ANO už je za zenitem, posbíráme jejich nespokojené voliče, věří Schwarzenberg

Lukáš Prchal Radek Bartoníček Lukáš Prchal, Radek Bartoníček
28. 9. 2016 6:00
Podle čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga dělá současná koalice velkou chybu, když ve velkém rozhazuje. "Měli by pamatovat na zadní kola. Vždy se říkalo, že stát by měl vydávat v době, kdy hospodářství stagnuje. My to děláme opačně," posteskl si v rozhovoru pro Aktuálně.cz Schwarzenberg. Kníže nevyloučil, že v příštích parlamentních volbách bude stát v čele pražské kandidátky TOP 09. O post prezidenta už se ovšem znovu ucházet nechce. "Kdo chce Zemana porazit, musí být mnohem tvrdší a dravější, než byl já," míní neúspěšný prezidentský finalista v druhé části rozhovoru.
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Nejvíce času nyní věnujete předvolební kampani, v jaké náladě jsou podle vás pravicoví voliči?

Mezi našimi voliči je trochu zoufalství cítit. Poněvadž je jasné, že dominuje ANO a sociální demokraté, kteří mají to štěstí, že se v jejich době zvedla ekonomika. Příjmy plynou, a tak rozdávají, což je ohromná chyba. Měli by pamatovat na zadní kola. Vždy se říkalo, že stát by měl vydávat v době, kdy hospodářství stagnuje. My to děláme naopak v době, kdy ekonomika kluše a částečně i cválá. To je hrozná hovadina. Rozdáváme peníze, které budeme velice potřebovat.

Ale nezaslouží si řada lidí vyšší mzdy? Sestry mají málo, důchody jsou nízké, učitelské platy také nejsou vysoké.

Naprostá pravda, o tom nepochybuji. Nicméně člověk nemůže dělat jenom populární politiku, i když cítí potřebu a nemusí to dělat nyní všechno před volbami. My jsme šetřili až moc, protože jsme si mysleli, že hospodářská krize bude trvat déle, než naštěstí trvala. A nechtěli jsme se tolik zadlužit. Nyní zvyšujeme strukturální deficit, což je zásadní chyba a je v protikladu s tím, co jsme se učili.

Jsem samozřejmě rád, že si sestřičky přilepšily. Ale typické pro tuto vládu je, že zvyšuje platy lékařům v nemocnicích, ale ti, co nejsou pod naším vlivem, ti dostali h.... Je tu velká snaha, aby zde bylo co nejméně samostatných lidí.

Co by měla TOP 09 udělat pro to, aby získala více voličů?

S panem předsedou Kalouskem máme na toto téma časté diskuse.

A co mu říkáte?
To si nechám pro sebe.

A nemohl byste alespoň něco z toho prozradit?

O čem se bavíme, to je opravdu naší věcí.

Věříte tomu, že se TOP 09 příští rok dostane do sněmovny?

Nebojím se o to. Pohybujeme se kolem deseti procent. Myslím, že ANO už je trochu za zenitem, narůstá počet zklamaných lidí, takže bych předpokládal, že mírně narosteme.

Neuvažujete nad spojením s ODS?

Skvěle spolupracujeme ve sněmovně, máme ale základní rozdíl. A to je evropská politika. My jsme evropská strana, a oni ne. Tady je veliký rozdíl.

Pan předseda Fiala by jistě řekl, že nyní mají billboardy s heslem „na západ“. Ano, ODS by nejradši zamířila rovnou do Ameriky. Ale my jsme ve středu Evropy, takže nám nezbude než nejvíce spolupracovat s Evropskou unií. Je zajímavé, že se to drží. Krátce poté, co jsem odešel z Hradu, měl jsem zahraniční přednášku, kde jsem mluvil o tom, že trpíme Biskajským syndromem.

Máme pocit, že jsme v Biskajském moři, blízko Británii a Francii. A jenom doplavat do Ameriky. Jsme ale ve středu Evropy a máme jiné sousedy a s tím se holt musíme vyrovnat.

Pan Kalousek v rozhovoru prohlásil, že by nebyl proti, kdyby vznikla koalice proti Babišovi…

Kdyby se demokratické strany spojily, bylo by to hezké.

I po parlamentních volbách?

Ano, ale o koalicích diskutovat v předvečer voleb je nesmyslné. Vždy to vyjde jinak. Ale demokratické strany by se měly spojit. Uvidíme, jestli to dokážou.

Před nějakým časem jste poznamenal, že Miroslav Kalousek je občas až moc emotivní…

Tak to on je. Navíc je podle mě nejlepší řečník v parlamentu. Ti, co to uměli, už více méně odešli. A protože má hubu jako břitva, tak toho i dostatečně využívá a sem tam mu i něco ujede.

Ono i panu Babišovi sem tam něco ujede.

To je ale něco trochu jiného. Kalouskovi sem tam něco ujede ve formulaci, Babišovi v obsahu, to je rozdíl.

Pokud jde o Andreje Babiše, sněmovna schválila zákon o střetu zájmů, který mimo jiné zakazuje členům vlády ucházet se o státní zakázky. Vy jste také poměrně movitý politik. Kdybyste byl ve vládě, jako že už jste v minulosti byl, nevadil by vám takový zákon?

Víte, tohle jsem už dávno vyřešil. Než jsem vstoupil do vlády jako ministr zahraniční, vše jsem odevzdal synovi, vzdal jsem se všech komerčních věcí. Jsem čistý výměnkář a odmítám se zabývat svým bývalým podnikáním. A synovi do toho ani nekafrám.

Ale z principu, myslíte si, že když jde člověk do vlády, měl by ztratit právo ucházet se o veřejné zakázky?

Není možné být ve vládě, kde se přijímají veřejné zakázky, a vlastnit zároveň firmu. Moje babička mi říkala, že stejně hřeší zloděj jako ten, kdo mu poskytuje možnost krást. Takže je dobře, že jsme takový zákon přijali.

Když už jsme u majetku, ve výtkách vůči vám poměrně často zaznívá tvrzení, že Miroslav Kalousek odpustil v minulosti jako ministr financí vaší firmě určit peníze jako penále…

Tohle je zajímavé. Je pravda, že ministerstvo financí tehdy naše argumenty uznalo, ale je taky pravda, že jsem tehdy Kalouska neznal. Nikdy jsem ho nepotkal, i když jsem věděl, kdo to je. Jediný lidovec, s nímž jsem svého času mluvil, byl Josef Lux, s ostatními ne. Poprvé jsem Kalouska potkal při jedné večeři, měsíc před tím, než jsme oba byli vedle sebe ve vládě. Věděl jsem o Kalouskovi, že existuje, ale neznali jsme se.

Ani jste nějakým způsobem nelobboval?

Nebyl jsem ani stoupenec strany lidové, takže jsem ani nemohl lobovat, nebyla možnost.

Nicméně jste nyní spolu ale ve straně. Parlamentní volby jsou sice daleko, ale dá se říct, zda se pustíte do kampaně?

Budu kandidovat znovu do Poslanecké sněmovny. Je možnost, že budu lídrem za Prahu. Uvidíme ale, jak se rozhodnou Pražáci. Ale já se rád peru, už jako kluk. Do sněmovny budu kandidovat, na prezidenta už ale ne.

Pan prezident Zeman nedávno dopředu prozradil jméno nového velvyslance pro Spojené státy. Je pro českou republiku dobré, aby byl velvyslancem v USA Hynek Kmoníček, který má k prezidentovi tak blízko?

Je velice inteligentní, nesmíme zapomenout, že má odlišné politické názory. Ale považuji jej za jednoho ze špičkových diplomatů, které máme. Bude to však mít v Americe těžké.

Proč?

Kvůli našemu prezidentovi a jeho názorům.

Není risk pro republiku poslat do klíčové země muže, který má tak blízko k lidem, jako je Zemanův poradce Martin Nejedlý? Při vší úctě k panu Kmoníčkovi…

Nejsem si jist popravdě řečeno, jak blízko k těmto lidem má. Obávám se, že na prezidenta má příliš malý vliv. Některé věci by Kmoníček nikdy nenavrhl. Obávám se spíše, že jeho vliv je mizivý. Ale je velmi schopný diplomat.

Některé šikovné lidi v diplomacii nevyužíváme. Řekl byste některé?

Jindrák (Rudolf Jindrák, diplomat a nyní poradce premiéra Sobotky) sedí třeba v kamrlíku na Úřadě vlády. Ten by měl sedět na velikém velvyslanectví jako kdysi. Doufám, že jej ještě využijí. Poradci jsou důležití, ale měli by to být nadaní mladí lidé, kteří přicházejí s novými nápady.

Myslíte si, že je náš prezident porazitelný?

Každý je porazitelný. Takový člověk musí být mnohem tvrdší a dravější, než jsem já.

Mluvil jste o mladých lidech. Kdo by podle vás mohl obstát v boji s ním?

Počkám, kdo se dostane do čela smečky. Pan prezident je velice inteligentní a nemá nejmenší zábrany v boji proti protivníkům. Musí být tvrdý a musí být vlčák. Tento úřad už nikdo nedostane na stříbrném podnose. Musí se vybojovat, ale předtím probojovat do čela.

Úplně na konec, ať se dostaneme trochu od politiky… Jak vnímáte, když se do vás někdo strefuje tím, že jste si někde zdříml. Vadí vám to?

Vůbec ne. Když se trefuje vtipně, ať si to užije. Pro každou srandu jsem měl vždy pochopení. Když jsou to ale jenom primitivní urážky, tak mě to nezajímá. Ale je-li někdo vtipný, tak se rád pobavím.

Na Twitteru existuje váš falešný účet. Sledujete jej?
Ten kluk, co to dělá, je docela šikula. Musím říct, že tomu velmi dobře rozumí a je trefný. Často se u toho zasměju. Když mě někdo takhle imituje, je to pecka.

Zeman svojí účastí na protiamerické konferenci na Rhodosu poškozuje pověst České republiky, říká 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy