Praha - Tresty pro Romana Smetanu a Romana Týce jsou zcela nepřiměřené, reaguje na nedávná rozhodnutí soudů Český helsinský výbor.
Ten se ohradil proti postupu státu v případech olomouckého řidiče MHD, který na plakáty politických stran dokresloval tykadla, a provokativního umělce, jenž vyměnil sklíčka u semaforů.
Výše trestů prý také ukazuje na pozvolnou změnu atmosféry ve společnosti. Podle organizace pro lidská práva oba muži jen nekonvečně vyjádřili své názory.
"Je to vyjádření, jež v sobě nese kromě poškození majetku (zanedbatelného) či jiného způsobení hmotné škody i další poselství. Umělecký a politický rozměr obou aktů je zřejmý a podle našeho názoru převažující," uvedla předsedkyně výboru Anna Šabatová.
Je to jak natření tanku narůžovo
Počin Romana Týce, vlastním jménem Davida Honse, navíc výbor přirovnal k události, která se stala před více než dvaceti lety, když David Černý nabarvil smíchovský tank narůžovo.
"Bez ohledu na postoj k natření tanku bylo už tehdy nepředstavitelné, že by na tento čin reagovala státní moc trestním stíháním jako na poškození majetku a nepřihlížela k jeho dalšímu rozměru uměleckému i politickému," sdělila předsedkyně.
Tresty, které mužům soudy uložily, jsou tak podle výboru zcela nepřiměřené. Týc nastoupil do vězení odpykat si svůj měsíční trest. Za mříže půjde i Smetana, který odmítl veřejně prospěšné práce i domácí vězení.
Státní orgány by se měly zamyslet, ne trestat
Výbor ve své tiskové zprávě také připomíná nový trestní zákoník účinný od roku 2010. Podle zásad v něm uvedených by prý bylo možné oba případy řešit v rovině práva správního nebo občanského, ne trestněprávního.
"Případně, pokud už se orgány činné v trestním řízení vydaly touto cestou, bylo možné upustit od potrestání, neboť žádný právem chráněný zájem společnosti nebyl ve skutečnosti podle našeho názoru ohrožen," dodala Šabatová.
Tyto kritické projevy občanů by podle výboru měly vést státní orgány k sebereflexi, a ne k udělování trestů.