První "suchý" týden poslanců: Ovar s limonádou jim nechutnal

Lucie Stuchlíková Jan Němec Lucie Stuchlíková, Jan Němec
22. 3. 2014 17:11
V restauraci prohibice, ve stánku lahve whisky. Poslanci si zvykají na nová pravidla.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Zatímco v jednacím sále Sněmovny se tento týden řešila krize na Ukrajině, chybějící peníze ve zdravotnictví nebo kauza Opencard, na chodbách a v restauracích se diskutovalo spíše o alkoholu.

Poslanci totiž prožili první týden, ve kterém platí nařízení předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) zakazující prodej alkoholických nápojů v době jednání.

"Je to určitě dobrá věc. Mám dojem, že se debata v sále uklidnila a že už nemusíme poslance tolik tišit,“ uvedla první místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO), která za zákaz alkoholu bojovala.

Zatímco členové hnutí ANO si nová pravidla pochvalují, část poslanců si podle všeho ještě nezvykla. "Je to nesmysl. Jsme snad dospělí a zodpovědní lidé, za 24 let tu byly celé dva skandály,“ konstatoval například Daniel Korte (TOP 09).

Mléko z Agrofertu

V zákulisí vtipkoval o prohibici kdekdo, místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) dokonce zahájil první "suchý týden“ s lahví mléka. Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše však pravděpodobně svou demonstrací spíše potěšil, protože sáhl po značce Olma, která patří koncernu Agrofert.

Podle zaměstnanců sněmovních restaurací se po alkoholu občas někdo z hostů ptá. "To víte, že to zkouší, ale jsme přísní,“ řekl deníku Aktuálně.cz jeden z číšníků. A to dokonce tak, že zmrzlinový pohár se šlehačkou se nově servíruje bez vaječného likéru.

Jenže zatímco v jídelně se hlídá i složení dezertů, v trafice, kterou má pronajatou soukromá firma, se dál bez problémů prodávají celé lahve tvrdého alkoholu. Nařízení se totiž vztahuje jen na "gastronomická a klubová zařízení Poslanecké sněmovny“.

Prodejem lahví whisky byl zaskočen například ministr obrany za hnutí ANO Martin Stropnický. V magazínu Týden.cz byl (poté co obstál v testu na alkohol, který prováděla TV Barrandov) "naplněn velkým údivem", že toto zařízení "nespadá pod to pravidlo, které jsme si odhlasovali".

Pro pořádek dodejme, že panu ministrovi ušlo, že o zákazu prodeje alkoholu rozhodl předseda Sněmovny svým nařízením a vůbec nikdo – tedy ani on sám – o něm nehlasoval.

V kancelářích se pije dál

Zákaz samozřejmě neplatí ani na zásoby v poslaneckých kancelářích. "Kdo chce pít tvrdý alkohol, ten se stejně napije. Takže to dopadlo spíše na ty normální, kteří by si jen rádi dali malé pivo k obědu,“ svěřil se jeden z poslanců. Jmenován být nechce, aby prý nevypadal „jako obhájce pití v práci“.

Zřejmě ale se svým názorem není sám, například o ovar zapíjený limonádou prý příliš velký zájem nebyl. Předseda Sněmovny Hamáček však o žádných dodatečných změnách pravidel - například omezení zákazu pouze na tvrdý alkohol - nechce ani slyšet. "Tuto věc pokládám za uzavřenou,“ vzkázal pouze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ve 108 letech zemřela nejstarší obyvatelka České republiky

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži. Uvedla to v neděli Česká televize.

Kytnerová se narodila 17. března 1911 v Rakousku. Předloni v říjnu hovořila s novináři, když ve svých 106 letech v Kroměříži hlasovala ve sněmovních volbách. Uvedla tehdy, že se voleb účastní pravidelně a bedlivě sleduje dění v zemi. Seniorka ráda četla, dívala se na televizi a poslouchala rozhlas.

Kytnerová se v dětství stala sirotkem. "Neměla to lehké. Ona má ale povahu, že nic nebere vážně, všechno bere s nadhledem a lehkostí," řekl předloni v říjnu novinářům její syn Václav Kytner.

Letos v srpnu zemřela ve 109 letech tehdejší nejstarší obyvatelka Česka Marie Schwarzová z Brna-Židenic.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy