První "suchý" týden poslanců: Ovar s limonádou jim nechutnal

Lucie Stuchlíková Jan Němec Lucie Stuchlíková, Jan Němec
22. 3. 2014 17:11
V restauraci prohibice, ve stánku lahve whisky. Poslanci si zvykají na nová pravidla.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Zatímco v jednacím sále Sněmovny se tento týden řešila krize na Ukrajině, chybějící peníze ve zdravotnictví nebo kauza Opencard, na chodbách a v restauracích se diskutovalo spíše o alkoholu.

Poslanci totiž prožili první týden, ve kterém platí nařízení předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) zakazující prodej alkoholických nápojů v době jednání.

"Je to určitě dobrá věc. Mám dojem, že se debata v sále uklidnila a že už nemusíme poslance tolik tišit,“ uvedla první místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO), která za zákaz alkoholu bojovala.

Zatímco členové hnutí ANO si nová pravidla pochvalují, část poslanců si podle všeho ještě nezvykla. "Je to nesmysl. Jsme snad dospělí a zodpovědní lidé, za 24 let tu byly celé dva skandály,“ konstatoval například Daniel Korte (TOP 09).

Mléko z Agrofertu

V zákulisí vtipkoval o prohibici kdekdo, místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) dokonce zahájil první "suchý týden“ s lahví mléka. Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše však pravděpodobně svou demonstrací spíše potěšil, protože sáhl po značce Olma, která patří koncernu Agrofert.

Podle zaměstnanců sněmovních restaurací se po alkoholu občas někdo z hostů ptá. "To víte, že to zkouší, ale jsme přísní,“ řekl deníku Aktuálně.cz jeden z číšníků. A to dokonce tak, že zmrzlinový pohár se šlehačkou se nově servíruje bez vaječného likéru.

Jenže zatímco v jídelně se hlídá i složení dezertů, v trafice, kterou má pronajatou soukromá firma, se dál bez problémů prodávají celé lahve tvrdého alkoholu. Nařízení se totiž vztahuje jen na "gastronomická a klubová zařízení Poslanecké sněmovny“.

Prodejem lahví whisky byl zaskočen například ministr obrany za hnutí ANO Martin Stropnický. V magazínu Týden.cz byl (poté co obstál v testu na alkohol, který prováděla TV Barrandov) "naplněn velkým údivem", že toto zařízení "nespadá pod to pravidlo, které jsme si odhlasovali".

Pro pořádek dodejme, že panu ministrovi ušlo, že o zákazu prodeje alkoholu rozhodl předseda Sněmovny svým nařízením a vůbec nikdo – tedy ani on sám – o něm nehlasoval.

V kancelářích se pije dál

Zákaz samozřejmě neplatí ani na zásoby v poslaneckých kancelářích. "Kdo chce pít tvrdý alkohol, ten se stejně napije. Takže to dopadlo spíše na ty normální, kteří by si jen rádi dali malé pivo k obědu,“ svěřil se jeden z poslanců. Jmenován být nechce, aby prý nevypadal „jako obhájce pití v práci“.

Zřejmě ale se svým názorem není sám, například o ovar zapíjený limonádou prý příliš velký zájem nebyl. Předseda Sněmovny Hamáček však o žádných dodatečných změnách pravidel - například omezení zákazu pouze na tvrdý alkohol - nechce ani slyšet. "Tuto věc pokládám za uzavřenou,“ vzkázal pouze.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy