Inzerát proti knížeti objednal bývalý důstojník StB

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Tereza Šídlová, Lucie Stuchlíková
26. 1. 2013 8:25
Advokát Vladimír Zavadil figuroval ve firmách společně s lobbistou Janstou i Charouzem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Advokát Vladimír Zavadil, který stojí za pomlouvačnou inzercí v deníku Blesk proti Karlu Schwarzenbergovi, je člověk, jenž v minulosti pracoval s řadou lidí známých zejména z éry 90. let.

Aktuálně.cz potvrdil, že skutečně stojí za inzerátem, který Schwarzenberga obviňuje například ze spojenectví se zástupcem sudetských Němců Berndem Posseltem.

"Domnívám se, že výroky nejsou pomlouvačné, ale byly řečeny dne 17. 1. 2013 v televizní debatě na ČT1. Nikoho jsem nechtěl ani nechci poškozovat," napsal Zavadil. Na otázky, zda to byl jeho nápad, či ho o službu někdo požádal, už neodpověděl. Stejně jako na dotaz, kolik jej inzerce stála.

Zavadil figuroval v řadě firem společně s vlivným podnikatelem Antonínem Charouzem. Ten se zná s některými sociálními demokraty, mimo jiné s místopředsedou poslaneckého klubu strany Milanem Urbanem.

Tomu Charouz sponzoroval starty na automobilových závodech. Charouzovo jméno je známé také ve spojení s kontroverzním případem z 90. let - pádem IPB banky.

Stejně tak se Zavadil znal s dalším člověkem blízkým sociální demokracii, lobbistou Miroslavem Janstou. S tím figuroval hned v několika firmách. Jméno pražského právníka Jansty se objevilo mezi lidmi, o nichž uvažovali vyjednávači v pražské ČSSD jako o svém předsedovi.

Zavadil se potkal v řadě firem také s Vladimírem Železným a Alešem Rozehnalem. Rozehnal jako bývalý Železného právník na konci 90. let vymyslel způsob, jak se oddělit od původních investorů Novy (a znovu dnešních majitelů) - společnosti CME.

Důstojník Státní bezpečnosti

Zavadil také figuruje v přehledech důstojníků Státní bezpečnosti. "Byl jsem na vnitru. U kontrarozvědky, která sledovala zahraniční služby. V mém případě složky USA," potvrdil Zavadil před lety v rozhovoru pro MF Dnes.

Podle dokumentů Ústavu pro studium totalitních režimů spadal pod hlavní správu kontrarozvědky SNB a sledoval zastupitelské úřady USA a zemí Latinské Ameriky v komunistickém Československu. Do sboru nastoupil v roce 1987, byl starším referentem.

Ve stejné sekci pracoval i jeden ze sponzorů SPOZ Jaroslav Ženíšek, který Zemanovcům v roce 2010 přispěl 13,5 tisíce korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy