Hlavu vzhůru chce mír se Svěrákem, přispělo na charitu

ČTK ČTK
7. 10. 2013 17:15
Zdeněk Svěrák hnutí nařkl z krádeže slovního spojení "Metelesku blesku".
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Volební blok Hlavu vzhůru věří, že se mu podaří urovnat spor se Zdeňkem Svěrákem o využití slovního spojení "metelesku blesku" ve volební kampani.

Jako vstřícný krok prý strana věnovala třicet tisíc korun charitativní organizaci Centrum Paraple, s níž umělec spolupracuje.

"Předpokládám, že za ta dvě slova ani nešlo částku vyšší - spíš bych řekl tak děleno třema - žádat, pokud by to mělo být naprosto objektivní," řekl bývalý poslanec za ODS a současný kandidát Hlavy vzhůru Tomáš Úlehla, který stojí za kontroverzní volební písní uskupení.

Svěrák dříve uvedl, že je kvůli užití slov "metelesku blesku" z filmu Marečku, podejte mi pero, jehož byl spoluautorem, připraven se soudit. Takový postoj překvapil Úlehlu, který si prý nemyslí, že něco zcizil.

"Rozhodně mě nenapadlo, že tak velký umělec by takovýmto způsobem reagoval na něco, co si spíše zaslouží uznání," uvedl s tím, že svým činem pomohl zpopularizovat snímek Marečku, podejte mi pero.

Oboustranně výhodná spolupráce

"Myslím, že ta spolupráce, vzájemná vstřícnost může být velmi oboustranně výhodná. Věřím, že to pan umělec přehodnotí," řekl také.

Další kandidát volebního bloku Jiří Baumruk pak zvažované Svěrákovy kroky přirovnal k tomu, kdyby fotbalista Antonín Panenka na svůj slavný "vršovický dloubák", kterým rozhodl finále mistrovství Evropy v roce 1976, požadoval autorská práva.

Citát z dalšího známého filmu využila v kampani TOP 09, ani v tomto případě se ale nevyhnula kontroverzím. Lídr stranické kandidátky ve zlínském kraji Petr Gazdík (STAN) použil slova Jiřího Kodeta z komedie Pelíšky v kombinaci s nápisem "Souhlasím s Jiřím Kodetem".

Vdova po Kodetovi, Soňa Kodetová, která kandiduje za ODS, jej vyzvala, aby jméno jejího manžela nepoužíval. Gazdík, který měl k použití citátu souhlas režiséra filmu Jana Hřebejka, již oznámil, že nechá plakáty stáhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy