Dostanete 15 tisíc na ruku i víc. Podepsán Václav Klaus

Domácí Domácí
10. 10. 2013 14:00
Hnutí plánuje "masivní" zvýšení příjmů pro seniory, zaměstnance i živnostníky.
Foto: Hlavu vzhůru

Praha - Více peněz vlastně úplně pro všechny. Tak by ve zkratce mohl znít předvolební slib volebního bloku Hlavu vzhůru.

Hnutí kolem Jany Bobošíkové láká voliče na zvýšení příjmů živnostníků, zaměstnanců i důchodců - a představuje dokonce přesné částky. Volební plakátek se čtyřmi konkrétními ciframi končí sloganem "Volte s Václavem Klausem".

Není to poprvé, kdy lidé kolem bývalého premiéra i prezidenta Václava Klause slibují před volbami konkrétní zvýšení příjmů. Podobnou strategii zvolil Klaus ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 1996 se slibem, že do čtyř let se zdvojnásobí průměrné nominální mzdy. Později se vedla ostrá diskuse o to, zda Klaus slíbil mzdy 20 tisíc měsíčně, jak to interpretovala média, nebo nikoliv (jak to vykládal Klaus).

Pro zaměstnance 15160 korun

"V současné době je nejvíce znevýhodněn slušný člověk, který pracuje. Ten, který se povaluje doma a říká 'mě živí děti', je v pohodě. To musíme zvrátit," vysvětluje krok hnutí jeho předsedkyně Jana Bobošíková.

Hlavu vzhůru tak navrhuje ponechat zaměstnancům navíc 15 160 korun. "Zvýšíme slevu na poplatníka pro daně z příjmů pro zaměstnance," vysvětluje hnutí ve svém volebním letáku.

Polepšit by si měli i živnostníci, kteří by měli získat 38 244 korun. "Obnovíme slevu na děti a manželku pro živnostníka, který daní paušálem," vysvětluje blok.

Nejlépe by se ale podle Bobošíkové měli s jejím hnutím pracující senioři. Těm by přistála v peněžence nejen suma pro zaměstnance (tedy 15 160 korun), ale také 24 840 korun. "Obnovíme slevu na dani pro pracující důchodce," dodává k tomu hnutí.

"Prohlašujeme, že zastavíme odírání zaměstnanců a nemravné vykořisťování seniorů. Pro nás živnostník není parazit a zaměstnanec není dojná kráva. Uvedených nárůstů příjmů docílíme prostřednictvím slev na dani pro ty, kteří pracují," hlásá Bobošíková.

Uvědomuje si, že česká ekonomika je na dně, klesá konkurenceschopnost, reálná mzda a reálná kupní síla, individuální spotřeba a zároveň roste nezaměstnanost. Tento trend ale podle Bobošíkové lze zvrátit, a to tak, že si občané budou o své ekonomické aktivitě rozhodovat sami.

Volte s Klausem, apeluje hnutí

Všemu by navíc měl pomoci i exprezident Klaus, který je pod volebním letákém hnutí, jemuž již dříve veřejně vyjádřil podporu, "podepsán".

Pod slibovanými sumami totiž voliči najdou nápisy jako "Václav Klaus: Volím hlavu vzhůru" nebo "Volte s Václavem Klausem".

Exprezident ve volbách do sněmovny v roce 1996, ve kterých v čele s ODS zvítězil, sliboval, že o čtyři roky později budou platy Čechů a Češek dosahovat dvojnásobek. V té době přitom byla nominální mzda 9778 korun.

Na Klausův slib nakonec došlo až se sedmiletým zpožděním. V roce 2000 dosahovala nominální mzda 13 322 korun a hranici dvaceti tisíc (konkrétně 20 927) atakovala až  v roce 2007.

 

Právě se děje

Další zprávy