Šéf žalobců: Babišovo stíhání nelze zdržovat, s volbami nesouvisí. Pelikán se vyjádřil nešťastně

Jakub Zelenka Radek Bartoníček Jakub Zelenka, Radek Bartoníček
4. 9. 2017 5:30
Ani blížící se parlamentní volby by podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana neměly být pro policii překážkou, aby začala stíhat politiky. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž mají kriminalisté podezření, že se šéf hnutí ANO Andrej Babiš a jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek dopustili dotačního podvodu, kritizoval prezident Miloš Zeman i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ten označil policejní akci za možnou snahu ovlivnit volby. Jeho výroky Zeman označil za "nešťastně vyjádřené". "Kdyby se pan ministr Pelikán tolik nesnažil, aby ten rozhovor v Respektu nevyšel, tak by to nebylo tolik sexy pro média," dodal.
Pavel Zeman.
Pavel Zeman. | Foto: Lukáš Němeček

Brno - Policejní žádost o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka, která přišla jen několik týdnů před volbami, ostře zkritizovali jak politici z ANO, tak i prezident. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v rozhovoru pro Aktuálně.cz za policisty i dozorujícího státního zástupce postavil s tím, že stíhání nemohou zdržovat.

"Stále se divím úvahám, jestli se něco nevztahuje k volbám. To nemá s volbami nic společného," řekl.

Zeman zdůraznil, že detailně prostudovaný spis k případu mají jen vyšetřovatel a dozorující státní zástupce. "Proto je vyloženě na policistovi, případně na dozorujícím žalobci, aby zvážili, zda mají trestní řízení v takovém stadiu, že už musí zahájit trestní stíhání. Jestliže jsou okolnosti pro stíhání, nemůžou ho zdržovat," ohradil se Zeman vůči kritice, že policejní akce neměla přijít tak krátce před volbami.

Postup policie ostře kritizoval i ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán. "Policie nemohla mít žádný rozumný důvod pro to, aby v tuto chvíli žádala sněmovnu o zbavení imunity. Já nepotřebuju žádná další fakta, kromě toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami," uvedl ministr pro Respekt. Později se snažil, aby text v týdeníku nevyšel.

Zeman si myslí, že kdyby se Pelikán nesnažil vydání rozhovoru zabránit, nevzbudil by text takové vášně. "Kdyby se pan ministr Pelikán tolik nesnažil, aby ten rozhovor v Respektu nevyšel, tak by to nebylo tolik sexy pro média. Podle mého názoru to bylo celé asi nešťastně vyjádřené," poznamenal nejvyšší státní zástupce.

I přes ostré výroky z hnutí ANO, které nyní s náskokem vede v předvolebních průzkumech, se Zeman svého odvolání po volbách nebojí. "Nevztahuji to ani k jedné politické straně. Kdyby byl přijat zákon proti mému svědomí, tak skončím sám," řekl Zeman.

Žádost o vydání Babiše s Faltýnkem kritizoval před dvěma týdny i prezident Miloš Zeman. Označil akci za možnou policejní provokaci a přirovnal ji k zásahu na Úřadu vlády v roce 2013.

"Co pronáší pan prezident, s prominutím, to jsou politická prohlášení. A je jeho věc, jakým způsobem o tom hovoří," komentoval výroky hlavy státu stručně nejvyšší státní zástupce.

Uznal však, že u kauzy Nagyová policie i státní zástupci pár chyb udělali. V této souvislosti zmínil ikonickou tiskovou konferenci olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana a bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty, kde se mluvilo i o desítkách kilogramů zlata. "Byla příliš dlouhá a bezbřehá. Dalo se to říci kratší formou a podstatně výstižněji," hodnotí zpětně nejvyšší státní zástupce.

Kritici zásahu na Úřadu vlády také upozorňují, že se původně mluvilo o obřím spiknutí, ale kauza se nakonec "uhraje na nezdaněné kabelky". To ale nejvyšší státní zástupce Zeman považuje za velké bagatelizování.

"Pro mě osobně je hrozně důležité, jak skončí hlavní líčení o zneužití vojenského zpravodajství. Pro mě je skutečně děsivé, že by v demokratické společnosti mohlo dojít k tomu, že někdo zneužije a využije pro své soukromé potřeby činnost jakékoliv zpravodajské služby," prohlásil Zeman.

Nejvyšší státní zástupce kromě hlasování o vydání Babiše s Faltýnkem bedlivě sleduje i činnost komise, která se zabývá úniky z vyšetřovacích spisů. "Budou pro mě dalším lakmusovým papírkem toho, zda chtějí politici omezovat pravomoci státního zastupitelství," řekl Zeman. Situace ve společnosti se podle něj mění. A to i proti státním zástupcům.

Zatímco v předvolební kampani před sedmi lety byl boj se zločinem a korupcí jedním z hlavních témat na billboardech, nyní pomalu z plakátů velkých politických stran vymizel. "Když jsem v roce 2011 do své funkce hlavy státního zastupitelství nastupoval, nálada byla taková, že se v zemi rozbujela korupce a my s tím máme něco udělat. Mám pocit, jako by teď panovala atmosféra, jestli toho už neděláme s korupcí moc a nezacházíme příliš daleko," dodal Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy