Volební stížnost: ANO mohlo neférově těžit z Babišova vlivu, píše soudu Wagenknecht

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 7. 6. 2019 16:30
V pátek ve čtyři hodiny se naplnila lhůta, dokdy bylo možno podat stížnost na průběh voleb do Evropského parlamentu. Jeden podnět k Nejvyššímu správnímu soudu zamířil už dopoledne, podle zjištění deníku Aktuálně.cz ho vypracoval senátor Lukáš Wagenknecht. Podání staví na tom, že je premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve střetu zájmů. Ze souběhu jeho vlivu podle Wagenknechta mohli neférovým způsobem těžit v evropských volbách právě kandidáti hnutí ANO.
Senátor Lukáš Wagenknecht se řadí k nejostřejším Babišovým kritikům.
Senátor Lukáš Wagenknecht se řadí k nejostřejším Babišovým kritikům. | Foto: Jakub Plíhal

"Požádal jsem soud, aby vyložil, jestli je pan Babiš ve střetu zájmů. A pokud ano, zda to nemohlo mít vliv na výsledek hnutí ANO v evropských volbách," potvrdil serveru Aktuálně.cz Lukáš Wagenknecht, který se profesně věnuje auditu a od loňského podzimu je nestranickým senátorem za Českou pirátskou stranu.

Impulsem pro sepsání stížnosti se mu stala auditní zpráva, již poslala do České republiky minulý týden Evropská komise. Hlavním předběžným zjištěním kontrolorů je, že Babiš stále uplatňuje vliv v holdingu Agrofert.

"Pan Babiš je ovládající osobou holdingu, zároveň je statutárním orgánem hnutí ANO. Primárně mě zajímá, jestli financováním ze strukturálních fondů přes propojenou osobu holdingu Agrofert a hnutí ANO nedošlo k ovlivnění voleb do Evropského parlamentu," dodal.

Jeho úvaha je následující: pokud Babiš ovládá Agrofert pobírající státní i evropské subvence, vyvstává otázka, zda z těchto peněz netyje i premiérovo hnutí. A zda tato situace neohýbá férovou volební soutěž. "Podle mého má ANO výhodu ve volbách, Babiš pro volby používá svá média, vede v nich permanentní kampaň. A ANO volby nakonec vyhrálo," uvažuje.

Nazývám ho udavačem, říká Babiš

Premiér Babiš se vůči zmíněnému auditu tvrdě ohradil. Označil ho za pokus Evropské komise o destabilizaci České republiky. Jaký by k tomu komise měla motiv, neuvedl. Současně opakovaně odmítá zásahy do médií. Součástí Babišova svěřenského fondu je vydavatelství Mafra, pod které náleží Mladá fronta DNES a Lidové noviny. Kvůli možnému ovládání médií vede s Babišem správní řízení příslušný Městský úřad Černošice.

Jako by přitom Babiš tušil, že proti němu senátor vytáhne. V pátečních Lidových novinách vyšel s premiérem rozhovor, v němž se do Wagenknechta opírá. "Jsem přesvědčený, že za většinou věcí stojí pan senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht. Nazývám ho udavačem. (…) Má dlouhodobě kontakty na Evropském ředitelství pro regionální politiku a městskou politiku, které audit provádělo," řekl Babiš.

Svého času byli Andrej Babiš a Lukáš Wagenknecht spolupracovníci, coby ministr financí a náměstek spolu působili v resortu od února 2014 do června 2016.
Svého času byli Andrej Babiš a Lukáš Wagenknecht spolupracovníci, coby ministr financí a náměstek spolu působili v resortu od února 2014 do června 2016. | Foto: ANO

Wagenknecht více než rok a čtvrt působil na ministerstvu financí jako náměstek pro finanční řízení a audit v době, kdy resort vedl Babiš coby ministr financí. Oba se pak ve zlém rozešli. Wagenknecht se od té doby řadí k nejostřejším Babišovým kritikům, nedávno v souvislosti s auditní zprávou pro Aktuálně.cz mluvil o převzetí státu.

Senátor musí svá podezření doložit

Do jaké míry má senátorův podnět šanci na úspěch, se bude odvíjet od toho, jak svá podezření doložil. "Přezkum voleb není jen formální, to by nebylo správné. Nejvyšší správní soud se takovou stížností bude zabývat. Ale je otázka, zda bude dostatečně formulována," sdělila Aktuálně.cz prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová, která v minulosti dlouhé roky působila právě na Nejvyšším správním soudu.

Upozornila, že soud nemá kompetence k tomu, aby se kvalifikovaně vyjádřil k možnému střetu zájmů premiéra Babiše. Stejně tak mu chybí nástroje, aby dohledával případné toky peněz mezi Agrofertem a hnutím ANO. "Nejvyšší správní soud přezkoumává zákonnost voleb, nic jiného," dodala Zemanová.

Z auditora senátorem

Čtyřicetiletý Lukáš Wagenknecht se auditům věnuje naprostou většinu svého profesního života. Zabýval se jím coby úředník na ministerstvu vnitra či na dotačním úřadu Střední Čechy. V letech 2009 až 2013 působil v auditorské společnosti Deloitte.
Z posledních let patří k jeho nejvýraznějším angažmá práce na ministerstvu financí, kde byl od února 2014 do června 2015 prvním náměstkem. Z postu ho odvolal právě kvůli sporu o projekt na správu dotací tehdejší ministr Andrej Babiš.
V loňských senátních volbách Wagenknecht uspěl jako kandidát pirátů, je senátorem za Prahu 8. Od Nadačního fondu proti korupci obdržel Cenu za odvahu za rok 2015.

Zdroj: Jan Horák

Lhůta pro podání stížností na průběh voleb vypršela v pátek v 16 hodin. Dohromady jich na Nejvyšší správní soud dorazilo sedmnáct. "Jeden návrh podalo několik představitelů Moravské a slezské pirátské strany. Podle nich vyřazení jejich kandidátní listiny z těchto voleb a jejich neúčast ve volbách mohly ovlivnit výsledek celých voleb, proto napadají zvolení všech kandidátů," uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Tři z podnětů už stačil soud odmítnout, protože je z formálního hlediska nešlo považovat za stížnosti. Zbylá podání se vyřídí ještě během tohoto měsíce. "Volební senát vedený jeho předsedou Tomášem Langáškem rozhodne o návrzích usnesením, bez nutnosti nařizovat ústní jednání, a to do 20 dnů poté, kdy soud návrh obdržel," doplnila mluvčí (celé její vyjádření zde).

 

Právě se děje

Další zprávy