Sankce za armádní hotel: Politici dávají ruce pryč

Sabina Slonková
26. 10. 2010 11:18
Fischerova vláda schválila smlouvy s obří pokutou pro stát
Vizualizace hotelu, který má stát ve vojenské nemocnici
Vizualizace hotelu, který má stát ve vojenské nemocnici | Foto: Archiv

Praha - Měla to být výkladní skříň PPP projektů, v nichž se propojuje privátní a státní kapitál. S ubytovnou pro personál Vojenské nemocnice, z níž se postupně v plánech stal hotel s bazénem za pět miliard, je však spojeno čím dál více pochybností.

Deník Aktuálně.cz nejnověji informoval, že státu hrozí až miliardová sankce, pokud obří zakázku zruší a odstoupí od smlouvy.

Současně armáda na velkorysý plán exministra obrany Martina Bartáka nemá dost peněz a osud projektu schváleného Fischerovou vládou krátce před demisí právě řeší tým Bartákova nástupce Alexandra Vondry.

Kromě hrozby stamilionové pokuty Aktuálně.cz již dříve upozornilo na pochybnosti jak o transparentnosti samotného výběrového řízení, tak vítězného konsorcia Prague Military Hospital Concession, které zvítězilo po vyřazení ostatních uchazečů.

Klíčový Janotův hlas

Politici, kteří ve Fischerově vládě na poslední chvíli těsně před volbami projekt i smlouvu posvětili, dnes tvrdí, že nebylo jiného řešení.

"Museli jsme se rozhodnout, zda myslíme podporu PPP projektů skutečně vážně nebo to jsou všechno jen řeči. Tento projekt byl nejdál, byl nejpropracovanější," tvrdí Eduard Janota, který ve Fischerově kabinetu zastával post ministra financí.

Byl to přitom právě Janota, jehož názor byl pro řadu členů vlády rozhodující. Už krátce po podpisu smlouvy totiž vyšlo najevo, že například poradci premiéra Jana Fischera nedoporučovali, aby vláda kontrakt posvětila. Výhrady ale měli i právníci armády či experti z ministerstva zdravotnictví.

"Rozhodující bylo, že se za celou věc postavil ministr financí Janota. Fischerovi lidé upozorňovali, že se jim to jeví z rozpočtového hlediska jako nevhodné, ale když vám ministr financí řekne, že to není problém, už proti tomu těžko můžete bojovat," sdělil už v létě Aktuálně.cz vysoce důvěryhodný zdroj z Úřadu vlády.

Báli jsme se pokuty

Jiní bývalí ministři nicméně nabízejí ještě další vysvětlení, proč pro plán tehdejšího ministra obrany Martina Bartáka zvedli ruku: obávali se obřích sankcí.

Už tehdy totiž podle zjištění Aktuálně.cz zazněl ze strany armády argument, že projekt nelze zastavit, protože by to stát přišlo pěkně draho.

"Z informací, které jsem měla v tu dobu k dispozici, vyplývalo, že projekt je již z části realizován a v případě jeho zastavení hrozí negativní právní důsledky díky konstrukci smluvních vztahů," potvrdila tehdejší ministryně zdravotnictví Dana Jurásková a dodala: "Po dlouhé diskusi bylo konstatováno, že pokračování projektu je řešení."

To, že sankce může dosáhnout až miliardové výše, oslovení ministři podle svých tvrzení netušili.

"Vím, že ve smlouvě nějaké sankce uvedené byly, ale byly vyvážené. Rozhodně nic nevím o nějaké miliardě," tvrdí Janota.

Odkaz Martina Bartáka

Klíčovou postavou celého příběhu je exministr Barták, který plán na ubytovnu, tříhvězdičkový hotel, bazén či parkoviště v areálu vojenské nemocnice protlačil Fischerovou vládou.

Barták, který dnes pracuje u ministra financí Miroslava Kalouska, ale nemá chuť cokoli vysvětlovat. K projektu se nikdy veřejně nevyjádřil, vždy za sebe nechal mluvít mluvčí resortu.

Odpovědím se vyhýbá i dnes. Na zaslané dotazy nereagoval, jeho mobilní telefon po několika zazvoněních zvedá jeho asistent.

"Pan Barták je v zahraničí, bude až příští týden," prohlásil asistent.

Prostě výhodná nabídka

A jak znělo oficiální vysvětlení, proč nemocnice potřebuje miliardový projekt? Ministerstvo obrany tvrdilo, že pro stát je prostě kontrakt výhodný.

"Nabídka Prague Military Hospital Concession je výhodnější o 269 milionů (10,1%) než tradiční veřejná zakázka," uvádí se v překládací zprávě pro vládu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

A ačkoli ministerstvo obrany vyhlásilo na investici výběrové řízení, v soutěži nakonec zůstalo jediné konsorcium Prague Military Hospital Concession, protože ostatní zájemci prý nesplnili zadávací pravidla.

 

Právě se děje

Další zprávy