Volební pátek: Účast voličů byla nadprůměrná

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 1. 2013 23:21
Páteční volbu prezidenta jsme sledovali v podrobné online reportáži
Václav Klaus jméno svého kandidáta nezveřejnil.
Václav Klaus jméno svého kandidáta nezveřejnil. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Úderem páteční druhé hodiny se otevřely volební místnosti. Češi si poprvé ve své historii volí prezidenta v přímé volbě.

V prvním kole souboje o Hrad se utká devět kandidátů a kandidátek. Průzkumy veřejného mínění favorizují zejména expremiéry Miloše Zemana a Jana Fischera.

O přízeň voličů se uchází také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) a poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Již podruhé se o získání pokouší kandidátka Suverenity Jana Bobošíková. Kandidují také dva umělci - hudební skladatel Vladimír Franz a herečka Táňa Fischerová.

Občané mohli hlasovat v pátek od 14 do 22 hodin. V sobotu budou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin.

Jindy poklidné volební vody čeřila v pátek především nebývale vysoká účast. Volit přišlo přibližně 40 procent voličů, celkově by mohlo k urnám dorazit až 70 procent. O malé vzrušení se postaral i ministr zahraničí Schwarzenberg, když do jeho vozu narazilo při odjezdu z volební místnosti jiné auto.

Během pátku odvolili všichni uchazeči o Hrad. Většina se nechala slyšet, že volila sama sebe, jiní to odmítli potvrdit. Táňa Fischerová ovšem hlas sama sobě dávat nechtěla, rozhodovala se mezi Roithovou a Dienstbierem, hodila si korunou, výsledek neprozradila.

Tak vypadá Veselí nad Lužnicí, město, kde výsledky voleb zásadně odpovídají těm celorepublikovým:

A co na dosavadní průběh voleb říká široká veřejnost na sociálních sítích?

Tweet Jana Klívara: "Až půjdete volit, tak nezapomeňte na minulost, respektujte přítomnost, myslete na budoucnost a volte svým rozumem!

Tweet Martina Štěpaře: "Nežiji v tak dokonalé společnosti, abych si mohl dovolit nevolit." 

Michal Novák na Twitteru: "Musím připustit, že více, než kdo bude prezidentem, mě zajímá volební účast. Parlament volí kolem 60 %, rád bych alespoň 80 %."

A Olda Studený na Facebooku: "Osobně mi přijde neetické volit sám sebe. Podle mne by ti, kterých se hlasování týká, vůbec hlasovat neměli."

Prezidentský kandidát Vladimír Franz pózuje novinářům poté, co odvolil. Jako správný umělec si zvolil zajímavé "kulisy".
Prezidentský kandidát Vladimír Franz pózuje novinářům poté, co odvolil. Jako správný umělec si zvolil zajímavé "kulisy". | Foto: Reuters

O přímou volbu prezidenta byl v pátek v Otrokovicích zájem, k volebním urnám se v první den voleb dostavilo 41,2% voličů z celkových 15 183. Pro prezidentské volby bylo v Otrokovicích vydáno celkem 82 voličských průkazů. Oproti loňskému roku se snížil počet členů ve třinácti okrskových volebních komisích ze 107 na 94. Těsně před uzavřením volební místnosti kroměřížského 18. okrsku byla účast 47 %.

A co vzkazuje úspěšný textař Michal Horáček? "Účast ve volbách nového prezidenta se jeví jako velmi vysoká.
Pevně doufám, že další hlavě státu nebudu chtít vzkazovat vůbec nic. A když, tak 'Díky', které nebudou hořké."

Známý fotograf Tomki Němec na Facebooku: "Maminka a tatínek (88 a 82) volí Karla. Prý mu mám vyřídit - když už se známe - že mu drží palce Tak vyřizuju. Moje maminka si pamatuje tu velikou slávu, kdy si tatínek současného Karla bral za ženu maminku současného Karla. Má maminka byla malá holka, ale na svatbě v kostele nechyběla a vždy mi to s barvitostí po stopadesátý líčí, za což v tom okamžiku mám Karla o něco míň rád."

Jak vidí volební kampaň a dosavadní průběh poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil (ODS)? Zde je reakce na jeho facebookových stránkách z pátečního večera: "Pozoruhodné, kolik lidí spojuje tuto volbu s jakousi nutností sjednotit národ (zatímco Václav Klaus údajně národ rozděloval). Přitom z těch čtyř, co vedou průzkumy, není sjednotitelem nikdo. Zeman má tradičně smrtelného nepřítele v mediálních a intelektuálních kruzích. Fischera odmítá antikomunisticky naladěná část veřejnosti. Dienstbier je prezident radikální liberální levice - ale nikoho dalšího. A Schwarzenberga nepřijmou ti, co jsou chladní k Havlovu politickému dědictví a k evropské integraci. Takže žádné sjednocení, sorry, jen další řezy společností.

První den přímé volby prezidenta v Česku v pátek po osmi hodinách hlasování skončil. Provázel jej podle očekávání poměrně vysoký zájem voličů. Hlasovat jich přišlo podle odhadu volebních komisařů kolem dvou pětin. Celková účast by tak mohla dosáhnout až 70 procent. Zatím nejsou hlášeny žádné větší problémy. Volební místnosti se uzavřely ve 22:00. Po noční přestávce budou moci lidé hlasovat také v sobotu od 08:00 do 14:00.

V hlavním městě hlásili komisaři více než čtyřicetiprocentní účast. Například do volební místnosti na Pražském hradě zavítala i více než stovka lidí s volebním průkazem.

Na vysoké účasti se shodují také středočeští komisaři. V Čakovicích na Benešovsku, kde má chalupu prezidentský kandidát Jan Fischer, přišla volit již dokonce celá polovina z tamních oprávněných voličů. Více než polovinu voličů zatím přilákaly prezidentské volby v Novém Veselí na Žďársku na Vysočině, kde má chalupu další z favorizovaných kandidátů Miloš Zeman.

Jeden z favoritů prezidentské volby Miloš Zeman právě volí. Zřejmě sám sebe.
Jeden z favoritů prezidentské volby Miloš Zeman právě volí. Zřejmě sám sebe. | Foto: Reuters

Také organizátoři referenda proti stavbě Obchodního centra  Aréna/Corso v centru Plzně alarmují občany přes email a sociální sítě: "Účast je malá, pošlete každý 5 SMS svým známým, ať přijde hlasovat".

Zatímco v prezidentských volbách je volební účast nadprůměrná, na nízkou účast žehrají organizátoři referenda v Praze 7. To má rozhodnout o stavbě nové radnice, jejíž projekt je podle kritiků značně předražený. "Bohužel účast u referenda je velmi nízká. Zatím to vypadá na účast mezi 10-15%. Je to otázka úspěchu a neúspěchu referenda," říká jeho organizátor Jan Čižinský.

Počet vydaných obálek musí být větší než 35% ze všech voličů tedy 11400 voličů. Počet odevzdaných hlasů pro jednu z variant u každé otázky (ANO, NE) - musí být větší než 25% ze všech voličů, tedy 8100.

Referendum mohou provázet zmatky. Zastupitelstvo totiž vyhlásilo ještě jedno, které má rozhodnout o dalších stavbách. "Naše referendum se čtyřmi otázkami o nepředražené radnici patří do žluté obálky. Referendum vyhlášené zastupitelstvem o pěší zóně, tunelu a zdravotní péči se vkládá do obálky šedivé," konstatuje Jan Čižinský. Obě referenda probíhají společně a to ve stejných časech a stejných budovách jako volba prezidenta republiky. Pouze místnosti se liší.

Nával v mateřské školce v Dobřanech u Plzně. Konají se tu prezidentské volby.
Nával v mateřské školce v Dobřanech u Plzně. Konají se tu prezidentské volby. | Foto: Radek Nohl

"Volební účast v Karviné už je přes 30%, což je vysoké číslo (běžně míváme celkovou účast lehce nad 30%). Jeden exces řeší naše městská policie: u jedné z volebních místností nám kdosi ukradl státní vlajku, v sobotu ráno tam dáme novou," informuje
karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

O prezidentskou volbu měli Pražané v první den hlasování velký zájem. Mnozí volební komisaři v hlavním městě hlásili kolem 20:00 účast více než 40 procent. Volit prezidenta chtějí i pacienti v nemocnicích a vězni. V Praze 7 lidé hlasují zároveň v referendu za nepředraženou radnici, podle místních zastupitelů je účast nečekaně vysoká. Pražská policie žádné incidenty v souvislosti s volbami hlášené nemá.

Na druhém nádvoří Pražského hradu, kde je volební místnost pro asi 700 registrovaných voličů, hlásili k 20:00 účast skoro padesátiprocentní. "Přišlo nám ale asi 120 lidí s voličským průkazem, což nám účast hodně zvedlo. Objektivní účast je asi 30 procent. I tak je to vysoké číslo," řekl dnes ČTK člen volební komise Jiří Veselý.

Nebývalý zájem voličů provází prezidentské volby v Libereckém kraji. Dvě hodiny před uzavřením volebních místností měla dnes podle informací z komisí odvoleno zhruba třetina voličů. Třeba v jednom z okrsků na Základní škole Antonína Sovy v České Lípě mělo už večer odvoleno 36 procent voličů. Také v základní škole na libereckém sídlišti Kunratická, kde odpoledne volil prezidentský kandidát Přemysl Sobotka (ODS), bylo velmi rušno. Dvě hodiny před uzavřením volebních místností už v Sobotkově okrsku 79 mělo odvoleno bezmála 36 procent lidí. Rovněž v základní škole na ulici 5. května v Jablonci se dnes doslova dveře netrhly. Kolem 20:00 tam mělo odvoleno 30 procent lidí, při krajských volbách to ale ve stejnou dobu bylo o polovinu méně.

V Praze 5 bylo dnes u voleb přes 41 procent z 59 600 voličů. V některých okrscích podle mluvčí Ivony Kratochvílové přišla i polovina voličů, tři okrsky zaznamenaly účast 54 procent. Kolem 40 procent voličů přišlo dnes k volbám také v Praze 8, čtvrtá městská část registrovala asi 35 až 40 procent voličů. V Praze 1 odvolilo dvě hodiny před uzavřením volebních místností 42 procent lidí, v Praze 6 o jeden procentní bod méně. avy voličů proudily i do Základní školy Břečťanová v Praze 10, kde mají lidé z okolních sídlišť k dispozici několik volebních místností. Zájem zúčastnit se prvních prezidentských voleb měli mladí lidé, senioři, přicházely i rodiny s dětmi.

Nejen na českém území se nezvyklé množství lidí vydalo k volebním urnám. Zájem zvolit si svého prezidenta projevují i Češi v zahraničí. Ve Spojených státech a v Kanadě v první den prvních přímých voleb volilo přes 200 lidí. V Berlíně za první tři hodiny od otevření volebních místností odvolila polovina krajanů zapsaných na zvláštním volebním seznamu. V Bratislavě na začátek hlasování čekal hlouček lidí. Svého vrchního velitele volili i čeští vojáci na misi v Afghánistánu.

Více čtěte zde

Jedna perlička z Bohumína: "Do volební místnosti v základní škole v Bohumíně-Pudlově dokonce dorazili sledovat průběh voleb tři mezinárodní pozorovatelé z Běloruska ze společnosti Election Observation. Nějakou dobu sledovali, jak voliči  volí, udělali si pár snímků z volební místnosti a odjeli zase o kus dál," popisuje tisková mluvčí městského úřadu Lucie Balcarová.

V prezidentských volbách hlasovalo v pátek už všech devět uchazečů o post hlavy státu. Převážná většina z nich dala najevo, že do urny vhodila lístek se svým jménem. Pouze herečka Táňa Fischerová prohlásila, že volila jiného kandidáta - rozhodovala se mezi místopředsedou ČSSD Jiřím Dienstbierem a lidoveckou europoslankyní Zuzanou Roithovou. Roithová a Zeman pak nechtěli prozradit, pro koho hlasovali.

Šest kandidátů volilo v hlavním městě. Mezi prvními dorazili Dienstbier a bývalý premiér Jan Fischer, oba vhodili své hlasy do uren krátce po otevření volebních místností. Během odpoledne odvolili v Praze také skladatel Vladimír Franz, někdejší předseda vlády Miloš Zeman, šéfka Suverenity Jana Bobošíková a herečka Táňa Fischerová. Další tři kandidáti - ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a Roithová hlasovali na jiných místech České republiky. Europoslankyně dorazila do volební místnosti kvůli špatnému počasí až po 18:00, z uchazečů o post hlavy státu byla poslední.

Zahraniční agentury si všímají vysoké volební účasti v české prezidentské volbě. Na velký zájem českých voličů o možnost rozhodnout o příštím prezidentovi poukázala po dnešním zahájení voleb v ČR německá agentura DPA. Stejně jako jiné evropské tiskové agentury upozornila, že dvoudenní hlasování je vůbec první přímou volbou hlavy státu. Agentura AFP podotkla, že volby se konají na pozadí všeobecné rozmrzelosti vyvolané ekonomickou recesí a více než devítiprocentní nezaměstnaností.

Francouzská agentura zároveň podotkla, že volby by mohly po deseti letech s euroskeptickým Václavem Klausem na Pražském hradě do prezidentského křesla vynést proevropského politika. Srbský deník Blic na webu napsal, že Evropská unie se k volbám oficiálně nevyjadřuje, v kuloárech je ale možná patrná úleva, protože žádný z uchazečů o prezidentskou funkci nesdílí podobně euroskeptické názory jako Klaus.

Více čtěte zde

Ve Dvorech nad Lužnicích na Jindřichohradecku dnes krátce po 18:00 odvolila prezidentská kandidátka Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Neprozradila, koho svým hlasem podpořila. Ctí tak prý možnost práva na svobodnou a tajnou volbu, řekla novinářům. Roithová odevzdala svůj hlas jako poslední z devíti prezidentských kandidátů. Většina přiznala, že volili sebe.

Volební komise v nevelké místnosti na obecním úřadě ve Dvorech nad Lužnicí krátce po 18:00 ožila. Dovnitř vstoupila prezidentská kandidátka Zuzana Roithová se svou snachou Adrianou. "Lidé si přáli, aby o prezidentovi nerozhodovaly zákulisní jednání, aby o nich nerozhodovaly nejasné peníze. Teď mají nejlepší možnost zvolit si svého kandidáta," řekla.

"Volební účast za městskou část Praha 6 k 18. hodině: 30 %, zatím rekordní účast," hlásí tiskový mluvčí úřadu šestého pražského obvodu Adam Halmoši. "Aještě zajímavost: má přijít volit 102letá paní," dodává.

Nebývalý zájem voličů provází prezidentské volby v Libereckém kraji. Dvě hodiny po otevření volebních místností měla podle informací z volebních místností odvoleno zhruba pětina voličů. Třeba ve Svijanech na Liberecku, už ale mělo v 16:00 odvoleno 23 procent zapsaných, uvedl Zdeněk Valášek z krajského úřadu, který volební místnosti kontroluje. Žádné problémy zatím hlášeny nejsou.

Volební účast v Bohumíně je zatím 22,7 procenta. K volebním urnám míří od otevření volebních místností mnohem více lidí než při jiných volbách. "Ve volebních místnostech jsou stále voliči, v některých se dokonce  čekaly fronty než se lidé dostali za volební plentu. Volba prezidenta  láká i voliče, kteří k volbám obvykle nechodí a které zapisovatelky ve volebních místnostech obvykle nevídají. Volit chodí všechny generace (mladí, střední věk i senioři), ta střední bere k volbám i své rodiče, kteří do volebních místností v minulosti nemířili," popisuje tisková mluvčí městského úřadu v Bohumíně Lucie Balcarová.

Jan Fischer umístil na své facebookové stránky tuto fotku s komentářem "Tak už jsem volil. Co Vy?".
Jan Fischer umístil na své facebookové stránky tuto fotku s komentářem "Tak už jsem volil. Co Vy?". | Foto: Jan Fischer, Facebook

"Volební účast je opravdu vysoká," hlásí z 18. volebního okrsku v Kroměříži reportér Aktuálně.cz, jenž sedí přímo v komisi.  Do 17:30 tu odvolila třetina voličů (362 z celkových 1130). Zatímco v krajských volbách byla v komisi nuda k ukousání, dnes je pořád rušno a tvoří se i fronty."

Svůj hlas v premiérové přímé volbě českého prezidenta v pátek odpoledne v Neubuzi u Slušovic na Zlínsku odevzdal i tvůrce někdejšího legendárního slušovického družstva, agronom a nynější krajský radní pro zemědělství František Čuba. Podpořil expremiéra Miloše Zemana, čestného předsedu Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ), v jejíž barvách byl Čuba loni na podzim zvolen do krajského zastupitelstva.

V prezidentských volbách hlasovalo v pátek do 17:00 již osm z devíti uchazečů o post hlavy státu. V hlavním městě přišli mezi prvními místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier a bývalý premiér Jan Fischer, oba vhodili své hlasy do uren krátce po otevření volebních místností. Během odpoledne odvolili v Praze také profesor Vladimír Franz, někdejší předseda vlády Miloš Zeman, šéfka Suverenity Jana Bobošíková a herečka Táňa Fischerová. Další tři kandidáti volí mimo metropoli, zatím k hlasování nedorazila europoslankyně Zuzana Roithová.

Dienstbier, Fischer, Franz i Bobošíková dali najevo, že volili sami sebe. Zeman nechtěl hlasování nijak komentovat. "Vše, co jsem chtěl říct, jsem řekl před volbami," prohlásil. Fischerová pak podle svých slov od počátku věděla, že by člověk neměl hlasovat sám pro sebe, měli by ho zvolit lidé. Rozhodovala se proto mezi Roithovou, kterou zná jako poctivou a pracovitou političku, a Dienstbierem pro jeho sociální pohled. Protože pro ni u obou existují pro i proti, hodila si korunou. Výsledek však nedělila.

"Asi jste nečekali, že bych volil někoho jiného," řekl při odchodu z volební místnosti Fischer, se kterým přišli manželka, syn a vnuk. Hlas prý bývalému předsedovi vlády dala i rodina. Fischer věří ve svůj postup do druhého kola, kde očekává, že se střetne se Zemanem.

Přímá volba prezidenta se podle předpokladů těší velkému zájmu voličů. Do pátečních 17:00 podle odhadu volebních komisařů přišla v průměru hlasovat více než pětina z nich, zjistili zpravodajové ČTK. Celková účast by tak při zachování dosavadních trendů měla přesáhnout 60 procent. Volit už přišla většina všech kandidátů, premiér i prezident.

Možnost přímo zvolit prezidenta v pátek v pardubické věznici využilo 388 odsouzených. Volební účast tak v nápravném zařízení dosáhla přibližně 78 procent. Věznice pro všechny, kteří mají trvalé bydliště mimo Pardubice, vyřídila voličské průkazy, řekl  mluvčí věznice Tomáš Kubín. Volební komise dnes také přinesla volební urnu do pardubické krajské nemocnice. K volbám se nahlásilo 56 pacientů, nejvíce jich bylo z geriatrického centra. Volební komisaři byli jejich jedinou a na nějaký čas poslední návštěvou. Nemocnice totiž v pátek kvůli rostoucímu výskytu respiračních chorob a chřipek vyhlásila do odvolání zákaz návštěv.

Historicky první přímé volby prezidenta sledují v Česku i pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Přímá volba prezidenta je podle nich zajímavá, navíc je pozvaly i české úřady. Sdělil to zástupce vedoucího mise, Makedonec Goran Petrov. Nic k průběhu voleb ale kontroloři zatím říkat nechtějí. Jeden ze tří týmů se pohybuje v okolí Ústí nad Labem a mimo jiné se zaměřuje i na to, jak volí romská menšina. Na první zastávce v Trmicích ale pozorovatelé ve volební místnosti Romy vůbec nepotkali.

Šestičlenný tým pozorovatelů je v Česku od začátku roku a zdrží se do 18. ledna. Týmy složené z dvou zahraničních pozorovatelů a českého průvodce by se měly namátkou pohybovat v Praze i v jednotlivých regionech. "Snažíme se mluvit se všemi účastníky toho volebního procesu, tedy s úřady, komisemi, ale i s kandidáty a voliči," uvedl Petrov.

Část mise sledovala v pátek průběh voleb mimo jiné v Praze. Šéfka mise Tana de Zulueta OBSE řekla, že důvodem pobytu celé mise je fakt, že přímé volby prezidenta se ČR konají vůbec poprvé. "Velmi nás zajímá i legislativní rámec voleb. Bylo hodně stížností," uvedla. Současná mise je podle ní malá. Menší mise byla v ČR i v roce 2009 u příležitostí voleb do Evropského parlamentu. Velkou misi OBSE vyslalo v roce 2002 a v roce 1998. Aktuální volby bude OBSE vyhodnocovat zhruba dva měsíce.

Odvolila předsedkyně Suverenity a jedna z kandidátek na prezidentku Jana Bobošíková. Volila v ZŠ Břečťanova v Praze 10.

Jana Bobošíková volila v ZŠ Břečťanova v Praze 10.
Jana Bobošíková volila v ZŠ Břečťanova v Praze 10. | Foto: Jana Bobošíková, Facebook

Do vozu prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga narazilo na Rakovnicku při odjezdu z volební místnosti na zasněžené silnici auto. Nikomu se nic nestalo, vůz ministra zahraničí má jen lehce poškozený přední nárazník. ČTK to potvrdili členové Schwarzenbergova doprovodu i mluvčí rakovnické policie Jana Žáčková. Ministra další vůz hned odvezl do nedaleké Dřevíče, kde bydlí.

Nehoda se stala při přejezdu mezi Sýkořicí, kde Schwarzenberg odevzdal svůj hlas v prezidentských volbách, a zámečkem v Dřevíči, kde žije. Na Rakovnicku dnes hustě sněží. Ministrovo auto jelo v prudkých zatáčkách z kopce. Ze zdola jedoucí vůz dostal na sněhu smyk a narazil do vládní limuzíny.

"Šlo o dopravní nehodu bez zranění, byla to nehoda lehčího charakteru. Pan Schwarzenberg potom pokračoval dál v jiném voze," uvedla bez dalších podrobností Žáčková.

Svůj hlas odevzdal v Liberci také prezidentský kandidát Přemysl Sobotka (ODS). "Volil jsem sebe," přiznal politik. Stejný hlasovací lístek vhodila do urny i jeho manželka. Manželovi by prý sice vítězství přála, ale sama by se raději funkci první dámy vyhnula. Sobotka věří, že má šanci postoupit do druhého kola, ale i kdyby nepostoupil, volit zřejmě opět půjde. "Bude záležet na tom, kdo do druhého kola postoupí, na 99,9 procenta ale volit budu," dodal.

Přemysl Sobotka volil v Liberci.
Přemysl Sobotka volil v Liberci. | Foto: Přemysl Sobotka, Facebook

V některých pražských volebních místnostech zaznamenali účast kolem 28 procent. I jinde v Praze měli lidé o volbu velký zájem. Zvlášť vysoká účast je v Praze 7, kde občané zároveň hlasují v referendu za nepředraženou radnici. Ve volební místnosti na druhém nádvoří Pražského hradu stála fronta asi deseti lidí už před zahájením voleb. "Máme asi sedm stovek registrovaných voličů, zájem lidí je velký. Chodí místní, ale i lidé, kteří si nechali udělat volební průkaz, aby mohli prezidenta volit přímo na Hradě," řekl člen volební komise Jiří Veselý.

V Pardubicích byla v pátek odpoledne ve většině volebních místností fronta, na obálku i na plentu. "Zájem je opravdu mimořádný, takové návaly nepamatujeme," potvrdila členka volební komise reportérce Aktuálně.cz. Při pohledu do některých místností se zdálo, že někteří starší členové komisí jsou z nebývalého zájmu a ruchu  trochu zaskočeni. Někteří si zvali lidi z fronty, i když byli od jiného písmena, než které měli na starosti, načež pobíhali s občankami od seznamu k seznamu.

V jednom z oficiálních sídel českých prezidentů, Lánech na Kladensku, mají lidé o přímou volbu poměrně velký zájem. Hned po začátku voleb mířilo k historicky prvním přímým prezidentským volbám po zmrzlých a zasněžených lánských chodnících množství lidí. Vchod do místní základní školy se v podstatě nezavřel. Během první půlhodiny odhlasovalo 96 z 1600 voličů.

Mezi prvními voliči byla například Vlastimila Sláníčková, která letos oslaví jedenadevadesáté narozeniny a patří mezi nejstarší lánské obyvatele. "V obci jsem potkala všechny prezidenty i Emila Háchu," řekla novinářům. Nejčastěji byl prý mezi místními vidět první československý prezident Tomáš Garrique Masaryk.

Do volebních místností dorazil i Vladimír Franz a Miloš Zeman. Zeman, kterého doprovodila manželka a dcera, nechtěl hlasování nijak komentovat. "Vše, co jsem chtěl říct, jsem řekl před volbami," prohlásil. Franze jako jediného z uchazečů, kteří volili v hlavním městě, do volební místnosti nedoprovázela partnerka. Skladatel a výtvarník nechtěl odhadovat, který z uchazečů získá nejvíce hlasů. Důležitější než výsledek je podle něj to, že se česká společnost začala probouzet. Kampaň zhodnotil Franz pozitivně, jako velkou zkušenost.

Také další z prezidentských kandidátů - Karel Schwarzenberg - hlasoval v první přímé volbě pro sebe. K volbám přišel necelou hodinu po jejich zahájení v Sýkořici na Rakovnicku. Přímou volbu prezidenta označil za důležitou. "Je to velký pokrok. V sousedních zemích to je, v Rakousku, na Slovensku, a je to správný způsob, jako volit prezidenta. Nemáme to přenechat pouze politickým stranám, opravdu ne," řekl ministr zahraničí.

K volbám v Dobřanech začali chodit i mladší voliči. Matky s kočárky, studenti i celé rodiny. Shodují se, že volba byla těžká a nevědí, komu dají hlas ve druhém kole. "Budu volit nejmenší zlo. Nebude to pan Fischer, to je velké zlo," řekla reportérovi Aktuálně.cz 34letá volička.

Voliči v Horní Malé Úpě na Trutnovsku se museli do zřejmě nejvýše položené volební místnosti v Česku prodírat sněhovou vánicí. Někteří z voličů přijeli kvůli vydatnému sněžení přímo k volební místnosti na lyžích a do volební místnosti dorazili v lyžařských botách. Někteří dorazili na běžkách, jiní přišli z tamní sjezdovky.

Koho budou volit sportovní osobnosti? Vyhrál by u bývalých i současných hvězd českého sportovního nebe Miloš Zeman, Karel Schwarzenberg, nebo třeba Vladimír Franz? A volil by někdo Janu Bobošíkovou? To vše se dozvíte v tomto fotopřehledu.

Prezident Václav Klaus volil ve tři hodiny v pražských Kobylisích. Do volební místnosti dorazil s první dámou Livií, synem Janem a jeho rodinou. Klaus nechtěl přímo říci, koho volil. Již dříve ale uvedl, že mezi prezidentskými kandidáty vidí jediného politika, tím je podle něj Miloš Zeman. "Jde mi o to, aby byl zvolen někdo, kdo pro tuto zemi už něco udělal," řekl prezident poté, co opustil volební místnost. Přímou volbu označil mimo jiné za "tragickou chybu" a "populistický nesmysl".

V olomoucké vazební věznici se chystala k urnám téměř třetina obviněných a odsouzených, v jedné z nejstřeženějších věznic v Mírově na Šumpersku to byly až dvě třetiny vězňů. V obou věznicích mohli vězni sledovat volební kampaně prostřednictvím televize. "Ve věznici Mírov projevilo zájem volit 348 odsouzených ze zhruba 420 vězňů. Jsou zapsáni ve zvláštním seznamu, nyní je na nich, zda k volbám přijdou," řekla mluvčí mírovské věznice Kamila Válková.

Do základní školy v Dobřanech zatím voliči proudí. Během 20 minut sem přišlo asi 30 většinou starších voličů. "Volil jsem Jiřího Dienstbiera na základě sympatií, ale bylo to těžké," řekl redaktorovi Aktuálně.cz jeden z voličů.

Jiří Dienstbier dává hlas sám sobě.
Jiří Dienstbier dává hlas sám sobě. | Foto: cssd.cz

Z prezidentských kandidátů k volbám mezi prvními přišli místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier a bývalý premiér Jan Fischer. Oba vhodili své hlasy do uren krátce po 14. hodině, do pražských volebních místností dorazili s doprovodem. "Asi jste nečekali, že bych volil někoho jiného," řekl při odchodu z volební místnosti Fischer, se kterým přišli manželka a vnuk. Hlas prý bývalému předsedovi vlády dala i rodina. Fischer věří ve svůj postup do druhého kola, kde očekává, že se střetne s někdejším premiérem Milošem Zemanem.

"Já se přiznám, že jsem volil kandidáta sociální demokracie," řekl s úsměvem Dienstbier novinářům poté, co vhodil hlasovací lístek do urny. "Já myslím, že když člověk usiluje o nějakou funkci, tak by měl věřit sám sobě, pokud chce i po ostatních, aby mu věřili," dodal. Do volební místnosti ho doprovodili partnerka se synem.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka volil ve Slavkově u Brna. Svým hlasem podpořil kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera. „Volil jsem kandidáta, který zajistí skutečnou změnu po éře Václava Klause. Kandidáta se silným sociálním cítěním. Kandidáta, který není závislý na kmotrech a bohatých sponzorech, a bude proto pracovat pro všechny občany," okomentoval Sobotka svou volbu.

Premiér Petr Nečas má odvoleno.
Premiér Petr Nečas má odvoleno. | Foto: ODS.cz

Premiér Petr Nečas (ODS) přišel k volbám mezi prvními krátce po otevření volebních místností. Hlas dal kandidátovi občanských demokratů Přemyslu Sobotkovi. "Musím říci, že jsem se řídil moudrostí předků, protože již kněžna Libuše řekla, že na Hrad patří Přemysl," uvedl Nečas. Ministerský předseda obvykle volí v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde má rodinu. Prezidenta ale volil v Praze a sám.

Prezidenta volí i čeští vojáci v afghánském Lógaru. Hlava státu je zároveň jejich vrchním velitelem. V zemi jsou zřízeny dvě volební místnosti - jedna přímo v Lógaru v budově se speciální zvýšenou ochranou, druhá v hlavním městě Kábul. Seznam voličů čítá 254 jmen.

Kdo uspěl a kdo propadl ve čtvrteční prezidentské superdebatě v České televizi? Největší ohlas, bez ohledu na to, zda pozitivní, či negativní, měla vystoupení Miloše Zemana a Vladimíra Franze. Bezprostředně po debatě se jejich výkonu týkala zhruba tisícovka příspěvků. Na třetím místě skončil s odstupem Karel Schwarzenberg. Nejmenší ohlas měl naopak výkon Jiřího Dienstbiera a Přemysla Sobotky. Aktuálně.cz nabízí čtenářům exkluzivní rozbor reakcí uživatelů internetu.

"Vítěz prvního kola prezidentských voleb získá se značnou pravděpodobností zhruba 30 procent hlasů, druhý překročí o jedno nebo dvě procenta dvacetiprocentní hranici. Další tři kandidáti si připíšou relativně slušný výsledek 15, 12 a 9 procent, zisky čtyř zbývajících budou zanedbatelné," píše ve své analýze reportér Aktuálně.cz Petr Holub. Celý článek si můžete přečíst zde.

 

Právě se děje

Další zprávy