Kuba: Umím si představit koalici ODS, TOP 09 a ČSSD

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
20. 10. 2013 11:55
S úřadujícím předsedou ODS Martinem Kubou o povolební mapě i jeho vlastním osudu
Úřadující předseda a lídryně. Kuba a Němcová.
Úřadující předseda a lídryně. Kuba a Němcová. | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Svoji pozici nechci komentovat, až po volbách, prohlašuje úřadující předseda ODS Martin Kuba, který by se rád stal i předsedou řádným.

"Moje osobní pozice bude samozřejmě velmi důležitá," říká jen několik dnů před volbami, které rozhodně neslibují ODS vítězství.

I tak musí strana zvažovat, co po volbách: zda jít do opozice, nebo zkusit nějakou širší koalici.

"Umím si třeba představit koalici demokratických stran bez účasti komunistů a nových hnutí, která považuji za velmi riziková. Zkrátka pokud by to bylo po určité období nutné, tak ODS, TOP 09 a eventuálně ČSSD," upřesňuje svoji představu Kuba.

Spolupráci s Babišovým ANO rezolutně odmítá: Nevědí, o čem mluví.

A přidává jednu svoji zkušenost: "Viděl jsem Andreje Babiše v debatě, kde byl dotázán, zda je spokojen s Czech POINTy. A on odpověděl, že IT zakázky jsou všechny spojeny s korupcí. Dotaz se opakoval, zda je ale spokojen s Czech POINTy, a on zase řekl, že s IT zakázkami mají problém. Skoro jsem měl pocit, že Andrej Babiš neví, co je Czech POINT. Ale přesně ví, co má odpovídat. To je velmi nebezpečné."

Aktuálně.cz: Je už jasné, že podzimní kongres po volbách bude pro ODS volební?

Martin Kuba: Myslím, že by po odchodu Petra Nečase z pozice předsedy volební být měl a že by měl proběhnout někdy do konce roku. Tak s tím asi všichni počítáme.

A.cz: Předpokládám, že se budete ucházet o post předsedy...

Řekl jsem, že tohle chci komentovat po volbách. Mým úkolem teď je provést ODS těmito volbami tak, aby je zvládla, a to co nejlépe. Společně s lídryní Mirkou Němcovou a grémiem.

Můj volební zisk bude hrát roli

A.cz: Bude v tom vašem rozhodování hrát roli výše volebního zisku a fakt, zda vy osobně projdete do sněmovny?

Povolební situace bude v mém rozhodování přirozeně hrát roli. Myslím, že nebude hrát roli jen výsledek, protože v ODS se stalo něco, co nejde opravit za šest týdnů kampaně. To je přece jasné. V ODS se už několik let - myslím, že už za Mirka Topolánka - děly takové chyby, které nejdou opravit tím, že máte světlejší billboard nebo lákavější heslo.Pro mě tyto volby jsou začátkem obnovy ODS.

A.cz: A ta vaše osobní pozice - kdybyste...

Ta moje osobní pozice bude samozřejmě velmi důležitá.

A.cz: Takže byste třeba nekandidoval, kdybyste se nedostal do sněmovny?

Já znovu říkám: teď to vůbec nechci komentovat. Budu se rozhodovat s tím, že jsem si vědom, že podpora voličů je velmi důležitá. Rozhodnutí voličů budu přijímat s pokorou, a pokud budu mít pocit, že mohu pro ODS něco udělat a něco jí přinášet, tak se na práci podílet budu. Pokud si to vyhodnotím jinak, tak to dělat nebudu.

Babiš? Nové Věci veřejné...

A.cz: Jak si vysvětlujete vzestup Babišova hnutí ANO, jak alespoň ukazují průzkumy?

Doufám, že průzkumy zisk zveličují, protože se obávám jedné věci: že hnutí ANO se bude vyvíjet velmi pravděpodobně stejně jako Věci veřejné. Ono má velmi podobný začátek, opět někdo říká, že v politice jsou jenom buď dinosauři, nebo nemehla, že by nepolitici měli vystřídat politiky. 

Foto: Vojtěch Marek

Je to zvláštní fenomén České republiky: každé čtyři roky určité procento lidí uvěří, že je tady nový mesiáš, který bude dělat všechno jinak. A pak bohužel přijde veliké zklamání. Jedenáct procent pro Věci veřejné se proměnilo v nulovou podporu během dvou let. Všechny ty moudré řeči Víta Bárty a Radka Johna, než do politiky vstoupili... Vypadali velmi důvěryhodně a skončili tragickými projevy, kterým se smála půlka národa.

A.cz: Vidíte až tak velkou podobnost s VV?

Obávám se, jak poslouchám pana Babiše a řadu lidí z hnutí ANO, že je to velmi podobná rétorika. Oni často vůbec nevědí, o čem mluví. Mají od marketingové agentury naučené, co je třeba říkat, aby to lidi bavilo: korupce, všechno špatně, my to všechno napravíme. A nejsou si naprosto vědomi reality, jak je stát řízen.

Bohužel se v tomto lišíme od Německa a Rakouska, kde voliči vybírají poměrně konzervativně.

A.cz: Ano, tam se nové strany příliš neobjevují...

Neobjevují. Ti lidé si jsou vědomi, že nevolí dokonalé strany, jsou si vědomi, že některý ministr možná něco spáchá, ale že pak z politiky okamžitě odejde. Pro mě je spíš otázkou, zda je to tím, že si český národ slibuje, že ona nepolitická politika něco změní - a do jaké míry se na tom podílejí politické strany tím, že nevytvářejí dostatečné kulturní prostředí. Je to asi kombinace více faktorů.

Já jsem přesvědčen, že budoucnost demokracie může stát pouze na stabilních stranách.

Ale jedna poznámka: voliči se zlobí, že u nás není stabilní vláda, a vlastně je to trochu frustruje, ale když se pak podíváte, jak volby dopadnou, tak je to vždycky 101 nebo 102 hlasů, velmi křehké koalice.

Tradiční strany nejsou s to se dohodnout

A.cz: Takhle to ale vypadá, že za to podle vás může volič...

Neřekl jsem, že za to může. Jen že nevím, do jaké míry je to tím, co jako čeští voliči máme v sobě, a do jaké míry je to způsobeno chováním politických stran.

A.cz: Takže jakou vidíte hlavní chybu tradičně postavených stran?

Bezpochyby momenty, kdy nenajdeme dohodu na klíčových věcech. V Německu nebo v Rakousku většina rozhodnutí důležitých pro zemi vzniká po dohodě velkých stran, tedy vpodstatě velké koalice. A velká koalice také řadu let v těchto zemích vládne. Vyslovíte-li v České republice "velká koalice", v řadě lidí to evokuje obrovskou míru korupce a podvedení voličů.

Foto: Jan Němec

Takže jde o ochotu dohodnout se na věcech jako důchodová reforma napříč politickým spektrem, nebo o zákonu o veřejných zakázkách, o státní službě nebo o výstavbě dopravní infrastruktury.

A.cz: Vy si dovedete představit po těchto volbách velkou koalici? Nemluvme teď o výši zisku...

Umím si třeba představit koalici demokratických stran bez účasti komunistů a nových hnutí, která já po zkušenostech s Věcmi veřejnými považuji za velmi riziková. Zkrátka pokud by to bylo po určité období nutné, tak ODS, TOP 09 a eventuálně ČSSD. Protože jsem přesvědčen, že otázky jako důchodová reforma musí vzniknout na dohodě tradičních stran.

I když toto řešení nepreferuji, preferoval bych pravostředovou nebo silnou pravicovou vládu.

Velká koalice? Proč ne...

A.cz: Dovedete si představit, že by na to ČSSD přistoupila?

To si vůbec nejsem jist a nechci to předjímat. Tohle byla spíš úvaha, jak by nějakou dobu mohla být spravována tato země, pokud pravice ani levice nedosáhne dostatečně na složení vlády. Nebyla to politická mapa po volbách.

A.cz: S "babišovci" si spolupráci představit neumíte?

Velmi složitě. Pro mě je to hnutí složené z lidí, kteří jsou bývalými politiky levicovými, lidí ryze pravicových i lidí politikou skutečně nepolíbených. Na nich je vidět, jak řadu argumentů, které používají, mají naučených od PR agentury, která jim velmi dobře a za hodně peněz říká, co je třeba říkat lidem, co chtějí slyšet. Akorát to nebudou schopni v reálu dělat.

Kdo jsme zažili Radka Johna v pořadu Na vlastní oči, měli jsme z něj pocit, že je to člověk, který je schopen něco odhalovat a něco přinášet. Pak jsem ho zažil v Parlamentu a na ministerstvu a potkával jsem řadu lidí, ve kterých to vyvolávalo úsměv nebo i pocit zoufalství.

Navíc si myslím, že ANO nebude s to se shodnout na základních principech, protože Andrej Babiš chce řídit stát jako firmu, ale stát není firma. O důchodce se musí stát starat, nemůžete je propustit jako lidi z firmy. Zdravotnictví není jako firma. V politice nemůžete vyhodit své soupeře, protože se s nimi nechcete dohadovat. V obchodě se dá leccos udělat, dá se to skoupit, nějak vyřešit, v politice to nejde.

A.cz: Na koalici s ANO jsem se ale ptal proto, že podle interního průzkumu pro TOP 09 by si jejich - ale i vaši - voliči spolupráci ODS, TOP 09 a ANO uměli velmi dobře představit...

Naši voliči si uměli představit spolupráci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. V roce 2010 vyvolávala tato koalice v pravicovém elektorátu velkou naději, že bude konečně stabilní vláda. To, co se potom dělo, bylo něco úplně jiného. Takže rozumím, že v této chvíli si to voliči umí představit. Možná by nám ale za dva roky, jako se to stalo s VV, říkali - do čeho jste to vlezli?

 

 

Právě se děje

Další zprávy