Česká pravice? TOP agent Jejího Veličenstva Kalouska

Martin Fendrych Martin Fendrych
3. 10. 2013 7:30
Komentář: Co v roce 2013 zbylo z české pravice? Představuje ji vlastně jen TOP 09.
Karel 007 Schwarzenberg je dnes horlivý agent Jejího Veličenstva Miroslava Kalouska.
Karel 007 Schwarzenberg je dnes horlivý agent Jejího Veličenstva Miroslava Kalouska. | Foto: TOP 09

Podle všech možných výzkumů pravice předčasné volby prohraje. Ale co je vlastně pravice? Jak se mění, jak se vyvíjí, kam jde, kam se posouvá? Které strany ji tvoří, dá se to u nás vůbec s jistotou říct?

Často se píše o tom, že dělení na levici a pravici ztrácí smysl, že je překonané. Praxe tomu nasvědčuje. Minulá vláda byla „pravicová", ale zvyšovala daně a dopustila rozsáhlé okrádání, ožebračování občanů - viz třeba solární byznys. V předčasných volbách zase sledujeme, jak „pravicová" ODS couvá ze svých představ, třeba ze školného na univerzitách, jen aby nepopudila voliče. Školné drží TOP 09, ale dost možná jen proto, aby se od ODS odlišila.

Andrej Babiš nestojí ani vlevo, ani vpravo.
Andrej Babiš nestojí ani vlevo, ani vpravo. | Foto: Ludvík Hradilek

Nejsou důležité politologické poučky o pravici a levici. Důležité je vnímání pravice a levice mezi voliči. Pravice u nás splynula s rozkrádáním státních peněz, případně peněz z Evropské unie. Takovým ukázkovým „pravičákem" byl po několik let kmotr Saša Novák. To by to ale vypadalo, že levice nekrade. Jenže my víme, že kraje mají pod palcem oranžoví a rudí a krade se tam jak o závod.

ODS už není stranou podnikatelů

Původně, po revoluci, u nás pravici tvořily strany, které byly spojeny s podnikáním, později hlavně s velkými firmami. O ODS se říkalo, že je „stranou podnikatelů". Jenomže dnes jsou velcí i malí podnikatelé mnohdy nesmírně naštvaní jak na ODS, tak na TOP 09. Vyčítají jim dvě základní věci: nefungují státní zakázky, jsou špatně nastavené. A státní či polostátní firmy, ale i úředníci, podnikatele zhusta okrádají. Státní byznys je zkorumpovaný.

Odtud plyne, že ódeeska a topka už nejsou „stranami podnikatelů". Tohle období skončilo. Velké firmy jako ČEZostatně zřejmě taky příliš nerozlišují mezi levicí a pravicí. Všimněme si: energetický gigant těsně před předčasnými volbami přišel s nabídkou, že si domácnosti mohou zafixovat na dva roky elektřinu o pětinu levnější než dnes. Je to gesto pravicové, nebo levicové? Ani jedno, ani druhé. Vedení ČEZu se podle znalců tamního prostředí prostě zuby nehty snaží udržet ve funkcích. A samozřejmě zároveň reaguje na burzu a ceny energií, to jistě.

Václav Klaus býval symbolem české pravice. Dnes je spíš její karikaturou.
Václav Klaus býval symbolem české pravice. Dnes je spíš její karikaturou. | Foto: Antonín Nový

Jsou i jiné pohledy na pravici. Třeba ten, že dává stejné šance všem. Víme, že to u nás není pravda. Dokonalým příkladem pravičáka je Václav Klaus. On sám stále něco vykládá o pravé pravici. Jenomže svoje hřadování na Hradu zakončil brutálním nakopnutím rovnosti občanů, svojí amnestií. - Skoro to vypadá, že u nás momentálně sice existuje levice (KSČM, ČSSD, sama se tam ještě řadí SPOZ), ale prakticky neexistuje pravice, snad s výjimkou TOP 09. Ale to musíte zapomenout na vládu Petra Nečase.

Základem „stejných šancí pro všechny" je fungující justice. A taky policie. Pravice by měla trvat na kvalitních státních zástupcích, soudcích, vyšetřovatelích. Víme, jak to je, nemá smysl se opakovat. Z pohledu justice u nás žádná pravice není. Když „pravicová" vláda Petra Nečase udělala něco pozitivního v justici, bylo to z donucení. Jinak byla zastáncem křivení, nevyšetřování, tutlání.

Nepatřit nikam - dokonale moderní

Špatně se u nás definuje i střed. Patří sem lidovci? Nebo jsou pravicová strana? Patří sem zelení, nebo jsou spíš levicová strana? Lidovci se do středu vejdou hlavně proto, že by klidně vládli dohromady s topkou, ale bez problémů i se sociální demokracií. Zelení podobně.

Další strany či hnutí jsou nezařaditelné vlevo nebo vpravo; jsou hlavně proti. Úsvit Tomia Okamury, SPOZ (proti ČSSD, proti TOP 09, ale pro Miloše Zemana). Nepatří nikam, v tom jsou dokonale moderní.

Za pravici se tradičně považuje ODS. Dál sem patří TOP 09. Kdo ještě? ANO 2011Andreje Babiše? Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, vyznavačky Václava Klause a dříve kandidátky komunistů na prezidentku? Strana svobodných občanů?

Martin Kuba a Miroslava Němcová - jeden popírá druhého, ale oba zůstávají věrně spolu.
Martin Kuba a Miroslava Němcová - jeden popírá druhého, ale oba zůstávají věrně spolu. | Foto: Vojtěch Marek

Začněme rozbombardovanou ódeeskou. Zobrazuje krizi tuzemské pravice. Nemá nic, co by nabídla. Ani se nepokouší být důvěryhodná. Kdyby se pokoušela, musela by si přece především zvolit nové vedení. Jít do voleb s lídrem Miroslavou Němcovou a šéfem Martinem Kubou, to je opravdu megabída. Němcová má hrát tu čistou, Kuba toho pravicově schopného. Každý ale ví: Němcová byla u všeho. A mlčela. A Kuba je přítel kmotra. Co je na tom pravicového? Ti dva jsou vyznáním strany: nejsme schopni se sebou nic udělat.

Na voliče, především prvovoliče, ODS útočí nepravicově - twitterovou kampaní, která vědomě nemá žádný obsah, jsou to jen výkřiky. (Jak mi řekl jeden ódeesák: Nesmí to mít žádnej obsah, nesmí se o tom přemejšlet!") Tweet-hesílka jako: Levicovou žranici? Nechci, #Volím_pravici! Nebo: Levicoví lyrici? Sorry, #volím pravici." - Nebo jiná echt pravicová bomba: zvýšení rychlosti na dálnicích ze 130 na 150 kilometrů v hodině.

Aby nás nechytili

Pravici reprezentuje TOP 09. Je to typicky česká pravice. Skládá se z Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, tedy ze spojení obrovské manipulativní dovednosti, protřelosti a s ní jakéhosi showbyznysu, popularity. Jeden nepopulární, druhý stále ještě populární. Jeden doháněný minulostí na obraně a styky s lidmi, jako je Richard Háva, druhý tak zmožený, že působí jak vzpomínka na sebe sama.

Topka vypadá nejvíc jako pravice. Její mantrou je „rozpočtová odpovědnost". Proč ne, dost možná nám to v minulých letech pomohlo. Zodpovědná však byla i za ořezání sociálních dávek pro různé skupiny obyvatel. To proběhlo dosti brutálně a maximálně necitlivě. Tedy v českém pojetí „pravicově". Co je na té straně mezinárodně pravicové? Západní orientace, žádné Rusko, Kuba a Čína.

Stanislav Gross - k němu míval blízko Andrej Babiš.
Stanislav Gross - k němu míval blízko Andrej Babiš. | Foto: Ondřej Besperát

Zároveň je však TOP 09 pravicovou parodií. Díky pilnému rozvracení justice a policie, u kterého se nelze zbavit dojmu, že pramení ze strachu, „aby nás nechytili".

Za zmínku napravo stojí Babišovo ANO. Napravo proto, že je to projekt jednoho muže, miliardáře a majitele mnoha firem. Ta strana automaticky vypadá pravicově. Ale její program je zase mix: majetková přiznání politiků a jejich rodin, více peněz důchodcům, solidární stát... samé levicové idoly. A k nim trochu pravicových návodů.

V reálu ovšem ANO funguje jako protestní strana, PROTIstrana (stejně jako Úsvit nebo spozka), naštvaná strana. Navíc byl Babiš osobně spojen nejen zřejmě s StB, ale později také s ČSSD, kupříkladu Stanislavem Grossem. Když se mu to hodilo, když to potřeboval. - O nějaké pravicové straně ANO 2011 tedy nemůže být ani řeči.

Pravá jak okruh na ploché dráze

Zajímavé je i to, jak vznikla. Jak už jsme psali, v minulých dvou třech letech bylo několik velkých českých byznysmenů totálně znechuceno místními poměry, korupcí, lhostejností státu, tím, jak jsou vytlačováni z republiky ven, jak raději podnikají za hranicemi než u nás. Chtěli vytvořit jakousi byznys-stranu, která by se tomu trendu vzepřela. Babiš byl tehdy u toho, myšlenku si přisvojil, utrhl se a rozjel svůj vlastní projekt. Ostatně sám to tak na začátku veřejně popisoval: už ho štvalo, že úplatky vzrostly z řádů desítek milionů až někam k miliardám.

Za pravici se vydává i odkladiště Hlavu vzhůru. Ani Klaus se ale raději s Bobošíkovou nespojil. Proč? Ona je pravá asi jako závody na ploché dráze. A ve volbách má malé šance.

Pravici tedy zastupuje nejvíce topka. Nechce rozhazovat, nakupovat na dluh. Zároveň ale nijak moc nepřitahuje voliče. Její kampaň je bez nápadu. Víme, kam jdeme, tvrdí. Slabé jak čaj z heřmánku. Hráz autokracii. Hm. Kníže jako Bond, James Bond? Trapné. Bez humoru, který se dal najít v prezidentské volbě a v knížecím číru. To byla nadsázka, provokace. Kdežto bondovka, to smrdí populismem. Co frčí? Pořád Bond? Tak dáme knížete jako agenta 007. Je z něj agent Jejího Veličenstva Miroslava Kalouska.

Co je na topce nejlepší a nejzdravější? Ne-topka, tedy Starostové. Ti mohou, měli by, představovat českou (pravicovou) budoucnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy