Šéf žalobců: Babišovo stíhání nelze zdržovat, s volbami nesouvisí. Pelikán se vyjádřil nešťastně

Jakub Zelenka Radek Bartoníček Jakub Zelenka, Radek Bartoníček
4. 9. 2017 5:30
Ani blížící se parlamentní volby by podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana neměly být pro policii překážkou, aby začala stíhat politiky. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž mají kriminalisté podezření, že se šéf hnutí ANO Andrej Babiš a jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek dopustili dotačního podvodu, kritizoval prezident Miloš Zeman i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ten označil policejní akci za možnou snahu ovlivnit volby. Jeho výroky Zeman označil za "nešťastně vyjádřené". "Kdyby se pan ministr Pelikán tolik nesnažil, aby ten rozhovor v Respektu nevyšel, tak by to nebylo tolik sexy pro média," dodal.
Pavel Zeman.
Pavel Zeman. | Foto: Lukáš Němeček

Brno - Policejní žádost o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka, která přišla jen několik týdnů před volbami, ostře zkritizovali jak politici z ANO, tak i prezident. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v rozhovoru pro Aktuálně.cz za policisty i dozorujícího státního zástupce postavil s tím, že stíhání nemohou zdržovat.

"Stále se divím úvahám, jestli se něco nevztahuje k volbám. To nemá s volbami nic společného," řekl.

Zeman zdůraznil, že detailně prostudovaný spis k případu mají jen vyšetřovatel a dozorující státní zástupce. "Proto je vyloženě na policistovi, případně na dozorujícím žalobci, aby zvážili, zda mají trestní řízení v takovém stadiu, že už musí zahájit trestní stíhání. Jestliže jsou okolnosti pro stíhání, nemůžou ho zdržovat," ohradil se Zeman vůči kritice, že policejní akce neměla přijít tak krátce před volbami.

Postup policie ostře kritizoval i ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán. "Policie nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala sněmovnu o zbavení imunity. Já nepotřebuju žádná další fakta, kromě toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami," uvedl ministr pro Respekt. Později se snažil, aby text v týdeníku nevyšel.

Zeman si myslí, že kdyby se Pelikán nesnažil vydání rozhovoru zabránit, nevzbudil by text takové vášně. "Kdyby se pan ministr Pelikán tolik nesnažil, aby ten rozhovor v Respektu nevyšel, tak by to nebylo tolik sexy pro média. Podle mého názoru to bylo celé asi nešťastně vyjádřené," poznamenal nejvyšší státní zástupce.

I přes ostré výroky z hnutí ANO, které nyní s náskokem vede v předvolebních průzkumech, se Zeman svého odvolání po volbách nebojí. "Nevztahuji to ani k jedné politické straně. Kdyby byl přijat zákon proti mému svědomí, tak skončím sám," řekl Zeman.

Žádost o vydání Babiše s Faltýnkem kritizoval před dvěma týdny i prezident Miloš Zeman. Označil akci za možnou policejní provokaci a přirovnal ji k zásahu na Úřadu vlády v roce 2013.

"Co pronáší pan prezident, s prominutím, to jsou politická prohlášení. A je jeho věc, jakým způsobem o tom hovoří," komentoval výroky hlavy státu stručně nejvyšší státní zástupce.

Uznal však, že u kauzy Nagyová policie i státní zástupci pár chyb udělali. V této souvislosti zmínil ikonickou tiskovou konferenci olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana a bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty, kde se mluvilo i o desítkách kilogramů zlata. "Byla příliš dlouhá a bezbřehá. Dalo se to říci kratší formou a podstatně výstižněji," hodnotí zpětně nejvyšší státní zástupce.

Kritici zásahu na Úřadu vlády také upozorňují, že se původně mluvilo o obřím spiknutí, ale kauza se nakonec "uhraje na nezdaněné kabelky". To ale nejvyšší státní zástupce Zeman považuje za velké bagatelizování.

"Pro mě osobně je hrozně důležité, jak skončí hlavní líčení o zneužití vojenského zpravodajství. Pro mě je skutečně děsivé, že by v demokratické společnosti mohlo dojít k tomu, že někdo zneužije a využije pro své soukromé potřeby činnost jakékoliv zpravodajské služby," prohlásil Zeman.

Nejvyšší státní zástupce kromě hlasování o vydání Babiše s Faltýnkem bedlivě sleduje i činnost komise, která se zabývá úniky z vyšetřovacích spisů. "Budou pro mě dalším lakmusovým papírkem toho, zda chtějí politici omezovat pravomoci státního zastupitelství," řekl Zeman. Situace ve společnosti se podle něj mění. A to i proti státním zástupcům.

Zatímco v předvolební kampani před sedmi lety byl boj se zločinem a korupcí jedním z hlavních témat na billboardech, nyní pomalu z plakátů velkých politických stran vymizel. "Když jsem v roce 2011 do své funkce hlavy státního zastupitelství nastupoval, nálada byla taková, že se v zemi rozbujela korupce a my s tím máme něco udělat. Mám pocit, jako by teď panovala atmosféra, jestli toho už neděláme s korupcí moc a nezacházíme příliš daleko," dodal Zeman.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají.Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy