Praha - Ministr obrany Alexandr Vondra je připraven seškrat gigantický stavební projekt v pražské Ústřední vojenské nemocnici, kde měl za několik miliard vyrůst hotel, ubytovna, bazén a parkoviště.
Vondrův aparát už připravil návrh technických úprav projektu, podle něhož má stát podle zjištění Aktuálně.cz nakonec zaplatit o miliardu korun méně. Podle konečných propočtů by se tak měla zakázka vejít do 1,9 miliardy.
Nejvýraznější změnou v projektu, který byl schválen ve spěchu na posledním zasedání Fischerova kabinetu, je odložení výstavby tříhvězdičkového hotelu, který měl vzniknout v areálu nemocnice. Vyplývá to z návrhu, který má ministr obrany Vondra předložit na některém z nejbližších zasedání vlády, a Aktuálně.cz jej má k dispozici.
Materiál počítá s tím, že o výstavbě hotelu rozhodne v budoucnu sama nemocnice na základě jednostranné opce.
Kromě toho nevyroste v nemocnici plánovaná ubytovna pro zdravotnický personál. Místo ní bude postavena léčebna dlouhodobě nemocných, která bude spojená s péčí o válečné veterány a vojenské důchodce. Z původního projektu vypadne také bazén.
Se souhlasem konsorcia
S návrhem už podle zprávy pro vládu předběžně souhlasilo i konsorcium, které má v nemocnici stavět.
Alexandr Vondra potvrdil, že materiál je hotov, o detailech nicméně do vládního zasedání mluvit nechce.
"Obecně mohu říci, že změny nám mají přinést úsporu jedné miliardy a budou více vyhovovat současným potřebám ÚVN. Chci mít také jistotu, že se vyhneme arbitrážím," sdělil Vondra on line deníku Aktuálně.cz.
Hrozila miliardová sankce
Právě hrozba arbitráže významně ovlivnila rozhodování o dalším osudu obří zakázky, která byla schválena ve velkém spěchu na sklonku vlády Jana Fischera. V jeho kabinetu ji protlačil bývalý ministr obrany Martin Barták.
Deník Aktuálně.cz již informoval, že smlouva s vítězným konsorciem Prague Military Hospital Consession byla konstruovaná tak, že v případě zrušení projektu by stát firmě zaplatil až jednu miliardu korun jako pokutu.
Vondra odstoupení od smlouvy zvažoval, právníci mu to ale nakonec nedoporučili.
"Prohra v arbitráži by v případě vypovězení smlouvy byla prakticky jistá," popsal analýzy právníků vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.
Stát na to nemá
Jednání se zástupci konsorcia nakonec podle téhož zdroje vyústilo v dohodu, že se projekt seškrtá.
Stát totiž na plánovanou velkorysou stavbu nemá. A to i když jde o takzvaný projekt PPP, v němž se spojuje privátní a státní kapitál.
Zástupci Prague Military Hospital Consession zatím veřejně úpravy zakázky nekomentovali. Tomáš Hardt z konsorcia již dříve řekl, že o vyjednávání s ministerstvem obrany o střešovické stavbě nebude poskytovat žádné detailní informace.
Nová výše pokuty
Součástí připravovaných změn v projektu je přitom podle informací Aktuálně.cz i dodatek ke smlouvě, který má výrazně snížit smluvní sankce.
Pokud by se zástupci armády s konsorciem nakonec z jakéhokoli důvodu nedohodli, firma má podle chystaných změn nárok na maximálně 175 milionů korun místo původně avizované miliardy.
Konsorcium se současně musí zavázat, že žádné jiné nároky uplatňovat nebude. "Konsorcium se podpisem dodatku vzdá nároků na náhradu škody, ušlého zisku, bezdůvodného obohacení či jiných nároků z případné nerealizace projektu," stojí v dokumentu pro vládu.