Hlavu vzhůru paroduje Schwarzenberga. S hákovým křížem

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 10. 2013 16:40
Hnutí se odvolává na svobodu slova, článek i text je prý převzatý.
Foto: Hlavu Vzhůru

Praha - Předvolební boj vrcholí. Necelé dva týdny před volbami se totiž objevila ostrá negativní kampaň.

Hnutí Hlavu vzhůru, v jehož čele stojí Jana Bobošíková, na svých stránkách uveřejnilo podobiznu volebního superlídra TOP 09 Karla Schwarzenberga s hákovým křížem za hlavou.

TOP 09 krok odsoudila, právní kroky ale podnikat nehodlá. Bobošíková se brání tím, že jde o svobodu slova. Článek i s obrázkem prý hnutí převzalo z cizího blogu.

Informoval o tom server iHNED.cz.

Obrázek je vyveden ve stejných barvách, které používali nacisté (tedy červená a bílá) a doprovází ho navíc parodický nápis "Fe slušbách cizí republiky".

Paroduje tak oficiální plakát TOP 09 s titulkem "Ve službách naší republiky", který má vizuálně připomínat Jamese Bonda. K tomu strana využila i podobnosti svého názvu se zkratkou 007. Již dříve se plakát stal předmětem řady montáží.

Hlavu vzhůru prezentovala článek s obrázkem v sekci "Z médií". Tvrdí, že obojí převzalo z blogů iDNES.cz, na němž je jako zdroj montáže uvedena další internetová stránka. Na té se ale žádná taková fotka nenachází.

Kalousek: Co na to řekne Klaus?

Samotný text se zabývá především odlišným přístupem médií ke Schwarzenbergovi a Bobošíkové, upozorní však přímo i na montáž.

"Naštěstí alespoň někdo přišel, řečeno s trochou nadsázky, na to, čí agent je Schwarzenberg doopravdy (viz obrázek v úvodu článku)," stojí v textu.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek serveru řekl, že uveřejnění karikatury jde mimo veškerou elementární slušnost.

"Po zhlédnutí tohoto článku s nacistickými symboly budu s napětím čekat, zda lidé, které jsem dosud pokládal za slušné a kandidují za hnutí Hlavu vzhůru, z kandidátky odstoupí," vysvětlil.

S Bobošíkovou se ale soudit nehodlá. "Za to nám soudružka Bobošíková nestojí," dodal Kalousek. Dodal, že je také zvědav, zda bude hnutí i nadále podporovat exprezident Václav Klaus.

"Jsou věci, které ať zůstávají ve stoce, já se tím nebudu zabývat," odvětil serveru sám Schwarzenberg.

Bobošíková: máme svobodu slova

Bobošíková ale obrázek brání. "Žijeme ve svobodné společnosti, kde občané mají právo na své názory," vysvětluje.

"Pan Kalousek o nás pořád hovoří jako o neonacistech a nevím o čem všem. Ať pan Schwarzenberg prokáže, že nic z toho, co o něm píší lidé v novinách, není pravda. Já to jasně prokazuji svým životem a svými činy, že nejsem žádná neonacistka. Já se nepaktuji s landsmanšaftem, což je organizace, u jejíhož zrodu prokazatelně stáli nacisté," doplnila.

Jak server zjistil od odborníka na pravicový extremismus Miroslava Mareše z brněnské Masarykovy univerzity, blok se svou taktikou zřejmě pokouší oslovit voliče z pohraničí.

"Je to snaha zaujmout mediální provokací a diskreditovat protivníka. Hlavu vzhůru navazuje na Suverenitu, ta má vysoké zisky v bývalých Sudetech u lidí, kteří se dříve identifikovali s vlasteneckou levicí. Lidé z pohraničí silně vnímají sudetoněmeckou otázku. Stojí proti nárokům sudetských Němců a pak se to v propagandistickém duchu spojuje právě s poukazováním na nacismus. To už bylo přítomno v prezidentské kampani," vysvětlil Mareš.

"Ze zákona není trestné tyto symboly zobrazovat. A tady jde zřejmě o úmysl diskreditovat politického protivníka. Spíš už by to bylo na hraně civilně-právních záležitostí, ochrany osobnosti, případně pomluvy," dodává odborník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy