Živě: Sněmovna vydala ke stíhání Babiše i Faltýnka. Hádky o Čapí hnízdo skončily po osmi hodinách

Živě
Sněmovna ve středu vydala ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Policie chce oba poslance obvinit v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiš i Faltýnek pochybení odmítají, případ vnímají jako politickou kauzu a snahu ovlivnit říjnové parlamentní volby. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil už dřív plénu žádosti policie vyhovět. Jednání sněmovny jsme sledovali online.
Foto: Ludvík Hradilek
Živě
Aktualizovat reportáž
19:52

Přenos se schůze sněmovny o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka končí. Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. 

19:43

Tisková konference Babiše a Faltýnka.

19:30

"Věřím, že v relativně krátké době se prokáže naše nevina," uzavřel Faltýnek. 

19:29

"Sněmovna samozřejmě není soud, to jednoznačně respektujeme. Bohužel výbor ani sněmovnu nezajímalo, že v policejní žádosti jsou uvedené zjevné nepravdy, které panu Nevtípilovi bourají celou tu jeho konstrukci," řekl Faltýnek, který sám hlasoval pro své vydání, stejně jako Babiš.

19:28

"Celý případ se nestal tak, jak ho popisuje komisař Nevtípil. Kupní smlouva byla uzavřená, kupní cena byla uhrazená, akcie byly převzaty na základě předávacího protokolu. Firma byla prodána se ziskem 20 procent," pokračuje Faltýnek.

19:27

Jaroslav Faltýnek: "Naše hnutí to vnímá jednoznačně jako politickou kauzu. Je potřeba skandalizovat dva nejvyšší představitele našeho hnutí." 

19:26

"O osudu naší země rozhodne nějaké Čapí hnízdo. Proč policie nepočkala na OLAF? Nikdo nemá žádnou škodu. Uděláme vše pro to, abychom se očistili," dodal Babiš. 

19:24

Babiš: "Je to deset let stará kauza. Policie píše nesmysly. Všechny ty věci, co tam jsou, jsou absurdní, a mají poškodit mě a mou rodinu. Mediální štvanice na mou rodinu je neuvěřitelná." 

19:23

V Praze protestovali lidé proti Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO.

Ano? Raději nikdy! V Praze demonstrovali proti Babišovi

Demonstrace proti Babišovi
2:01
Ano? Raději nikdy! V Praze demonstrovali proti Babišovi | Video: Tomáš Cetkovský
19:23

"Pro mě je to zpolitizovaná kauza, která má ovlivnit příští parlamentní volby. Je to o tom načasování. Je to o tom, kdo tu kauzu vyšetřuje. A je to samozřejmě o lžích v té žádosti," zopakoval Babiš většinu toho, co před několika hodinami přednesl poslancům. 

19:22

Jako poslední před novináře předstupují hlavní aktéři dnešního dne, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. 

19:11

Vojtěch Filip (KSČM): "Ještě více samotné jednání zpolitizovali," řekl na konto poslanců hnutí ANO. 

18:48

Petr Gazdík (STAN): "Poslanci nemají být nadlidi a v případě, že se nejedná o účelovou politickou kauzu,což se v tomto případě rozhodně nejedná, není důvod poslance v takovém případě nevydat. Rozhodnutí poslanců ANO opustit před hlasováním sál působí podivně. Dosud vždy byli vždy pro vydávání. Působí to tak, že měli nařízeno, aby sál opustili." 

18:42

"Je to výzva pro hnutí ANO, aby tu situaci zvážilo a nějak ji vyhodnotilo," řekl Zaorálek k tomu, že lídrem  hnutí ANO je teď policejně stíhaný člověk. 

19:15

"Předseda ANO se díky "Čapáku" odpoutal od spoluodpovědnosti za vládu, za vývoj v zemi a znovu ze sebe dělá lidového revolucionáře," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

18:41

Jak hlasovali jednotliví poslanci o Babišovi?

Foto: Aktuálně.cz
18:40

Lubomír Zaorálek (ČSSD): "Zaplať pán Bůh, že jsme to odhlasovali. Jiná varianta podle mě nebyla. Politici by měli podléhat stejným procedurám jako všichni občané," okomentoval rozhodnutí místopředseda sociálních demokratů, "Způsob, který zvolili poslanci hnutí ANO, byl takový divně bolestínský," dodal. 

18:31

"Je to politická sekta. Tam se dělá, co řekne nejvyšší šéf a guru. Jsem ráda, že už tam nejsem," komentovala odchod zástupců ANO ze sálu poslankyně Kristýna Zelienková. Ta za hnutí kandidovala, ale opustila ho a přešla do klubu TOP 09.

18:28

Ptejte se na vydání Babiše a Faltýnka poslance ANO Radka Vondráčka na DVTV Forum.

18:28 ikona ODS online

Zbyněk Stanjura: "Celý dnešek jsme si mohli ušetřit, kdyby Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek sami rezignovali. To oni tento případ zatáhli do předvolební kampaně." 

18:26

"To, že se hlasování nakonec nezúčastnili, považuji za zbabělost," řekl na adresu poslanců hnutí ANO Martin Plíšek z TOP 09. 

18:22 Ikona KDU-ČSL

"Nebylo to překvapením, rozhodnutí klubů byla jasná dopředu. Je dobré, že se případem budou zabývat orgány činné v trestním řízení," přišel s prvním komentářem šéf lidovců Pavel Bělobrádek. 

18:21

Hlasování o vydání Jaroslava Faltýnka

18:20

Hlasování o vydání Andreje Babiše

18:17

Poslanci hnutí ANO před hlasováním opustili sál. Kvórum přítomných poslanců tak snížili na 133. 

18:13

Poslanci ANO nebyli v sále.

18:15

A k trestnímu stíhání vydali poslanci následně i Jaroslava Faltýnka. Pro bylo 120 poslanců ze 133 přítomných, proti bylo pět. 

18:13

Poslanecká sněmovna vydala Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Pro bylo 123 poslanců. 

18:13

Nejprve se bude hlasovat o vydání Andreje Babiše.

18:11

Přestávka skončila, začíná hlasování. 

18:10

"V minulosti jsem také byla pro vydání a to, aby člověk mohl své jméno očistit. Ale po tomto průběhu mě utvrdilo v tom, že i když to bude vypadat zbaběle, tak tam s nimi při hlasování nebudu. Já z toho mám takto dobrý pocit," dodala Válková. V sále by při hlasování tak za hnutí ANO zůstanou jen oba hlavní aktéři, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. Zbytek poslanců odejde ze sálu.

18:07

"Je před volbami. Nešlo o argumenty, ale kdo lépe zaujme diváky a kdo lépe promluví, získá potenciální voliče. Takový pocit jsem z té debaty měla," řekla bývalá šéfka spravedlnosti Helena Válková (ANO).

18:04

"Nechceme být součástí tohoto dění, hlasování se nezúčastníme," řekl pár minut před tím, než mají poslanci rozhodnout, místopředseda sněmovny za ANO Radek Vondráček. Poslanci ANO tak nevyslyší přání svého šéfa, aby hlasovali pro jeho vydání. 

18:00

Poslanci budou o vydání svých kolegů k trestnímu stíhání hlasovat zvlášť. Napřed o Andreji Babišovi a pak o Jaroslavu Faltýnkovi. 

18:00 Ikona KDU-ČSL

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek hodnotí šestihodinovou debatu poslanců o kauze Čapí hnízdo. Patřil mezi ty, kdo diskusi přežili a udrželi si dobrou náladu.

18:00

Poslanci budou o vydání svých kolegů k trestnímu stíhání hlasovat zvlášť. Napřed o Andreji Babišovi a pak o Jaroslavu Faltýnkovi. 

17:52 Ikona KDU-ČSL

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL): "Diváci si v přímém přenosu mohli představit, jak vypadala naše koaliční a vládní jednání. Nebylo jednoduché po celé roky chladit horké hlavy. Mohli jsme si tuto dlouhou debatu ušetřit a věnovat se jiným, důležitým zákonům," přišel před hlasováním okomentovat celodenní jednání šéf lidovců. 

17:40

Před hlasováním si ještě klub ANO vzal půlhodinovou přestávku. Jednání sněmovny a samotné hlasování začne v 18:10. 

18:28

"Na klubu jsme o tom debatovali několikrát. Držíme se programu, že imunita by měla platit pouze v případech politických projevů. Tady je to na hraně. Mám pochybnosti, což je načasování před volbami a plytkost žádosti o vydání," odpověděl poslanec ANO Martin Komárek na otázku, proč se hnutí hlasování neúčastnilo a odešlo ze sálu.

17:39

Zpravodaj Jiří Dolejš (KSČM) popisuje hlasovací mechanismus. 

17:37

Dlouhé jednání už některé poslance zmáhá…

Foto: Ludvík Hradilek
17:35

Předseda TOP 09 je v závěru diskuse sarkastický. "Odborníci nesahají panu předsedovi Babišovi ani po kolena. Ta brilantnost, s jakou umí svůj majetek posouvat, měnit, účelově zakrývat vlastnickou strukturu tak, aby mohl čerpat dotace nebo získat daňovou výhodu! Na takovou brilantnost tady nemá nikdo z nás. V tom jste pane předsedo prostě jednička," řekl Kalousek

17:33

Místopředseda sněmovny Vojtěch Filip ukončil rozpravu, vystupuje zpravodaj Stanislav Huml. Poslanci by brzy mohli přistoupit k hlasování.

17:30 ikona ODS online

"Tohle není k vydržení," dodala Černochová.

17:29 ikona ODS online

"Lidi moji zlatí, nechcete to odhlasovat, ukončit? Je nám toto třeba?" pokouší se ukončit debatu poslankyně Černochová. 

17:18

"Toto nebylo praní špinavého prádla, toto byla zpráva o činnosti vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL," hodnodil končící diskusi poslanec TOP 09 Kučera. "Tato vláda je nefunkční a neschopná jakékoli akce. Děkuji poslancům ANO a ČSSD, že to dnes potvrdili."

17:14 ikona ODS online

Vystoupila Němcová. Upozornila kolegy, že státní zástupce podpořil vyšetřovací verzi státního zástupce v plném rozsahu. "Diskuse tady byla jednostranná - že to byl útok na ANO," uvedla Němcová a připomněla poslancům, že podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové vyšetřování kauzy Čapího hnízda zdržovaly soukromé subjekty.

17:06

Poslanec Votava pochybuje, že kolegové z ANO zvládají metodu rychločtení.

17:06

"Napsal jsme vám několik dopisů k OKD," otočil se Babiš k Zaorálkovi a pokračoval: "Je neuvěřitelná sprostárna, že si vůbec tohle dovolujete tady říct. Vy, kteří jste stihli firmu vytunelovat, tady mluvíte o nějaké podvodu na Čapím hnízdě?"

17:01

Andrej Babiš se opřel do ČSSD. "Když jste mne vykopli z vlády, tak ČEZ ovládl celou vládu a ministr financí byl na valné hromadě za blbečka," řekl.

16:57

"Musím vám kolegové poděkovat, protože v těchto hodinách roste ochota k upřímnosti. Říkáte nám, co tu vlastně ta vláda čtyři roky dělala. V nejlepším případě nedělala nic, podle pana ministra Zaorálka, v horším případě kradla, v nejhorším případě zneužívala pravomoci veřejného činitele. To neříkám já, to bych si netroufl, ale slyším to od zodpovědných zástupců vládní koalice," trefoval se do kolegů Kalousek. 

16:51

František Laudát (TOP 09) připomněl hnutí ANO slova jeho šéfa Babiše, který pravidelně označuje sněmovnu za "žvanírnu". "Někteří vystupujete jako šašci. Co tu od rána předvádíte je klasická ukázka žvanírny. Betere s náhradami skoro sto tisíc korun měsíčně. Za tohle? Za tohle?" emotivně hodnotil kvalitu debaty poslanců Laudát.

16:44

Petr Kořenek si do Babiše rýpnul: "Chtěl bych všechny občany, kteří mají plat čtrnáct nebo patnáct tisíc, aby si zajeli na farmu Čapí hnízdo a dali si tam kávu. Pokud na to budete mít, tak vám blahopřeji."

17:34

Po osmi a půl hodinách poslanci ukončili diskuzi k tématu. Samotnému hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ještě předchází závěrečné slovo zpravodaje Mandátového a imunitního výboru Stanislava Humla (ČSSD). 

17:34

Po osmi a půl hodinách poslanci ukončili diskuzi k tématu. Samotnému hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ještě předchází závěrečné slovo zpravodaje Mandátového a imunitního výboru Stanislava Humla (ČSSD). 

16:43

Babiš prohlásil, že by se voliči měli na vlastní oči přesvědčit, a pozval je na návštěvu Čapího hnízda.

16:42

"Načasování a argumenty policie mne utvrdily v tom, že je to čistě politická kauza," pokračoval Babiš s tím, že nemá co skrývat. "Žádný trestný čin jsem nespáchal a budu se proti obvinění bránit všemi právními prostředky," dodal šéf ANO. 

16:38

"Doufejme, že za náš klub už nebude nikdo vystupovat, protože je to dlouhé," uvedl na závěr šestihodinové debaty Babiš.

 

16:37

"Budu hlasovat pro vydání," řekl u řečnického pultu Babiš.

16:23 ikona ODS online

"Pak byl vykastrovaný a byl by to vůl, pane kolego," reagovala na vystoupení Fichtnera Černochová z ODS.

16:22

Poslanec Fichtner pojal závěr svého vystoupení jako praktickou ukázku. Ukázal kolegům obrázek krávy. "Ano, toto je kráva," řekl a vytáhl další obrázek. "Toto je tentýž obrázek, ale té krávě někdo přimaloval rohy a přeškrtl vemeno a teď říká, že je to býk," uvedl Fichtner s tím, že se jedná o ukázku toho, jak policie vytvořila kauzu Čapí hnízdo.

16:08

"Obsah spisu by se podařilo sestavit každému, kdo by strávil nějaký čas u googlu," přesvědčoval poslanec Fichtner (ANO) kolegy, aby jeho šéfa Babiše nevydali. 

15:55

Komunistický poslanec Ondráček důrazně hovořil o tom, že podle něj kolegové neříkají pravdu. "Kde jste přišli na to, že pokud dnes policie zahájí trestní stíhání a za dva měsíce bude sněmovna znovu hlasovat o imunitě, tak se trestní úkony budou muset opakovat. To přece není žádná pravda," poznamenal.

15:52 ikona ODS online

Miroslavu Němcovou rozhněvalo, že Procházka zveřejil některé informace z neveřejného jednání mandátového výboru. Upozornila, že poslanec ANO tak může mařit vyšetřování policie, k němuž dojde, pokud sněmovna Babiše a Faltýnka vydá. Ke kritice se připojili i další poslanci.

15:47

"Doporučuji obě žádosti o vydání zamítnout. Za dva měsíce může být jiná důkazní situace a poskytneme polici čas, aby dopracovala spis a nechala rozhodnutí na nové sněmovně," vyzval sněmovnu Procházka.

15:45

Poslanec ANO Procházka opakoval argument Babiše a Faltýnka, že policie údajně zamlčela některé důkazy. "Kdyby policie připustila tyto důkazy, tak by se jim celá konstrukce trestného činu zbortila. To mne vede k přesvědčení, že tam je jiný motiv," poznamenal Procházka.

15:40

Komárek pak kolegy upozornil, že měli zapochybovat o celém případu. "A pokud jste si tyto otázky nepoložili, tak nejste normální," dodal Komárek.

15:36

"Žádost o vydání jsem si poctivě četl slovo od slova a kdyby mi takovou žádost poslal veterinář a chtěl, abych psa Oskara přivedl na řádnou prohlídku, tak bych tam Oskara nepřivedl, protože bych měl strach, že Oskar umře. A ne chcípne, protože pes může umřít," řekl poslanec ANO Martin Komárek.

15:38

Poslanec Komárek si vzal na pomoc svého psa, alespoň argumentačně.

15:33

"Občané musí být naprosto zděšení z toho, kam jsme se na politické scéně dostali a budou zděšení i nadále. Budou nové politické tlaky, kdo bude ovládat silová ministerstva, kdo bude mít pod palcem vnitro a kdo spravedlnost. A já jsme zděšen také. Jsme svědky toho, že dvě skupiny, které byly ve vládní koalici, tu nyní svádějí nemilosrdný boj," řekl poslanec Fiedler.

15:27

Faltýnek odmítá, že by ANO uměle protahovalo dnešní jednání sněmovny. "Rád bych kolegovi Koubkovi ukázal, jak vypadá obstrukce," řekl Faltýnek a ukázal svazek papírů. "Obstrukce má tento počet stran. To je z doby, kdy hovořil pan Kalousek při vydávání paní poslankyně Parkanové," dodal Faltýnek.

15:21

"Pan ministr spravedlnosti se na tu věc kouká jako Pelikán, ale rozhodně ne jako právník, protože jsem nikdy neslyšel, že by takovou věc řekl někdo z právnické obce," řekl na adresu ministra Pelikána předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

15:16

K řečnickému pultu přišel poslanec TOP 09 Jiří Koubek. Vzkázal Babišovi, aby se držel svých vlastních předsevzetí. "Napsal jste na svůj facebook. Imunita je zcela zbytečná a kromě výroků pronesených ve sněmovně by se nic jiného neměla vztahovat. Poslanci nejsou nadlidi," ukončil Koubek citaci Babišova vyjádření ze sociálních sítí a dodal: "Tak, proč tady ANO žvaníte a proč tady děláte obstrukce."

15:15

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) pochválil komunistu Ondráčka za jeho projev. Pak se obrátil k poslancům. "Dámy a pánové. Neulevujte svému svědomí tím, že tu nejste od toho, abyste něco posuzovali. Sněmovna má o žádosti rozhodovat a neměla by to dělat podle toho, zda se jí to hodí, protože žádost směřuje k někomu, kdo je politickým oponentem a má třeba i větší preference," apeloval Pelikán na poslance.

15:09

"Budu hlasovat pro vaše vydání, ale přeji vám, abyste v případě neviny dokázali očistit své jméno," končí Ondráček z KSČM.

15:02

Komunista Ondráček mluví delší dobu. "Nechci žádost policie hodnotit po obsahové stránce, protože my nejsme ti, kdo máme rozhodovat o vině a trestu, my máme rozhodnout, jestli oba kolegy vydáme k trestním stíhání," řekl s tím, že Babiše a Faltýnka nepochybně celá kauza poškodí. "On by to stejně vždycky někdo v naší republice vykecal," řekl ke stíhání obou politiků v reakci na to, že podle kterých poslanců by vše proběhlo v tichosti, kdyby neběželo jednání o zbavení imunity.

14:52

Jak byste hlasovali vy?

14:50

Mluví komunistický poslanec Zdeněk Ondráček, který tvrdí, že policista, který vyšetřuje Babiše a Faltýnka, nemohl čekat na žádost o zbavení jejich imunity, na pozdější dobu.

14:46

Poslanci se vrátili k jednání o vydání Babiše a Faltýnka. Jako první mluví po přestávce poslanec ANO František Petrtýl, podle kterého jsou oba poslanci nevinní. "Ani po nahlédnutí do spisu, jsem nenašel žádnou informaci o něčem, co je nezákonné. Je to účelová kauza, která nepochybně ovlivní volby," řekl.

14:34

Šéf sněmovny Jan Hamáček kolegy z ANO vyzval, aby hlasování neprotahovali.

14:03

jde o učitele, zdravotníky a sociální pracovníky.

14:02

Lubomír Zaorálek připomíná, že o Babiše vlastně vůbec nejde.

13:48

Richard Brabec (ANO) si nezašel ani na oběd. "Vytrpím si to tady až do konce," řekl.

13:29

Poslanec Volný zatím nechce hovořit o tom, jak ANO vyřeší situaci, kdy za hnutí jako lídr kandiduje Andrej Babiš, jemuž hrozí obvinění z dotačního podvodu. "Nechte to po volbách. My jsme to v klubu opravdu neřešili, víme, že k tomu možná dojde, ale to slovo možná je s obrovským otazníkem," řekl Volný.

13:25

ANO si před hlasováním, pokud k němu dojde, vezme čas na krátké patnáctiminutové jednání klubu. 

14:36

Poslanci po přestávce znovu usedli do lavic v jednacím sále. K diskuzi o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka se ale vrátí až později. Teď má sněmovna na programu několik pevně zařazených bodů. 

13:05

Andrej Babiš opouští beze slov jednací síň. Jednání bude pokračovat ve 14:30.

Foto: Radek Bartoníček
13:24

Poslanec ANO Jan Volný ještě neví, jak bude o vydání Babiše a Faltýnka hlasovat. Čeká na jednání klubu, kde se o tom s kolegy ještě pobaví. Není však vyloučené, že odejde ze sálu, nebo že si vypne hlasovací zařízení. "I to je varianta," řekl Volný v kuloárech sněmovny Aktuálně.cz. "Podle mne je to opravdu časovaná předvolební bomba, poškození ANO. Nějak se mi toho nechce účastnit," dodal.

12:47

"Uvědomme si, že poslanecká sněmovna má i jiné úkoly. Navrhuji proto přerušení tohoto bodu do půl třetí," žádá poslanec KSČM Pavel Kováčik. Poslanci žádosti vyhověli, diskuze o vydání poslanců Babiše a Faltýnka bude pokračovat za hodinu a půl

12:41

Poslechněte si projev Andreje Babiše.

Andrej Babiš: Mě neumlčíte, nezastrašíte a taky se mě nezbavíte

1:04
Andrej Babiš: Mě neumlčíte, nezastrašíte a taky se mě nezbavíte | Video: Parlament České republiky, Poslanecká sněmovna
12:43

Už téměř čtyři hodiny poslanci diskutují o tom, jestli vydají nebo nevydají Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka trestnímu stíhání. Zatímco opozice i část koalice vyzývá k ukončení diskuze, poslanci hnutí ANO se dál střídají u řečnického pultu. Aktuálně už téměř čtvrt hodiny mluví poslanec Bohuslav Chalupa: "Toto hlasování je úplně zbytečné. Stejně o tomtéž bude sněmovna rozhodovat po volbách znovu." 

12:35

Jaroslav Faltýnek: "Budu se bránit trestnímu stíhání všemi zákonnými prostředky."

12:35

Projevy politiků se někdy dost opakují.

13.45

Bývalá poslankyně za ANO Kristýna Zelienková, která nyní kandiduje jako jednička za TOP 09 ve Zlínském kraji, publikovala svůj názor na facebooku s vysvětlením, že nechce zdržovat svým vystoupením jednání sněmovny. "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Andrej Babiš byl pro mne obrovskou nadějí. Uvěřila jsem mu. Klidně si říkejte, blbá ženská, nalítla mu, bavte se na můj účet. Prosím, já to vydržím. Doposud jsem o některých věcech, které jsem zažila v hnutí ANO, nemluvila. Styděla jsem se přiznat si, že jsem byla nějaký čas loutkou Andreje Babiše. Připustit si to není lehké. A proto chci teď dodat odvahy i dalším kolegům, kteří někde v podvědomí vědí, čemu se propůjčili a komu slouží, ale bojí se posměchu, ztráty politické perspektivy, bojí se i msty Andreje Babiše. Nebojte se, bez vás a vaší poslušnosti bude bezmocný," napsala mimo jiné exposlankyně za ANO.

12:28

Novináři čekají na příchod politiků, kteří stále ještě debatují o vydání dvojice Babiš a Faltýnek.

Foto: Radek Bartoníček
12:29

Bohuslav Chalupa (ANO): "Kauza Čapí hnízdo je známá nejpozději od loňského jara. K přidělení dotace došlo před deseti lety. Jsme všichni svědkem divadelního představení, které bych nazval komedií. Vážně si myslíte, že jsou občané padlí na hlavu?"

12:25

"S takovými premiéry by nikdo v cizině nejednal. Jestli si pan Babiš myslí, že mu ještě ministr financí Německa Wolfgang Schäuble zvedne telefon, tak se velice plete. Česko přece musí reprezentovat bezúhonný člověk a ne někdo trestně stíhaný," řekl na adresu šéfa ANO lídr ČSSD Zaorálek. "Ta ostuda je prostě obrovská, mezinárodní. Propadáme se někam na dno. To, co se tu děje, je za hranou. Když ministr spravedlnosti zpochybňuje právní stát, protože se mu nehodí, že je jeho šéf trestně stíhaný, je věc, která se vůbec neměla stát," dodal.

12:12

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) mluví k plénu pomalu a dramatickým tónem: "Prostudoval jsem si žádost policie a za sebe jako právník říkám, že jsem v ní nenalezl vůbec žádné skutečnosti, které by odůvodňovaly trestní stíhání. Pokud je tam někdo našel, ať to tady řekne." 

12:04

Jaroslav Faltýnek (ANO) přišel mezi novináře.

Foto: Kateřina Frouzová
12:02

Karel Rais (ANO): "Zaráží je zmiňované načasování kauzy, která je deset let stará. To není náhoda, ale úmysl. Nejde jen o obvinění poslance, ale pokus eliminovat významnou osobnost z politické scény."

12.27

Předsedové poslaneckých klubů se radí, jak dál postupovat v projednávání celé debaty. Podle původního programu by měly přijít brzy na program sněmovny další body, takže není jasné, kdy by debata o vydávání pokračovala. Zástupci ANO opakovaně tvrdí, že nechtějí vydání Babiše a Faltýnka zdržovat, jaká bude realita, se ukáže.

11:55

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Foto: Ludvík Hradilek
12:00

Ministr zahraničí a lídr ČSSD Lubomír Zaorálek hovoří k poslancům.

Foto: Ludvík Hradilek
11:55

"Jestli mají Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek setrvat v politice, tak o tom mají rozhodnout voliči a ne policejní důstojník," loučil se Vondráček z ANO. Zároveň uvedl, že jeho dřívější názory na imunitu byly mladistvé a nyní už je nesdílí. "Po tom všem, co vím, co se už stíhají i rodinní příslušníci, a potom se roky nedočkáte satisfakce, tak se hlasování o vydání nezúčastním," řekl Vondráček na závěr. 

11:41

Místopředseda sněmovny za ANO Vondráček tvrdí, že nová sněmovna po volbách by měla upravit pravidla pro využívání imunity. Zároveň uvedl, že do začátku voleb nelze čekat obvinění Babiše a Faltýnka policií. Proto podle něj není ani šance, aby se oba do voleb očistili. 

11:33

"Mám niternou potřebu vám sdělit, proč se zachovám, jak se zachovám," řekl poslanec ANO Vondráček. Podle svých slov byl dřív pro zrušení imunity. "Když se ale člověk seznámí s tím, jak byly vyvolány některé kauzy, tak musí změnit názor," řekl Vondráček. Kromě jiného mu vadí načasování celého postupu policie těsně před volby. Podle něj byla policie řadu měsíců nečinná.   

11:30

Chovanec žádá kolegu z vlády Pelikána, aby doložil svá tvrzení, že údajně policie postupovala účelově. "Pokud máte důkazy, položte je na stůl. Z úst ministra spravedlnosti to má devastující účinky na veřejnost," prohlásil Chovanec. "Nenasazujte psí hlavu policii," podotkl.  

11:26

Ministr vnitra a úřadující místopředseda ČSSD Milan Chovanec tvrdí, že nechtěl vystoupit. "Ale po vystoupení ministra Pelikána musím vystoupit," uvedl. Nelíbí se mu, že Pelikán tvrdí, že policie v celé věci pracovala na zakázku. "Pokud si někdo myslí, že zdivočelý policista může kohokoliv obvinit, tak by měl vědět, že nad ním je státní zástupce a nad ním ještě dozorující státní zastupitelství," řekl Chovanec.  

11:23 ikona ODS online

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura reaguje na slova zástupců ODS, že celá kauza je účelová a má poškodit ANO před volbami. "Tak nám tedy řekněte, kdy by byl správný čas na projednání této věci? Kdy by se vám to hodilo? V roce 2027, kdy poprvé bude rok, ve kterém nebudou žádné volby?" ptal se Stanjura.

12:19

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) považuje situaci, kdy hrozí, že šéf ANO Babiš bude kandidovat na premiéra obviněný z dotačního podvodu, za obrovskou mezinárodní ostudu. Ani ruský prezident Vladimír Putin by si podle něj něco takového nedovolil. "Jít do voleb s lídrem, který je obviněný, pokud k tomu dojde, je docela absurdní. Vždyť to poškozuje celou zemi. To se na nás v zahraničí všichni budou dívat jako na "banánovou republiku". Ani Vladimír Putin by se neodvážil jako trestně obviněný kandidovat na prezidenta," řekl pro Aktuálně.cz Zaorálek. 

11:20 ikona ODS online

"Měříte různým metrem, něco jiného říkáte lidem a něco jiného děláte," reagovala na poslance Vyzulu Miroslava Němcová z ODS.

11:59

Martin Lang (Realisté): "Musíte se ke své minulosti postavit čelem. Politik nesmí svou moc zneužívat k upřednostňování svých podnikatelských zájmů. Došli jste do momentu, kdy si musíte vybrat. Buďto včas odejít a ukázat, že vám nejde o osobní zájmy, a nebo zůstat a připojit se ke stranám, proti kterým jste chtěli původně bojovat." 

11:15

"Je to brutální útok proti demokracii," tvrdí poslanec ANO Rostislav Vyzula.

11:21

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nebudou poslanci hnutí debatu uměle protahovat. " Nebudeme dělat obstrukce. Naši poslanci budou vystupovat jen s věcnými argumenty. Po diskusi si k tomu s kolegy ještě něco řekneme, a pak se k tomu postavíme," řekl Brabec na otázku, jak bude hlasovat o vydání svých blízkých kolegů Babiše a Faltýnka.

 

11:12

"Nekibicujte, tato demokratická debata v Poslanecké sněmovně má svou cenu," ohrazuje se proti slovům šéfa diplomacie Zaorálka místopředseda sněmovny Radek Vondráček.

11:08

Zaorálek: "Prosím vás, ukončeme to. Je to trapné a ta vaše ufňukanost je nedůstojná." 

11:05

Zaorálek: "Tady ta bolestínská vystoupení jsou úplně zbytečná. To holt tak v politice je, že když jdete do politiky, tak na vás vytahují různé věci. Co mají chudáci policisté dělat, aby to nebyla účelovka? Já tady tuto rétoriku naprosto odmítám." 

11:04

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD): "Souhlasím s tím, co tu zaznělo, že toto je zkouška nás všech. Toto je zkouška toho, jací skutečně jsme. Můžeme podepisovat různé kodexy, ve kterých se zavazujeme, že se nebudeme chovat jako nadlidi. Ale ta zkouška přichází ve chvíli, kdy se to začíná týkat přímo nás. Tehdy jsme konfrontováni s ideály, se kterými do politiky vstupujeme."

11:04

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD): "Souhlasím s tím,co tu zaznělo, že toto je zkouška nás všech. Toto je zkouška toho, jací skutečně jsme. Můžeme podepisovat různé kodexy, ve kterých se zavazujeme, že se nebudeme chovat jako nadlidi. Ale ta zkouška přichází ve chvíli, kdy se to začíná týkat přímo nás. Tehdy jsme konfrontováni s ideály, se kterými do politiky vstupujeme."

11:03

Předchozí audit Čapího hnízda podle Kalouska nemohl nic zjistit, protože se týkal něčeho jiného. "Je to jako kdybych po kolonoskopickém vyšetření řekl, že mám zdravé srdce," glosoval předseda TOP 09.

10:59

Miroslav Kalousek vyzval Andreje Babiše, aby zaplatil 10 milionů jako prohru v sázce, kterou spolu před časem uzavřeli. 

10:56

Kalousek: "Jako argument, že bylo vše v naprostém pořádku, Andrej Babiš často uvádí, že ministr Kalousek zadal audit Čapího hnízda, který nic závažného nezjistil. Jde ale o to, co měl ten audit zjišťovat. A to bylo pouze to, jestli bylo vše zaúčtováno správně a peníze byly použity tak, jak měly. To byl jeho úkol. To ale není jádro toho, co teď vyšetřuje policie." 

10:53

Kalousek: "Nebyl to nikdo z nás, kdo klamal veřejnost a obelhával veřejnost o skutečné majetkové struktuře Čapího hnízda. To obelhával pouze pan poslanec Babiš, mnohonásobně lhal. Nikdo z nás si nepřivlastnil 50 milionů pro malé a střední podniky. To byl pouze pan poslanec Babiš. Kdyby nelhal a nepřivlastnil si peníze, které byly určeny někomu jinému, tak tu dnes nejednáme." 

10:51

Hlasování o vydání Babiše zajímá i světové agentury.

10:48

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek: "Projednávání tohoto bodu není komfortní pro nikoho. Rozhodujeme ne o vině a trestu, ale o tom, jestli tomuto rozhodování o vině a trestu dáme volný průchod."

10:48

Jde o volby, píše Babiš na Facebooku.

Žádnou trestní kauzu nevidím. Vidím tam úplně jinou věc. Vidím volby, za 45 dní jsou volby.

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne 06. Září 2017
11:12

Ministra financí za ANO Ivana Pilného hlasování o imunitě jeho šéfů Babiše a Faltýnka nezajímá. "Jsem ministr financí a prioritou této země je nyní sestavení státního rozpočtu. Mám úplně jiné priority než hlasování, teď se zabývám věcmi, které jsou pro občany této země daleko důležitější," řekl Pilný na otázky Aktuálně.cz.

11:41

Lubomír Zaorálek v kuloárech.

Foto: Kateřina Frouzová
10:48

"Kdybych tehdy měl tuto osobní zkušenost, kterou má teď v případě našeho hnutí, tak bych hlasoval jinak. Panu kolegovi Svobodovi se tímto omlouvám, že jsem hlasoval pro jeho vydání," řekl místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). 

10:48

"Kdybych tehdy měl tuto osobní zkušenost, kterou má teď v případě našeho hnutí, tak bych hlasoval jinak. Panu kolegovi Svobodovi se tímto omlouvám, že jsem hlasoval pro jeho vydání," řekl místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). 

10:40

Maxová prý změnila jednoznačný postoj k imunitě na jednání klubu ANO. "Na klubu padaly poměrně závažné informace. Teď počkám ještě na reakci opozice a pak se rozhodnu," řekla poslankyně ANO. "Opravdu je to poměrně závažná kauza, zvláštně načasovaná a na klubu jsem slyšela informace, které trochu ovlivnily můj pohled na tuto věc," dodala Maxová.

10:40

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek poslouchají projevy poslanců ke svému vydání.

Foto: Aktuálně.cz
11:02

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík v kuloárech Sněmovny sdělil Aktuálně.cz, že poslanci STAN budou hlasovat pro vydání Babiše a Faltýnka. "Jsem rád, že oba požádali o vydání. Byli by jinak pokrytci, protože v programu měli, že se nebudou skrývat za imunitu. Zároveň mě ale mrzí, že obvinili standardní politické strany ze spiknutí proti nim, což je úplný nesmysl," řekl Gazdík. 

10:38

Jihočeská lídryně ANO Radka Maxová je zastánkyně toho, aby sněmovna poslance vydávala. V případě Babiše a Faltýnka však váhá. "Ještě nevím, jak budu hlasovat. Čekám na spoustu informací, které tady zazní. Výsledek hlasování je stejně víceméně jasný. Pár poslanců bude proti, pár se zdrží a většina sněmovny deklaruje, že pana Faltýnka a pana Babiše vydají," řekla na otázky Aktuálně.cz. 

10:39

Gazdík: "Nechceme být rovnější mezi rovnými, občané imunitu nemají a musí se v takovém případě obhájit vždy." 

10:39

Zatímco se poslanci u pultíku dohadují, Pirátská strana rozeslala prohlášení, v němž avizuje, že bude hlasovat pro vydání obou poslanců - po volbách, až se piráti dostanou do sněmovny a až se o vydávání bude hlasovat znovu. "Rozhodně odmítáme, že bychom s Babišem handlovali o politické trafiky výměnou za postoj k jejich vydání," oznámil lídr Pirátů Ivan Bartoš. Poslední průzkumy však jeho straně přisuzují méně než pět procent nutných pro vstup do sněmovny.

10:37

Šéf starostů Jan Gazdík: "Myslím, že ztrácíme čas. Jak pan Babiš, tak pan Faltýnek, chtějí být vydání. My nerozhodujeme o tom, co kdo spáchal. My v té žádosti o vydání nevidíme politický zásah. Myslíme si, že by kauza měla být řádně vyšetřena." 

10:35

V kuloárech sněmovny se pohybuje také poslanec ANO Jiří Holeček, který se dosud vždy vyjadřoval proti vydání Babiše a Faltýnka. "Konečně se tady při jednání sněmovny ukazuje pravda o Čapím hnízdě. Pokud by byly kolem dotace pro tuto firmu nějaké nějaké problémy, OLAF by se už dávno ozval. Je nepochybné, že policie pominula řadu důležitých dokumentů, které existují na obhajobu pana Babiše a Faltýnka. Za mě je postup policie jednoznačně politicky motivovaný," řekl Holeček.

10:30 ikona ODS online

Jana Černochová (ODS) cituje výroky poslanců hnutí ANO z doby, kdy sněmovna hlasovala o vydání poslance ODS Bohuslava Svobody. Tehdy kolegy hnutí ANO vyzývalo, aby Svobodu vydali. 

10:23

Tomio Okamura (SPD): "To, jestli došlo k trestnému činu, musí říct soud. Proto SPD považuje za nutné úplné prošetření kauzy Čapího hnízda." 

10:26

Komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk:

10:22

Helena Válková (ANO): "Vítám, že pan Babiš a Faltýnek chtějí své vydání, aby mohli očistit své jméno. Jedinou možností je nechat volný průchod projednání tohoto případu orgánům činným v trestním řízení." 

10:30

Poslankyně ČSSD Marie Benešová v kuloárech sněmovny řekla Aktuálně.cz, že se zdrží hlasování. "Je to tyátr. Dokud nemáme zprávu OLAF, tak je jakékoliv jednání v Česku předčasné. Nechápu, proč to tak policie uspěchala. TO je podle mě základní nedostatek na celé věci," uvedla Benešová.

10:20

Martin Plíšek, člen mandátového výboru za TOP 09: "Policejní žádost zcela splňuje potřebné náležitosti. To není trestní spis, který musí obsahovat všechny argumenty. "V tomto volebním období jsme měli hned několik žádostí o vydání. Teď byla škála informací, podle kterých jsme se rozhodovali, mimořádně široká. Měli jsme možnost nahlédnout do vyšetřovacího spisu." 

10:14

Olga Havlová (Úsvit) na mikrofon řekla, že bude hlasovat proti vydání. 

10:13

"To, co před jednáním výboru leželo na stole, byl popis skutku. To, že se na jeho znění nic nezměnilo ani po hlasování, je normální" vysvětluje Jaroslavu Faltýnkovi člen výboru Stanislav Huml (ČSSD). 

10:09

Pavel Kováčik (KSČM): "Tím, že bychom poslance nevydali, neprokážeme, že demokracie v této zemi funguje. Naopak. Právě jen tím, že je vydáme, se můžou kolegové očistit."

10:07 ikona ODS online

K pultu se vrací šéfka výboru Miroslava Němcová, která se ohrazuje proti některým slovům Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. "Kopii žádosti jsme nevydali nejen Andreji Babišovi, ale v historii nikdy nikomu před ním. Usnesení měli poslanci k dispozici dopředu proto, abyste si je mohli dopředu prostudovat. Žádný ze členů výboru tento postup nenapadli a všichni hlasovali pro znění usnesení." 

10:06

Jak byste při hlasování rozhodli vy?

10:05

Jaroslav Faltýnek ukončil svůj projev a sklidil od poslanců ze svého klubu potlesk. 

Foto: Aktuálně.cz
10:04

Poslanci ANO o kauze svého předsedy a prvního místopředsedy zatím nechtějí moc mluvit. Třeba ministr Martin Stopnický se otázkám vyhnul.

10:03

Faltýnek: "Už dva měsíce slýcháváme, že nás bude policie stíhat. Bylo to veřejným tajemstvím. Je jen na vás a na vašem svědomí, jak budete hlasovat. Ani já, ani Andrej Babiš nemůžeme dnes prohrát. Když nás vydáte, bude to naše morální vítězství. Když nás nevydáte, bude to naše morální satisfakce," dodal Faltýnek s tím, že sám bude hlasovat pro své vydání. 

10:02

Faltýnek: "Cílem mého vystoupení není prosit vás, abyste mě nevydávali. Protože my se toho nebojíme, my jsme nic špatného neudělali. A pravda nakonec vyjde najevo. Nebudu vás žádat, jak máte hlasovat." 

10:03

Andrej Babiš při svém plamenném projevu.

Foto: Ludvík Hradilek
10:00

Faltýnek: "Je zpochybňována moje dosavadní kariéra i moje osobní čest. Jde o poslední pokus zvrátit výsledky voleb." 

10:00

Faltýnek: "Cílem transakce bylo na tom vydělat, což je podle mě v podnikání normální." 

10:00

Do sněmovny před chvílí dorazil i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

9:58

Faltýnek: "Alespoň právníkům v této sněmovně, nezdá se vám obvinění absurdní," obrací se znovu Faltýnek k plénu a parafrázuje (údajně) znění spisu, podle kterého se snažil zakrýt identitu Andreje Babiše tím, že odsouhlasil prodej akcií Čapího hnízda jeho rodinným příslušníkům.

9:55

Faltýnek: "Pochybnosti ve mně vyvolalo i zasedání Mandátového a imunitního výboru. Závěrečné usnesení leželo na stole dopředu," tvrdí Faltýnek. 

9:54

Podle Faltýnka neobsahuje policejní žádost žádné důkazy, které by prokazovaly údajný dotační podvod. "Pan komisař už teď ví, že k pochybení došlo a že jde o úmyslný trestný čin. To je další náhoda?" 

10:05

První místopředseda ANO bude hlasovat pro své vydání.

9:50

Faltýnek: "Policejní vyšetřovatel si nedal ani tu práci, aby si fakta ověřil z veřejně dostupných zdrojů. To je taky náhoda? Když jsem byl před rokem u výslechu, snažil jsem se několikrát vysvětlit, proč Agrofert neprodal akcie Čapího hnízda ve veřejné soutěži. Marně jsem se vyšetřovateli snažil vysvětlit, že si to popletl, že nešlo o veřejnou instituci, ale soukromou firmu." 

9:47

Faltýnek znovu poukazuje na načasování policejní žádosti: "Skutečně vám to připadá jako náhoda?" ptal se řečnicky pléna Faltýnek a znovu opakuje pochybnosti okolo přiděleného vyšetřovatele. 

9:45

Faltýnek: "Já i Andrej Babiš čelíme bezprecedentnímu pokusu o ovlivnění voleb prostřednictvím policejních orgánů." 

9:44

U řečnického pultu střídá šéfa hnutí ANO Andreje Babiše první místopředseda strany Jaroslav Faltýnek. Na úvod své řeči se ohrazuje proti informacím České televize, že byl v orgánech společnosti Čapí hnízdo. 

9:43

Babiš: "Mě neumlčíte, nezastrašíte a taky se mě nezbavíte. Proto žádám o zbavení mé imunity, aby pravda vyšla najevo," vyzval Babiš kolegy, aby podpořili policejní žádost o jeho vydání.

9:44

Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych:

9:41

Babiš: "Já jsem k Čapímu hnízdu řekl vše. Už se k němu veřejně vyjadřovat nebudu. Opakuji, že je to skutečně o volbách. Je to na vás, jak se k tomu postavíte. Je jasné, že budu vydán. Já s tím problém nemám. Ale o mém osudu v politice rozhodnou občané ve volbách. A já budu bojovat." 

9:40

Babiš: "OKD je podvod! Čapí hnízdo není podvod! Horníci přišli o byty a šlo o poškození celého Moravskoslezského kraje. A další podvody vidím, můžeme se bavit o prodeji Škody Plzeň." 

9:38

Babiš: "Já tam žádnou trestní kauzu nevidím. Vidím tam úplně jinou věc. Vidím tam volby. Slyším vyjádření všech politiků - Babiš bude obviněn, Babiš nemůže být ve vládě! Jde o volby, o nic jiného." 

9:37

V předsálí sněmovny bývá obvykle živo. Při projevu Andreje Babiše místnost ztichla, drtivá většina poslanců odešla do sálu a poslouchají projev předsedy ANO.

9:36

Babiš: "Farma měla ekonomické problémy a já jsem se musel rozhodnout, jestli projekt, který rozjela moje rodina, nechám potopit, nebo zachráním. Já myslím, že je to celkem pochopitelné." 

9:35

Babiš: "Čapí hnízdo plní účel, na který dostala dotaci. Zlepšuje cestovní ruch v oblasti, jezdí tam děti. A hlavně, vážení, těch 50 milionů korun tam je hmatatelných." 

9:51

"My jsme akcie prodali za cenu znaleckého posudku," řekl Faltýnek.

9:34

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek komentuje na Twitteru plamenný projev Andreje Babiše.

9:34

Babiš: "Ptám se, co všechny ty kontroly na Čapím hnízdě, které tu v minulosti byly, našly? Nenašly žádnou závadnější chybu. V té kauze nebyla žádná korupce. Nikdo těch 50 milionů neulil,nikdo nic nevytuneloval, nikdo z nich neměl žádný profit." 

9:34

Babiš: "Ptám se, co všechny ty kontroly na Čapím hnízdě, které tu v minulosti byly, našly? Nenašly žádnou závadnější chybu. V té kauze nebyla žádná korupce. Nikdo těch 50 milionů neulil,nikdo nic nevytuneloval, nikdo z nich neměl žádný profit." 

9:32

Babiš: "Rodina nechtěla, aby se vědělo, že firmu vlastní ona. A tato odpudivá mediální štvanice na ni ji dává pravdu. V té době bylo legální a obvyklé, aby o dotaci požádala i firma s anonymními akciemi. Vůči komu je to podvod? Kde vznikla škoda?" 

9:30

Babiš: "Žádost je zpracovaná neprofesionálně. Je tam řada překlepů. Za skandální považuji předjímání mé manželky Moniky k trestnímu stíhání. Moje žena nebyla za rok a půl na policii vypovídat. Akcie Čapího hnízda držela několik týdnů a pak je prodala svému bratrovi. Co je na tom za nelegálního? A jak to, že ji má pan vyšetřovatel za obviněnou, když ji za rok a půl ani nevyslechl? Skandální!," hřímá Babiš.

9:29

Premiér Bohuslav Sobotka přichází do sněmovny.

9:28

Babiš: "Policejní orgány před poslanci zamlčuje důkazy, které vím, že byly předloženy. Ve spise se mluví o tzv. fiktivních smlouvách. To jsou takové, které prakticky neexistují. Policie ale obdržela originály těchto údajně fiktivních smluv." 

9:26

Babiš: "To, že dojde k mému obvinění, jsem věděl už v momentě, kdy případ dostal vyšetřovatel Nevtípil, který se podílel na účelové kriminalizaci podnikatele Sitty a dalších." Podle Babiše šlo o účelové přidělení případu právě tomuto vyšetřovateli. 

9:23

Do sálu dorazil premiér Bohuslav Sobotka.

9:23

Slovo má šéf hnutí ANO Andrej Babiš: "Dnes je pouhých 45 dní do voleb a my řešíme můj pseudoproblém jménem Čapí hnízdo. Ptám se, fakt si myslíte, že se jedná o kriminální kauzu? Že se nejedná o další účelový proces, který má nadcházející volby ovlivnit? Že nejde o Kubiceho zprávu II?"

9:22

"Nejsme v roli žalobců ani obhájců," připomíná kolegům Dolejš, "spis koresponduje se zněním žádosti." Podle něj není nic podezřelého ani na načasování žádosti těsně před volbami: "Časová osa vyšetřování je relevantní. Orgány, když mají důvod, musí jednat," dodává.

9:33

Většina poslanců ČSSD bude hlasovat pro vydání šéfů ANO. Jen pár jednotlivců si vypne hlasovací zařízení.

9:22

Jiří Dolejš (KSČM), zpravodaj Mandátového a imunitního výboru: "Byli jsme vybaveni kompletně všemi informacemi. Byli přizváni i zástupci orgánů činných v trestním řízení. Všechny informace, které jsme žádali, jsme dostali," doplňuje Němcovou další člen výboru. 

9:21

Začíná diskuze k bodu. Jako první promluví Andrej Babiš.

9:21 ikona ODS online

Úvodní slovo má šéfka sněmovního mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová(ODS). Poslancům opakuje okolnosti policejní žádosti. Atmosféra v sále je napjatá, šéf sněmovny Jan Hámeček poprvé žádá kolegy o klid. 

"Výbor po posouzení všech argumentů a okolností jednomyslně, všemi 14 přítomnými členy doporučil vydání obou poslanců," končí úvodní slovo Němcová.

9:17 ikona ODS online

Poslechněte si vyjádření ODS.

9:17

Ve sněmovně chybí poměrně hodně poslanců. Například nepřišlo asi sedm sociálních demokratů.

9:15

Před sněmovnu přišel i demonstrant.

9:14 ikona ODS online

Ranní tisková konference ODS. Zbyněk Stanjura a Petr Fiala.

Foto: Radek Bartoníček
8:55 ikona ODS online

ODS už ráno avizovala, že dává přednost co nejrychlejšímu rozhodnutí. "ODS nebude nijak zvlášť přispívat prodlužování diskuse," řekl před jednáním předseda občanských demokratů Fiala.

8:46

Přitom ještě  minulý týden se někteří poslanci hnutí ANO přikláněli k tomu, že vydání svého předsedy a místopředsedy podpoří, ukázala anketa Aktuálně.cz.

8:45

Najít mezi 47 poslanci ANO alespoň někoho, kdo by navzdory vedení hlasoval pro vydání předsedy hnutí Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka, je téměř nemožné. 

8:40

Většina poslaneckých klubů se na svém úterním jednání dohodla, že pro jejich vydání zvednou ruku. Otázkou tak zůstává jen to, kolik zástupců z hnutí ANO nakonec vydání svých "nadřízených" podpoří. 

8:30

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v rozhovoru pro Aktuálně.cz za policisty i dozorujícího státního zástupce postavil s tím, že stíhání nemohou zdržovat.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2017 19:53
 

Právě se děje

před 26 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy