Se stíhaným Babišem nechce do vlády nikdo. V ANO už se řeší, jak nevypadnout z jednání po volbách

Veronika Neprašová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Veronika Neprašová, Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová
6. 9. 2017 23:59
Po dlouhé debatě, ve které vystoupily desítky poslanců, nakonec sněmovna zbavila imunity předsedu ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka, a umožnila tak policii jejich trestní stíhání související s dotací na Farmu Čapí hnízdo. Po pětadvaceti dnech od podání žádosti na zbavení imunity tak nastává zcela nová situace, která se může vyvíjet několika odlišnými směry. Kauzu obou nejdůležitějších mužů hnutí ANO shrnujeme v otázkách a odpovědích.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.
Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. | Foto: Ludvík Hradilek

Může státní zástupce stíhání Babiše s Faltýnkem zastavit?

Sněmovna předá rozhodnutí policii a ta Babišovi a Faltýnkovi obratem doručí usnesení o zahájení trestního stíhání, čímž se stávají obviněnými. "To je pomyslný výstřel ze startovní pistole, kterým začíná trestní stíhání," dodává právník Jaroslav Ortman. "Lze očekávat, že oba podají proti rozhodnutí o zahájení trestního stíhání stížnost, mají na to tři dny," doplňuje. Stížnost ale nemá odkladný účinek, takže případ bude dál běžet.

Státní zástupce ale může rozhodnout, že je oprávněná, a trestní stíhání definitivně zastavit. Podle Ortmana je prakticky vyloučené, že by policie stihla oba šéfy hnutí ANO ještě do parlamentních voleb také obžalovat. "Státní zástupce má na rozhodnutí o stížnosti 30 dní. Policie si teď pravděpodobně pozve oba pány k výslechu. A ti nejspíš řeknou, že nebudou vypovídat, protože neměli čas se se spisem dostatečně seznámit. Takže další zdržení. Není podle mě reálné, že by do voleb obžaloba skutečně padla," uzavírá.

Co když Babiš a Faltýnek budou po říjnových volbách zvoleni do sněmovny?

V momentě, kdy by složili poslanecký slib, získávají opět imunitu. Trestní stíhání by se tím přerušilo. Napřed by sněmovna musela znovu ustanovit mandátový a imunitní výbor, který by policie musela znovu požádat o vydání obou obviněných k trestnímu stíhání. Výbor by opět musel přijmout stanovisko a poté by znovu rozhodovali poslanci. Celé to může trvat měsíce. "Stíhání může znovu pokračovat až v momentě, že by je sněmovna znovu imunity zbavila," potvrzuje Jaroslav Ortman.

Pokud by nová sněmovna po říjnových volbách oba poslance nevydala, co by mohlo následovat?

Pro Babiše a Faltýnka by to neznamenalo konec starostí ohledně Čapího hnízda. Trestní stíhání by policie mohla obnovit poté, co by jim poslanecký mandát zase vypršel. Tedy nejspíš za čtyři roky. Po celou dobu by se ale museli vyrovnávat s tím, že by jim kdokoliv připomínal jejich stíhání, kterému by unikali jenom díky imunitě. Přitom v minulosti oba dva i celé hnutí ANO tvrdili, že by se politici za imunitu schovávat neměli.

Jak se nynější dění může odrazit v povolebních jednáních o vzniku nové vlády?

Velmi výrazně. Už teď zástupci většiny stran říkají, že by měli problém být ve vládě s hnutím, jehož dva čelní představitelé čelí trestnímu stíhání. Nemluvě o tom, že si nikdo nedovede představit sedět ve vládě, kde by byl i trestně stíhaný Andrej Babiš či Jaroslav Faltýnek.

"Je spousta důvodů, proč Andrej Babiš nemůže být členem žádné vlády," zdůrazňuje například předseda ODS Petr Fiala. Ještě ostřejší je volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. "Jestliže bude Andreji Babišovi sděleno obvinění, tak je to docela zásadní věc. Připadalo by mi nemožné, aby na nejvyšší ústavní funkce státu kandidoval někdo, kdo je trestně stíhaný. To si neumím představit," řekl pro Aktuálně.cz Zaorálek. A podobně mluví také předseda KDU‑ČSL Pavel Bělobrádek, který seděl s Babišem ve vládě, stejně jako Zaorálek. "Pokud by měl být členem vlády člověk, který je obviněn nebo obžalován, tak je vyloučeno, abych v takové vládě byl já. Musí se očistit," prohlásil Bělobrádek.

V hnutí ANO už proto probíhají debaty, jak nevypadnout z jednání o příští vládě za situace, kdy jejich šéfové mají "opletačky" s policií. Veřejně o tom ale moc mluvit nechtějí. "Nechte to na období po volbách. Víme, že k tomu možná dojde, ale to slovo možná je s obrovským otazníkem," tvrdí například místopředseda poslaneckého klubu Jan Volný.

Mohl by se Andrej Babiš stát předsedou české vlády?

Podle včerejších vyjádření politiků to vypadá, že pokud jeho stíhání nezastaví dozorující státní zástupce nebo jej neosvobodí soud, je taková možnost téměř vyloučena. Ale politika je politika, takže i přes silná slova Babišových konkurentů se šéf hnutí ANO nakonec předsedou vlády stát může. Podporu najde určitě u prezidenta Miloše Zemana. Ten avizoval, že Babiše pověří sestavením vlády, pokud vyhraje volby - a to i v případě, že bude obviněný z porušení zákona.

Komu dalšímu ještě hrozí trestní stíhání?

Kromě Babiše a Faltýnka hrozí trestní stíhání také dalším lidem. Nejvíce se mluví o nynější manželce šéfa ANO Monice Babišové, o jejímž stíhání promluvil včera i sám Babiš. Postup policie vůči své ženě ostře kritizoval s tím, že za rok a půl ji policie ani nevyslechla. Policisté mají spadeno také na další dva Babišovy příbuzné, a to jeho dceru z prvního manželství Adrianu Bobekovou a Martina Herodese, který je bratrem Moniky Babišové. Poslední známou podezřelou je Jana Mayerová, náměstkyně jihlavského primátora.

Andrej Babiš: Mě neumlčíte, nezastrašíte a taky se mě nezbavíte | Video: Parlament České republiky, Poslanecká sněmovna
 

Právě se děje

Další zprávy