Průzkum: Lidé nejvíc věří Zemanovi, čtvrtý je Fischer

ČTK ČTK
1. 10. 2013 17:33
Nejdůvěryhodnějším politikem je se 48 procenty prezident, následuje Okamura a Rusnok.
Úsměv prezidenta Zemana během demise Jiřího Rusnoka. 13. srpna 2013.
Úsměv prezidenta Zemana během demise Jiřího Rusnoka. 13. srpna 2013. | Foto: Reuters

Praha - Nejdůvěryhodnějším českým politikem je podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) prezident Miloš Zeman, kterému věří 48 procent lidí.

Za ním skončil senátor a předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura se 44 procenty a premiér v demisi Jiří Rusnok, jemuž vyjádřilo důvěru 43 procent dotazovaných.

V zářijovém průzkum CVVM se vycházelo se seznamu 32 politiků a tazatelé se ptali, zda jim občané důvěřují, nedůvěřují, nebo to nedokážou posoudit.

Zeman získal nejvíce kladných odpovědí stejně jako při březnovém průzkumu, ale v míře důvěry si od té doby pohoršil o tři procentní body.

Okamura, Rusnok i ministr financí Jan Fischer, který skončil se 40 procenty čtvrtý, byli v tomto průzkumu hodnoceni poprvé.

Z představitelů stran rozpuštěné sněmovny se nadále největší důvěře těší předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, ale oproti dubnovému průzkumu si pohoršil o osm procentních bodů na 36 procent.

Důvěru vyšší než 30 procent ještě získali předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Nedůvěra: Kalousek, Bárta a Klaus

Naopak největší nedůvěru respondenti cítí k místopředsedovi téže strany Miroslavu Kalouskovi, jemuž nedůvěřuje 85 procent lidí.

O pět procentních bodů nižší míru nedůvěry má předseda Věcí veřejných Vít Bárta, který v předčasných volbách kandiduje za Okamurův Úsvit, a 70 procent občanů nedůvěřuje bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

Při odhlédnutí od odpovědí lidí, kteří se nedokázali přiklonit ani na jednu stranu, nebo daného politika vůbec neznali, kladné hodnocení převažovalo jen u Zemana, Okamury a Rusnoka.

Průzkum se uskutečnil od 9. do 16. září a zúčastnilo se ho 1029 obyvatel České republiky starších 15 let.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy