První "suchý" týden poslanců: Ovar s limonádou jim nechutnal

Lucie Stuchlíková Jan Němec Lucie Stuchlíková, Jan Němec
22. 3. 2014 17:11
V restauraci prohibice, ve stánku lahve whisky. Poslanci si zvykají na nová pravidla.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Zatímco v jednacím sále Sněmovny se tento týden řešila krize na Ukrajině, chybějící peníze ve zdravotnictví nebo kauza Opencard, na chodbách a v restauracích se diskutovalo spíše o alkoholu.

Poslanci totiž prožili první týden, ve kterém platí nařízení předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) zakazující prodej alkoholických nápojů v době jednání.

"Je to určitě dobrá věc. Mám dojem, že se debata v sále uklidnila a že už nemusíme poslance tolik tišit,“ uvedla první místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO), která za zákaz alkoholu bojovala.

Zatímco členové hnutí ANO si nová pravidla pochvalují, část poslanců si podle všeho ještě nezvykla. "Je to nesmysl. Jsme snad dospělí a zodpovědní lidé, za 24 let tu byly celé dva skandály,“ konstatoval například Daniel Korte (TOP 09).

Mléko z Agrofertu

V zákulisí vtipkoval o prohibici kdekdo, místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) dokonce zahájil první "suchý týden“ s lahví mléka. Šéfa hnutí ANO Andreje Babiše však pravděpodobně svou demonstrací spíše potěšil, protože sáhl po značce Olma, která patří koncernu Agrofert.

Podle zaměstnanců sněmovních restaurací se po alkoholu občas někdo z hostů ptá. "To víte, že to zkouší, ale jsme přísní,“ řekl deníku Aktuálně.cz jeden z číšníků. A to dokonce tak, že zmrzlinový pohár se šlehačkou se nově servíruje bez vaječného likéru.

Jenže zatímco v jídelně se hlídá i složení dezertů, v trafice, kterou má pronajatou soukromá firma, se dál bez problémů prodávají celé lahve tvrdého alkoholu. Nařízení se totiž vztahuje jen na "gastronomická a klubová zařízení Poslanecké sněmovny“.

Prodejem lahví whisky byl zaskočen například ministr obrany za hnutí ANO Martin Stropnický. V magazínu Týden.cz byl (poté co obstál v testu na alkohol, který prováděla TV Barrandov) "naplněn velkým údivem", že toto zařízení "nespadá pod to pravidlo, které jsme si odhlasovali".

Pro pořádek dodejme, že panu ministrovi ušlo, že o zákazu prodeje alkoholu rozhodl předseda Sněmovny svým nařízením a vůbec nikdo – tedy ani on sám – o něm nehlasoval.

V kancelářích se pije dál

Zákaz samozřejmě neplatí ani na zásoby v poslaneckých kancelářích. "Kdo chce pít tvrdý alkohol, ten se stejně napije. Takže to dopadlo spíše na ty normální, kteří by si jen rádi dali malé pivo k obědu,“ svěřil se jeden z poslanců. Jmenován být nechce, aby prý nevypadal „jako obhájce pití v práci“.

Zřejmě ale se svým názorem není sám, například o ovar zapíjený limonádou prý příliš velký zájem nebyl. Předseda Sněmovny Hamáček však o žádných dodatečných změnách pravidel - například omezení zákazu pouze na tvrdý alkohol - nechce ani slyšet. "Tuto věc pokládám za uzavřenou,“ vzkázal pouze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy