Jeden velký stůl na pódiu pražského kina Bio Oko a za ním devět kandidátů hlavních politických stran v České republice. K tomu otázky novináře Ondřeje Housky, na které museli politici odpovědět v jediné minutě. Kdo to nedokázal, neměl šanci pokračovat. "Zvykejte si na to, že v Evropském parlamentu také musíte v některých případech odpovědět v jedné minutě," vysvětloval Houska.
Živé vysílání z předvolební debaty Volby do Evropského parlamentu 2019: Kdo s koho?.
Zveřejnil(a) Asociace pro mezinárodní otázky/Association for International Affairs dne 20. May 2019
Politici si přitom byli vědomi, že mají jednu z vůbec posledních možností oslovit voliče, protože volby se konají už tento víkend, 24. a 25. května. Kromě moderátora pokládali přímo z hlediště otázky diváci, kteří se ptali například jedničky hnutí ANO Dity Charanzové, lídra ODS Jana Zahradila nebo Marcela Kolaji, kterého si vybrali do čela piráti. Právě tyto tři strany jsou podle nejaktuálnějšího průzkumu agentury STEM/MARK favority voleb.
Otázky od moderátora a diváků ale směřovaly i na další lídry, kteří doufají, že se do europarlamentu dostanou. Ať už sami nebo ještě s dalšími kandidáty na dalších místech. V Biu Oko tak odpovídala také Kateřina Konečná z KSČM, Pavel Poc z ČSSD, Pavel Svoboda z KDU-ČSL a Pavel Telička, který nedávno založil hnutí Hlas. Mezi všemi těmito lídry byla také jedna dvojka, a to Stanislav Polčák, který je na kandidátce Starostové a nezávislí a TOP 09. Posledním pozvaným byl bývalý sociální demokrat a nyní lídr SPD Ivan David.
Právě David vystupoval z celé devítky k EU nejvíce kriticky. Jako jediný se vyjádřil pro možné vystoupení z EU. "Za dané situace reformy EU nejsou možné, je jasné, že EU se posunuje stále více k centralizaci, národní státy mají stále méně pravomocí," tvrdil David, který také hledal velmi obtížně odpovědi na otázky, zda je něco, co se mu na EU líbí, stejně jako na otázky, jak by tedy unii reformoval. "Já bych vůbec o reformě nemluvil. Já bych spíš mluvil o přeformátování, tedy velmi podstatné reformě," tvrdil bez bližšího vysvětlení.
Velmi kritická byla také komunistka Konečná, která se nedávno nechala slyšet, že pokud se EU do tří let nepodaří zreformovat, tak se rozpadne. "Dál budeme bojovat proti tomu, aby se dávali peníze na evropské obranné fondy a na militarizaci Evropy, to odmítáme a vždycky odmítat budeme," avizovala Konečná.
Naopak zbývající sedmička kandidátů mluvila o unii vesměs pochvalně, všichni se ale shodovali, že mnohé věci je třeba zlepšovat. "Pro mě je EU skvělý projekt, ale mám dojem, že nějak ten projekt utekl od lidí. Většina lidí v České republice ho vnímá úplně jinak, a myslím, že je to velká škoda," prohlásila například Charanzová.
Tady je závěr dnešní debaty lídrů do Evr. parlamentu. Moderátor O. Houska si pochvaluje, jak mělo Česko vesměs kvalitní euro poslance, a já bych k tomu dodal, ze Ondřej byl při moderování skvělý-viz záznam debaty na webu https://t.co/INAuKZBfAs. Když někdo umí, klobouk dolů! pic.twitter.com/RIDwtduLJa
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) May 20, 2019
Jména premiéra Andreje Babiše na debatě téměř nezaznělo, ale někteří kandidáti jeho vystupování ohledně EU kritizovali, nejvíce ze všech Telička, který navázal na slova Charanzové o tom, jak veřejnost kriticky vnímá EU.
"Bodejť by ne, když dlouhodobě říkáme, že unie je taková a maková, že je to diktát z Bruselu, že nemůžeme nic ovlivnit, že jsme malí. To je to, co slyší naši občané od vrcholných politiků," stěžoval si Telička, který v mnoha věcech mluvil jako velký příznivec současné EU. "Z 80 procent funguje EU velmi dobře, ale kdybychom vzali oblast po oblasti, tak zjistíme, že všude se můžeme posunout dále," uvedl a ze všeho nejvíce chválil to, jaké hodnoty EU prosazuje. "EU je neskutečně dobře hodnotově ukotvena. Kéž by takto ukotvena byla Česká republika," podotkl.
Moderátora Housku také zajímalo, proč někteří kandidáti nebyli během svého dosavadního působení v Evropském parlamentu aktivnější. Konkrétně se zmínil například o Polčákovi, který přiznal, že by měl být skutečně aktivnější. Zároveň se ale hájil tím, že v parlamentu měl kolem 600 vystoupení a navíc je členem takového výboru, ve kterém nelze příliš vyniknout.
Opakovanou otázku, která se týkala vlastní aktivity, uslyšel také Zahradil, zvláště, když je v Evropském parlamentu od roku 2004. Jeden z diváků nebyl s první odpovědí spokojený, a tak otázku ještě zopakoval. "Zejména jsem byl posledních pět let místopředsedou Výboru pro mezinárodní obchod, to znamená, že jsem se podílel na dojednávání a monitorování dohod mezi EU a některými zeměmi," odpověděl mimo jiné hlavní zahraniční expert ODS, který ale tazatele neuspokojil. "Já myslím, že jsem vám odpověděl. Pokud s tím nejste spokojený, tak já vám vaši nespokojenost ponechám," odvětil Zahradil.
Kateřina Konečná musela pro změnu reagovat na dotazy, které se týkaly toho, že opakovaně mluví o svých výhradách vůči kapitalismu. "Uklidním vás. Rozhodně nechceme vést boj proti kapitalismu násilnou cestou. Nechci ale Evropu, ve které vládnou nadnárodní korporace a lobbisté si podávají ruce. Chci Evropu, kde bude mít mnohem větší pravomoci Evropský parlament," odvětila.
Celá debata naplnila očekávání Tomáše Dvořáka z Asociace pro mezinárodní otázky, který předvídal před zahájením kvalitní debatu. "Velmi se těším, jsem přesvědčený, že bude opravdu hodně zajímavá. Navíc jsme vybrali jako místo setkání prostředí, které je pro politiku hodně nezvyklé," uvedl s odkazem na prostředí kina.