Strany si vylosovaly čísla k volbám, ČSSD má jedničku

ČTK ČTK
2. 10. 2013 13:04
Čísla stranám vylosovala Státní volební komise.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - ČSSD bude v letošních volbách do sněmovny kandidovat s číslem jedna, KSČM dostala číslo 21. TOP 09 získala číslo čtyři, ODS šest a ANO 2011 obdrželo 20.

Ze stran, podle průzkumů také mají výraznější šanci obsadit poslanecká křesla, dostala SPOZ 15, lidovci 11, Úsvit 17 a Strana zelených 23.

Čísla ve středu všem 24 kandidujícím uskupením vylosovala Státní volební komise. Některé strany již přemýšlejí, jak je využijí v kampani.

Za šťastný los považuje přidělenou jedničku šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka, který věří, že i ona pomůže straně k úspěchu ve volbách. Nad kreativním zapojením volebního čísla do kampaně se favorit říjnového hlasování podle volebního manažera Milana Chovance ještě poradí.

První neformální diskusi nad možným využitím čísla pro volby má za sebou již TOP 09. Konečné uplatnění vylosované čtyřky bude ale strana ještě nějakou dobu hledat. Určitě chce v kampani přidělenou 15 používat také SPOZ.

KSČM: 21 jako 21. století

Naopak pro zelené prý není číslo podstatné, za důležitější považují dobře vysvětlit svůj program. Ani oni se ve středu ale stručné kalkulaci nevyhnuli, když se součtem cifer v čísle 23 dostali k pětce - právě tolik procent hlasů přitom musí strany obdržet, aby se dostaly do Sněmovny.

Jako odkaz na možný procentuální zisk berou své číslo i lidovci, pro které by prý 11 procent hlasů byl dobrý výsledek. Pochvalují si také, že více jedniček už nikdo v kampani dostat nemůže.

Poněkud jinou asociaci mají komunisté, kteří věří, že pro ně bude 21 šťastná a zároveň, že "v tomto jednadvacátém století nastane zlepšení pro nás pro všechny".

Strany mohou čísla využít v kampani, především ale jimi budou označeny hlasovací lístky s jejich kandidáty. Čísla také určí pořadí, ve kterém budou strany uvedeny na oficiálním volebním webu.

Prázdné židle neprošly

Biblickou i pohádkovou trojku obdržela Česká pirátská strana. Třináctku, považovanou za nešťastné číslo, obdržela Suverenita - Strana zdravého rozumu, jejímž předsedou je hudební skladatel a producent Petr Hannig.

Čísla kandidujících stran

 1. ČSSD
 2. Strana svobodných občanů
 3. Česká pirátská strana
 4. TOP 09
 5. Hlavu vzhůru
 6. ODS
 7. Romská demokratická strana
 8. Klub angažovaných nestraníků
 9. Změna
 10. Strana soukromníků ČR
 11. KDU-ČSL
 12. Volte Pravý Blok www.cibulka.net
 13. Suverenita - Strana zdravého rozumu
 14. Aktiv nezávislých občanů
 15. SPOZ
 16. Občané 2011
 17. Úsvit přímé demokracie
 18. DSSS
 19. Československá strana socialistická
 20. ANO 2011
 21. KSČM
 22. NS-LEV21
 23. SZ
 24. Koruna Česká

Naopak pomyslnou šťastnou sedmičku má pro letošní volby Romská demokratická strana.

Komise nakonec nevybírala číslo pro nedávno založené hnutí Volební principy prázdných a blokovaných židlí (mandátů), které se do voleb hlásilo jen ve středních Čechách, ale nesplnilo zákonné podmínky kandidatury. Číslo ale nebude mít podle Vladimíra Řepky z ministerstva vnitra kvůli tomu, že nepatří mezi státem registrované strany a hnutí.

Číslo naopak dostala Československá strana socialistická, která svou přihlášku podala v Olomouckém kraji. Tamní krajský úřad ji vyřadil kvůli tomu, že kandidátku se třemi jmény se stejnou adresou její zástupci poslali ze soukromé e-mailové adresy bez elektronického podpisu, což nebylo v souladu se zákonem. Pokud by rozhodnutí úřadu změnil soud, ve volbách by kandidovala s číslem 19.

Dvojku pro letošní volby obdržela Strana svobodných občanů, pětku volební blok Hlavu vzhůru. Osmičku získal Klub angažovaných nestraníků, devítku politické hnutí Změna a desítku Strana soukromníků ČR. Volte Pravý Blok www.cibulka.net má číslo 12, Aktiv nezávislých občanů získal 14, Občané 2011 mají číslo 16, Dělnická strana sociální spravedlnosti 18. NS-LEV21 dostal 22, Strana zelených 23 a monarchistická strana Koruna Česká číslo 24.

Český statistický úřad, který bude výsledky voleb z jednotlivých okrsků shromažďovat, pak volební čísla zkompletuje s kandidátkami stran v krajích, pak bude možné začít s tiskem hlasovacích lístků.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy