Praha - Ministři Věcí veřejných si za náměstky vybrali lidi, kteří jsou nejen spjati s bezpečnostní agenturou mecenáše strany ABL, ale také čile podnikají.
Jeden ministr a dva z nově jmenovaných náměstků působí, či působili v neprůhledných firmách skrývajících majitele za anonymní akcie - tedy institut, který Johnova strana před volbami slibovala zrušit. S tím, že zamezí, aby takto neprůhledné firmy získávaly veřejné zakázky.
Kamil Jankovský, jenž se na post ministra pro místní rozvoj dostal díky kandidatuře za Věci veřejné, je dosud spolumajitelem takto neprůhledné firmy F.T.I., zabývající se pronájmem nemovitostí.
"Půjčil jsem majiteli nějaké peníze a zástavou mám akcie této firmy," vysvětlil Aktuálně.cz ministr. "Tehdy jsem nevěděl, že budu ministrem. Ale věděl jsem, že pomáhám člověku, který nemá nic společného s veřejnými zakázkami. Pak už z toho nešlo vystoupit jen tak."
Na následné dotazy ministr odkryl, že oním utajeným majitelem firmy je údajně Pavel Moravec, vlastník šperkařské firmy Primossa.
"Samozřejmě, že je možné ty akcie během minuty převést na někoho jiného, ale je to o tom, zda mi věříte, nebo ne," dodal. "Půjčka by však měla být brzy splacena, do 30 dnů od jmenování do funkce ministra bych to už měl mít vyřešené a já od toho půjdu pryč."
Do té doby chce ministr údajně také ukončit převody podílu a působení v dalších dvou firmách Phar Service a Efhemos.
Náměstek z kasina
Ministr Jankovský si s sebou na úřad přivedl dalšího čilého podnikatele. Náměstek Michal Janeba (46) vlastní dvě společnosti zabývající se realitní činností. Zároveň figuroval ve firmě provozující hernu a kasino v centru Prahy.
Zdánlivě jako jeden z mála lidí, kterými se noví ministři obklopili, nemá s bezpečnostní agenturou ABL nic společného. Ovšem při pohledu do minulosti se ukazuje, že v době, kdy působil jako manažer luxusního pražského centra Millenium Plaza, zajišťovala ostrahu právě tato firma.
Sám Janeba v tom nevidí střet zájmů a vylučuje, že by se na post dostal právě díky známosti s lidmi z ABL.
"Z titulu mé funkce předsedy představenstva jsem se setkal za dobu mého působení s desítkami či stovkami zástupců společností a osob, které už tenkrát zaujímaly významné pozice v obchodním a politickém světě," reagoval náměstek.
Stejně tak odmítl pochybnosti o tom, že by jej působení ve firmě provozující hazardní hry mělo ve vysoké politice diskvalifikovat.
"Tato funkce byla před dlouhou dobou ukončena," reagoval Janeba: "A nesouvisela s každodenní provozní činností zmiňovaného kasina. V mé gesci byla část projektu obchodně administrativní a hotelová."
Kromě již zmíněných firem figuroval náměstek Janeba v dalších sedmi společnostech. Nyní setrvává ve dvou - VN Property a AZ Institute. První jmenovaná se podle jeho vyjádření zabývá pouze správou vlastní nemovitosti, v druhé firmě již zahájil převod svého podílu.
Prověření adepti
Ministr Jankovský uvedl, že pana Janebu si nepřivedl na ministerstvo on - nýbrž jej pro něj předvybral tým lidí z Věcí veřejných.
"Véčka měla seznam lidí, které si prověřovali a navrhovali na různá ministerstva, ať na pozice náměstků, nebo vedoucích odborů," popsal strategii ministr. "Sešel jsem se tedy s některými z nich, pročetl si jejich životopisy a vzal jsem si nakonec pana Janebu. Připadal mi, že ví, o čem je řeč, měl manažerské zkušenosti."
Sám prý ale netuší, kdo konkrétně a proč právě jeho oslovily a zařadil do seznamu na výběr. "Že si za jeho působení v soukromé firmě najali ABL, jsem se dozvěděl teprve včera," řekl Jankovský. "Určitě ho znali z té doby. A úplně klidně to mohlo vzniknout tak, že si na něj teď vzpomněli. Stejně tak já nyní přemýšlím, koho bych obsadil na post ředitel odboru, a klidně to může být můj bývalý klient z nějaké firmy."
I kdyby náměstka Janebu doporučila na post právě soukromá firma mecenáše strany a nového ministra dopravy Víta Bárty, nevnímá to ministr Jankovský jako problém. "Pro mě je absolutní priorita, zda se ten člověk na to hodí a zda to, co dělá je v pořádku," uvedl.
Skrytí véčkaři
Také na dalších dvou náměstkovských postech usedli za Věci veřejné lidé, kteří nejen že podnikají, ale figurují ve firmách s utajenou strukturou.
O aktivitách náměstka ministra vnitra Michala Moroze již Aktuálně.cz informovalo v minulých týdnech.
V představenstvu firmy s utajenou strukturou Ecrypt SE podle obchodního rejstříku figuruje také první náměstek ministra školství Josefa Dobeše, Kryštof Hajn.
Hajn (42) má na ministerstvu školství na starosti výzkum a vysoké školství, zároveň má coby první náměstek pravomoc zastupovat ministra.
Než Hajn vstoupil do zmíněné firmy, zabývající se mimo jiné pronájmem nemovitostí, vlastnila ji společnost formálně ovládaná mužem indické národnosti a zastoupená Čechem - Miroslavem Kocmanem.
Ten na jediné adrese v pražském Karlíně spravuje téměř 500 firem (například Czech & IRAN Cooperation Group, Special Security Service).
Poté, co Hajn vstoupil do vedení firmy, došlo k převedení akcií na majitele, a tím ke skrytí skutečného vlastníka.
Studentští vůdci, nebo podnikatelé?
"To je pro mě nová a neznámá informace, zeptám se ho na to," reagoval na dotaz ministr školství Josef Dobeš. "Vybral jsem si ho, protože ho znám jako dobrého manažera, který umí pracovat. Nezastírám, že jsme se potkávali v ABL, kde jsme oba působili."
Podle Dobeše ale Hajný projevil své schopnosti už dříve. "Znám ho také ze studentského hnutí v devadesátých letech," uvedl. "Je dobrý trend, že tito lidé nyní dorůstají v manažery, kteří mohou ovlivňovat vysoké školství. Kromě pana Hajna je takovým člověkem i vedoucí kabinetu Šedivý."
"Majitelem nejsem, majitele znám," reagoval náměstek Hajn na dotazy ohledně vlastnictví firmy Ecrypt SE. Zároveň však uvedl, že vlastníka nepožádá o převedení vlastnické struktury na transparentnější formu.
Podle jeho písemného vyjádření jej působení v takto neprůhledné firmě nijak nedeklasuje pro práci ve vysoké politice.
"Ke dni jmenování jsem nebyl členem statutárního orgánu žádné komerční společnosti," reagoval na dotaz Aktuálně.cz s tím, že za doby jeho působení ve firmě nebyla společnost ekonomicky aktivní.
Na otázku, jak chce vzhledem k anonymitě vlastníka firmy zaručit, že tento skrytý člověk, či jeho jiné firmy nezískají dotaci či zakázku od ministerstva, na kterém působí, reagoval pouze obecným vyjádřením.
"Naplňuji volební program VV a koaliční smlouvu, který stanoví, že veřejných zakázek se budou moci účastnit pouze subjekty, které prokážou celou svou vlastnickou nebo ovládací strukturu," konstatoval náměstek.
ABL i investiční fond
Hajn - stejně jako "jeho" ministr Dobeš, dříve působil také jako místopředseda představenstva bezpečnostní agentury ABL mecenáše strany VV Víta Bárty.
Do února letošního roku figuroval také v představenstvu investičního fondu Apollon Property.
Jeho funkci ve firmě převzal Vladislav Vlasák, jenž vystupuje jako obchodní vedoucí a poradce firmy Murom, která za nejasných okolností získala do vlastnictví byty od polostátního ČEZu.
Vlasáka však náměstek Hajn podle svých slov nezná.