěl vládní speciál. Tímto krokem v podstatě ochromili chod českého velvyslanectví v Moskvě.