Volebním lídrem ČSSD už nemusí být Sobotka. Špičky strany rozzlobilo, že jim o demisi nic neřekl

I když špičky ČSSD na veřejnosti podporují svého předsedu a premiéra Bohuslava Sobotku, ve skutečnosti jsou na něj mnozí nahněvaní. Nelíbí se jim to, jaké zvolil řešení, a že o svém rozhodnutí podat demisi vlády nikoho dopředu neinformoval. Jednou z variant dalšího vývoje je to, že sociální demokraté navrhnou jako nového kandidáta na premiéra Lubomíra Zaorálka nebo Milana Chovance. Pravděpodobnější je ale varianta se Zaorálkem. Pokud by stanul v čele vlády, byl by zřejmě také lídrem ČSSD ve volbách.
Lubomír Zaorálek by mohl být novým předsedou vlády
Lubomír Zaorálek by mohl být novým předsedou vlády | Foto: ČTK

Praha - Pokud si předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka myslel, že za oznámení demise vlády sklidí ve vlastní straně podporu či pochvalu, mýlil se. Podle informací Aktuálně.cz jsou špičky strany jeho postupem rozladěny, což mu také daly na ranním jednání grémia najevo.

"Netušili jsme, že se takto rozhodne, měl nejdříve navrhnout odvolání ministra financí Andreje Babiše," sdělil jeden z vysoce postavených členů strany. 

"Všichni jsou na něj naštvaní, neřekl to vůbec nikomu. Jeho pozicí to určitě hodně otřáslo," řekl redakci další ze zdrojů v ČSSD.

Grémium ČSSD bude jednat ve středu večer v Lidovém domě. Kromě jiného se budou špičky strany bavit o tom, kdo by případně mohl Sobotku nahradit. Vláda bez Bohuslava Sobotky je velmi pravděpodobná, i sám Sobotka se o této možnosti zmínil. Kdo by ale nastoupil na jeho místo?

V ČSSD vážně zvažují variantu, že by Sobotku na postu premiéra vystřídal dosavadní ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Ten má ve straně hodně silnou pozici a navíc šéf ANO Andrej Babiš v úterý prohlásil, že si Zaorálka v čele vlády dokáže představit. Zaorálek situaci nechce komentovat, ale podle informací Aktuálně.cz by nebyl proti, navíc patří k těm, kteří Sobotku za jeho postup kritizují.

Druhým možným kandidátem na post předsedy vlády je pro ČSSD ministr vnitra Milan Chovanec, ale tato možnost není pravděpodobná. Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že by s touto variantou nesouhlasil Babiš, který dlouhodobě Chovance kritizuje. Důležité ale bude odpolední setkání Chovance s prezidentem Milošem Zemanem. Nikdo neví, na čem se tito dva dřívější spojenci domluví. 

Sociální demokraté se večer budou bavit také o tom, kdo bude lídrem strany pro parlamentní volby. Tím je zatím Sobotka, ale pokud by měla ČSSD nového premiéra, stal by se lídrem nejspíše on.

Reakce vedení ČSSD redakce shání, oficiálně ale nechce nikdo situaci uvnitř strany komentovat.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 58 minutami

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy