Suchý zákon ve sněmovně skončil. Poslanci stejně pili v kancelářích, vysvětlil změnu Vondráček

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 1. 2018 19:02
Poslanci mohou od úterý opět popíjet alkoholické nápoje ve sněmovně i ve dnech, kdy probíhá schůze, rozhodl o tom šéf dolní komory Radek Vondráček.
Předseda sněmovny Radek Vondráček.
Předseda sněmovny Radek Vondráček. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Suchý zákon ve sněmovně končí. Předseda dolní komory Radek Vondráček po čtyřech letech zrušil zákaz prodeje alkoholických nápojů v době, kdy se koná schůze. 

Vondráčkův předchůdce Jan Hamáček v rozhodnutí z března 2014 zakázal ve všech gastronomických a klubových zařízeních podávat alkoholické nápoje. To od úterka opět neplatí.

"Máme nové období, máme 120 nových poslanců, tak doufám, že alkoholové excesy, které tu byly v minulosti, jsou historií a že se nebudou opakovat. Poslanci jsou dospělí lidé a snad vědí, že v práci se nemá požívat alkohol," okomentoval své rozhodnutí Vondráček. 

Poslanci podle něj stejně konzumovali alkohol ve svých kancelářích, a navíc bylo třeba opakovaně udělovat výjimky, například kvůli vánočnímu přípitku.

"Jestli se ukáže, že se situace jenom trochu zhorší, a já to poznám, tak to zase zavedu. Všichni jsou trochu v podmínce," dodal šéf sněmovny.

Vondráčkův předchůdce, který zákaz zavedl, komentoval změnu stručně. "Je to plně v jeho kompetenci," napsal Aktuálně.cz Hamáček.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek novinku ocenil. "Jsem rád, že si k obědu mohu dát alespoň malé pivo. Byl to populismus, kdo chtěl, stejně se mohl u sebe v kanceláři napít," řekl Bělobrádek Aktuálně.cz.

"Zákaz byla hysterická reakce pana kolegy Hamáčka, který ustoupil Jaroslavě Jermanové a jejím zběsilým nápadům. To, že si k obědu poslanci nemohou dát pivo, a mně je to jedno, protože pivo nepiju, mi připadalo úplně absurdní." řekl Aktuálně.cz Marek Benda z ODS.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy