Průzkum: Pětina lidí nepůjde v říjnu k volebním urnám

ČTK ČTK
2. 10. 2013 14:28
Agentura STEM zveřejnila průzkum účasti v říjnových volbách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Říjnových předčasných sněmovních voleb se nechce zúčastnit pětina lidí, zjistilo ve svém průzkumu Středisko empirických výzkumů (STEM).

Více než tři čtvrtiny z nich nebyly u voleb ani v roce 2010. Neúčast ve volbách zdůvodňuje 28 procent lidí tím, že není koho rozumného volit, 22 procent nezná žádného politika, kterému by důvěřovali. Podle 19 procent těch, kteří k volebním urnám nepůjdou, by svou účastí ve volbách stejně nic neovlivnili. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnil STEM.

"Přibližně každý osmý (13 procent) z těch, kteří se nechtějí zúčastnit voleb, je nespokojený s politickou situací v naší zemi a stejný podíl je těch, kteří nechodí k žádným volbám," uvedl STEM. Nadprůměrně jsou podle průzkumu mezi pravděpodobnými nevoliči zastoupeni lidé, kteří se názorově zařazují do politického středu.

Zklamání z voleb minulých

K volbám letos často neplánují jít lidé, kteří v roce 2010 volili strany, které následně vytvořily vládní koalici.

Z lidí, kteří u minulých sněmovních voleb byli a letos jít neplánují, volila minule Věci veřejné necelá čtvrtina, ODS víc než pětina a u TOP 09 to bylo 16 procent.

Naopak méně často jde o bývalé voliče levicových stran, které po volbách 2010 skončily v opozici, zjistil STEM.

"Zdá se, že rozhodnutí o neúčasti v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny je poměrně pevné," uvedl STEM. Více než tři čtvrtiny dotázaných sdělily, že své rozhodnutí ohledně voleb už nezmění, změnu rozhodnutí naopak připouští necelá čtvrtina.

Nepatrně častěji jsou mezi lidmi, které se k volebním urnám nechystají, zastoupeny ženy a lidé do 29. Dále zde lze najít lidi se základním vzděláním a také lidi, kteří jsou podle svých slov hůře materiálně zajištěni.

Zklamání z konkrétní politické strany a názor, že není koho rozumného volit, zmiňují ve skupině pravděpodobných nevoličů nejčastěji pravicově orientovaní lidé, uvedl STEM.

Levicově a středově smýšlející lidé naproti tomu častěji než pravicově orientovaní říkali, že nevidí politika, kterému by důvěřovali, a že svojí účastí ve volbách stejně nic neovlivní.

Názor, že svou účastí ve volbách člověk stejně nic neovlivní, je charakteristický pro nejmladší skupinu pravděpodobných nevoličů a také pro respondenty se základním vzděláním. "Toto mínění slábne se zvyšujícím se věkem," doplnil STEM.

Pravidelnými nevoliči jsou z hlediska vzdělání častěji lidé se základním vzděláním nebo s výučním listem.

Výsledky pocházejí ze dvou průzkumů provedených na konci srpna a v září. Na otázky odpovídalo v obou výzkumech celkem 2136 respondentů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Hrubec má první vítězství v KHL, vychytal Sedláka

Na třetí pokus se brankář Šimon Hrubec dočkal ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize vítězství. Úřadující mistr extraligy s Třincem vychytal Kunlunu výhru 2:1 nad Čeljabinskem.

 

Hrubec zastavil v utkání 28 střel hostů. Inkasoval pouze v 22. minutě, kdy hrál Čeljabinsk již pátou přesilovku. Střelu Antona Glinkina ještě český gólman po akrobatickém přesunu zastavil, ale na dorážku Sergeje Koňkova už nestačil. Domácí otočili skóre v úvodu třetí části.

 

V dresu Čeljabinsku tentokrát vyšel naprázdno Lukáš Sedlák, který se s pěti góly dělí o vedení v tabulce střelců KHL.

 

KHL:

Kunlun Red Star - Čeljabinsk 2:1,

16:00 Nižnij Novgorod - Omsk, Petrohrad - Jokerit Helsinky, 16:10 Dinamo Minsk - Magnitogorsk.

před 35 minutami

Dvě dívky přebíhající v Přerově silnici srazilo auto, obě zemřely

Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly silnici. Oznámení o nehodě přijali policisté po 20:00. "Čtyři chodci, dva chlapci a dvě mladé dívky, měli přebíhat ulici Lipnická. Právě v tom momentě místem projíždělo osobní vozidlo. Chlapci stihli přeběhnout na druhou stranu, ale dívky již ne," uvedla policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Dívky podle ní utrpěly při střetu s automobilem zranění neslučitelná se životem. Přesné příčiny a okolnosti neštěstí policisté nadále vyšetřují.

před 53 minutami

Petersonová ztratila ve finále jen dva gamy a má první titul

Švédská tenistka Rebecca Petersonová se v čínském Nan-čchangu dočkala prvního titulu z okruhu WTA. Ve finále s Kazaškou Elenou Rybakinovou ztratila 78. hráčka žebříčku jen dva gamy a zvítězila za rovnou hodinu 6:2, 6:0.

 

Čtyřiadvacetiletá rodačka ze Stockholmu zvládla své první finále suverénně a přerušila v Nan-čchangu kralování domácích tenistek. Číňanky vyhrály předchozí tři ročníky.

 

Tenisový turnaj žen v Nan-čchangu v Číně (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Petersonová (5-Švéd.) - Rybakinová (4-Kaz.) 6:2, 6:0.

Další zprávy