Volba prezidenta byla důstojná, věří dvě třetiny lidí

Domácí Domácí
27. 2. 2013 15:22
O důstojnosti je přesvědčeno přibližně 60 procent voličů Zemana i Schwarzenberga
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Více než dvě třetiny lidí jsou přesvědčeny, že lednové prezidentské volby proběhly důstojně. Shodují se na tom jak voliči budoucího prezidenta Miloše Zemana, tak voliči Karla Schwarzenberga i ti, kteří volit nešli.

Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Ten kromě toho ukázal, že více než 80 procent Čechů považuje přímou volbu prezidenta za správné rozhodnutí a dvě třetiny respondentů jsou navíc přesvědčeny, že většina lidí se snažila volit odpovědně a bez předsudků.

Historicky první přímou volbu prezidenta považuje za důstojnou 66 procent lidí a jen málo z nich ji považovalo za přesný opak. "Kategorických odsudků průběhu voleb je jen asi desetina," dodávají autoři průzkumu.

Ještě vyššího čísla dosahují voliči Zemana, hned 78 procent z nich bylo s průběhem voleb spokojeno.

O něco kritičtější byli voliči Schwarzenberga, i u nich ale převažovali spokojení voliči - volby byly důstojné podle 59 procent z nich. Nejméně spokojení byli nevoliči, kde se k důstojnosti voleb přiklonilo 56 procent.

Lidé se tak rozhodli i přes to, že především druhé kolo voleb vířilo výroky i činy, které se za důstojné dají označit spíše s rezervou. Zeman tak například neustále mlžil ohledně svého účtu.

Na přetřes také přišly pochyby o Schwarzenbergově původu, jedním z témat se stala také údajná nacistická minulost Schwarzenbergovy manželky Therese.

V den voleb se pak v deníku Blesk objevil lživý inzerát namířený proti Schwarzenbergovi. Objevil se v něm nepravdivý argument, který v dřívější televizní debatě naznačil právě Zeman. 

Lživý inzerát tvrdil, že Schwarzenberga podporuje zástupce sudetských Němců Bernd Posselt.

Prohlášení zaplatil advokát Vladimír Zavadil, který v minulosti pracoval s řadou lidí známých zejména z éry 90. let, včetně ČSSD, a figuruje také v přehledech důstojníků Státní bezpečnosti.

Právě inzerát byl jedním z hlavních argumentů stížností na průběh voleb. Nejvyšší správní soud však všechny zamítl.

Nejkritičtější jsou voliči ODS

Z průzkumu dále vyplynulo, že výrazná většina lidí, tedy přesně 83 procent, se podle průzkumu shoduje v tom, že zavedení přímé volby hlavy státu bylo správné rozhodnutí. Takové číslo ostatně odpovídá dlouhodobému přání respondentů již od konce 90. let.

Problém neměli lidé většinou ani s výběrem - 67 procent respondentů se domnívá, že většina voličů se snažila vybírat z kandidátů odpovědně a posuzovala jednotlivé uchazeče o prezidentský úřad bez předsudků.

Podívejte se, jak Zeman slaví svoje vítězství:

"Pouze pětina lidí však tento názor zastává jednoznačně, naopak jen necelá desetina lidí naprosto odmítá, že by se voliči tak chovali," upozorňují autoři průzkumu.

Přímou volbu nejvíce podporují lidé s vysokoškolským vzděláním, zároveň jsou však relativně nejvíce kritičtí k průběhu voleb a zejména k tomu, jak odpovědně a bez předsudků z kandidátů vybírali voliči.

Foto: STEM

Z hlediska stranických preferencí se výrazně odlišují stoupenci ODS, kteří v mnohem menší míře schvalují zavedení přímé volby. Pro její zavedení se vyslovilo "jen" 65 procent.

"Nejspíš v důsledku volebního neúspěchu ODS mají i nejsilnější výhrady k tomu, jak při výběru kandidátů postupovali voliči," dodává STEM.

Nejlépe hodnotí všechny sledované oblasti levicoví voliči a, ovšem s jistými výhradami k důstojnosti voleb, stoupenci TOP 09.

 

Právě se děje

Další zprávy