Soud otevřel cestu k osvobození armádní mafie

Sabina Slonková
9. 11. 2010 6:15
55 obviněných, paragraf o zločinném spolčení, milionové provize

Praha - Ten případ měl ukázat, že to stát myslí s bojem proti korupci v armádě vážně. Šlo v něm o stamiliony korun z veřejných zakázek, policie obvinila přes padesát lidí a žalobce využil paragraf o zločinném spolčení.

Teď se ale celá konstrukce vyšetřování začala bortit.

Na případ této obří korupční kauzy lze totiž uplatnit nedávné nálezy Ústavního soudu, které znemožňují použít některé klíčové důkazy. Obhájci už také začali díky tomu na očištění obviněných pracovat.

"S odvoláním na ten nález už byla stížnost podána," potvrdil Aktuálně.cz jeden z advokátů Lukáš Trojan.

Foto: Aktuálně.cz
Blog advokáta Tomáše Sokola:
Ministr John opět a zase špatně

Naopak žalobce případu Barnabáš Liška neskrývá rozhořčení. "Co pro nás ty nálezy znamenají?" říká. "Prostě budou chybět důkazy, a to podstatnou měrou. Vůbec to nedovedu domyslet."

Detektivové, kteří pod Liškovou taktovkou na případu pracovali, jsou ještě ostřejší. "Je to čistý podraz. Taková věc už vám vezme zbytky motivace, kterou v téhle práci ještě máte," uvedl pod podmínkou anonymity jeden z kriminalistů.

Krejčíř, Bušina a spol.

Deník Aktuálně.cz už upozornil, že jen na pražském vrchním státním zastupitelství je podobně ohroženo na 80 procent všech kauz, v nichž jde celkově o sedm a půl miliardy korun.

Mezi nejznámější patří případ uprchlíka Radovana Krejčíře nebo kauza někdejšího Rathova spolupracovníka Filipa Bušiny.

Další stovky případů evidují policisté a státní zástupci v regionech.

Dokonce už padl první verdikt, jímž soud na základě ústavního nálezu zrušil původní rozsudek, který poslal do vězení vietnamského prodejce padělaného oblečení.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

  • Ústavní soud letos v červnu rozhodl, že prohlídky nebytových prostor jsou natolik silným zásahem do osobnostních práv, že je musí stejně jako domovní prohlídky povolovat soudce a nikoli žalobce, jak to do té doby umožňoval zákon.
  • Důkazy obstarané při prohlídce nařízené žalobcem označil za protiústavní, což v praxi znamená, že jsou u soudu nepoužitelné. Jenže právě takto se opatřovaly důkazy u většiny ekonomických kriminálních kauz.
  • Od června tedy všechny prohlídky například kanceláří či firemních sídel nařizuje soud.
  • V září však přišel další nález Ústavního soudu, v němž soudci rozhodli, že námitky proti důkazům obstaraným při prohlídkách s povolením žalobce lze uplatnit i zpětně.

Předčasný finiš?

Armádní korupční kauzu, v níž jsou obviněni podnikatelé a někdejší sekční šéf ministerstva obrany, zasáhl zvrat v podobě nálezů Ústavního soudu v samém závěru vyšetřování.

Obvinění už dokončují fázi takzvaného seznámení se spisem, což v praxi znamená projít třicet tisíc stránek. Státní zástupce Liška se chystal na sepisování obžaloby a teď není jasné, jak se bude případ dál vyvíjet.

"Důkazy zabavené při prohlídkách byly totiž jedny z prvních, které jsme získali, a na ně navazují důkazy další," říká žalobce Liška.

Jak bylo uvedeno, advokáti obviněných už stížnost proti důkazům podali. A tak s největší pravděpodobností rozhodne až soud.

Žalobce Liška je totiž odhodlán - v souladu s názorem svých nadřízených i ministra spravedlnosti - případ přese všechno zažalovat a použít i ty důkazy, jichž se týkají zmíněné nálezy. Bude pak na soudu, jestli je uzná, nebo vyřadí.

Patnáct procent provize

Korupční případ v armádě označují vyšetřující úřady za ukázkové propojení úřednicko-podnikatelské lobby. Princip machinací podle nich spočíval v ovlivňování armádních stavebních zakázek ve prospěch spřízněných firem a v následných provizích pro odpovědné státní úředníky.

Úplatky se podle policie pohybovaly v rozmezí 15 až dvaceti procent ze zakázky, což v některých případech dělalo miliony korun.

Obvinění jsou jak někdejší zaměstnanci ministerstva, tak podnikatelé.

Video jako důkaz

Jako klíčový důkaz posloužily videonahrávky, které policie nalezla při prohlídce nebytových prostor u jednoho z aktérů.

Na nahrávkách jsou podle informací Aktuálně.cz záznamy rozhovorů, v nichž se účastníci podezřelých kontraktů mimo jiné baví o tom, jak kterou smlouvu ovlivnit, co kdo může zařídit a podobně.

Záznamy pořizoval jeden z účastníků schůzek, k čemu měly nahrávky sloužit, není ale jasné.

"Kromě těch nahrávek se při prohlídce nalezly také údaje v počítačích, které jsme pro vyšetřování rovněž použili. I ty byly shromážděny na základě nařízení státního zástupce, takže je otázka, jestli je budeme moci dále použít," říká státní zástupce Liška.

Stíhaní úředníci a podnikatelé nicméně trvají na své nevině. I když se jejich advokáti snaží nahrávky i následné odposlechy vyřadit ze seznamu důkazů, jsou přesvědčeni, že ani s jejich využitím se úřadům nepodaří všech 55 obviněných usvědčit.

Nejostřeji proti obvinění vystupují obhájci někdejšího sekčního šéfa ministerstva obrany Václava Regnera, který patřil mezi nejbližší spolupracovníky exministra Karla Kühnla.

 

Právě se děje

Další zprávy