Praha - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) neuvažuje o zrušení vrchních soudů v Praze a Olomouci.
Tyto soudy tak budou fungovat i po plánovaném zrušení vrchních státních zastupitelství, řekl na úterní tiskové konferenci. O možném zrušení vrchních soudů se v minulosti hovořilo v rámci reformy justice.
Soustava soudů je v České republice čtyřstupňová - soudy se dělí na okresní, krajské, vrchní a nejvyšší. Obdobně fungují státní zastupitelství.
Při plánech na reformu justice se uvažovalo o tom, že by vedle vrchních státních zastupitelství analogicky zanikly i vrchní soudy. To však dnes ministr Blažek odmítl.
"Soustavy (státních zastupitelství a soudů) nelze srovnávat. Zvítězil názor - a podle mě správný - že si dokážeme představit i za zachování vrchních soudů, že nebudou existovat vrchní státní zastupitelství," uvedl.
Zrušení soudů by vyžadovalo změnu ústavy
Blažek upozornil, že změna soustavy soudů by vyžadovala změnu ústavy. "Ministerstvo spravedlnosti v tuto chvíli změnu ústavy v tomto smyslu nepřipravuje," dodal.
Se zachováním dvojice vrchních soudů souhlasí i Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Vrchní soudy mají postavení jakýchsi zvláštních apelačních soudů, to znamená, že tam lze v současné době velice těžko uvažovat o jakékoliv změně," řekl.
Pražský a olomoucký vrchní soud jsou jedinými instancemi, které rozhodují o řádných opravných prostředcích proti prvostupňovým rozhodnutím krajských soudů - tedy například v kauzách závažných trestných činů nebo ve věcech ochrany osobnosti.
Jedním z argumentů proti rušení vrchních soudů byla v minulosti i námitka, že tento krok by zásadním způsobem přetížil soudy nižších stupňů.
Se zrušením pražského i olomouckého vrchního státního zastupitelství počítá nový zákon o státním zastupitelství, který začal vznikat za Blažkova předchůdce Jiřího Pospíšila (ODS) a který má ministr do konce března předložit vládě. Blažek už dříve prohlásil, že zrušení dvojice zastupitelství umožní zjednodušení činnosti státních zástupců a zároveň zvýší jejich odpovědnost.
Na základě zákona má také vzniknout Úřad pro boj s korupcí, závažnou finanční kriminalitou a terorismem, který by řídil pověřený náměstek nejvyššího státního zástupce. Ministr dnes upřesnil, že účinnost zrušení vrchních státních zastupitelství a vzniku protikorupčního úřadu lze očekávat pravděpodobně od ledna 2015.