Inzerát proti knížeti objednal bývalý důstojník StB

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Tereza Šídlová, Lucie Stuchlíková
26. 1. 2013 8:25
Advokát Vladimír Zavadil figuroval ve firmách společně s lobbistou Janstou i Charouzem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Advokát Vladimír Zavadil, který stojí za pomlouvačnou inzercí v deníku Blesk proti Karlu Schwarzenbergovi, je člověk, jenž v minulosti pracoval s řadou lidí známých zejména z éry 90. let.

Aktuálně.cz potvrdil, že skutečně stojí za inzerátem, který Schwarzenberga obviňuje například ze spojenectví se zástupcem sudetských Němců Berndem Posseltem.

"Domnívám se, že výroky nejsou pomlouvačné, ale byly řečeny dne 17. 1. 2013 v televizní debatě na ČT1. Nikoho jsem nechtěl ani nechci poškozovat," napsal Zavadil. Na otázky, zda to byl jeho nápad, či ho o službu někdo požádal, už neodpověděl. Stejně jako na dotaz, kolik jej inzerce stála.

Zavadil figuroval v řadě firem společně s vlivným podnikatelem Antonínem Charouzem. Ten se zná s některými sociálními demokraty, mimo jiné s místopředsedou poslaneckého klubu strany Milanem Urbanem.

Tomu Charouz sponzoroval starty na automobilových závodech. Charouzovo jméno je známé také ve spojení s kontroverzním případem z 90. let - pádem IPB banky.

Stejně tak se Zavadil znal s dalším člověkem blízkým sociální demokracii, lobbistou Miroslavem Janstou. S tím figuroval hned v několika firmách. Jméno pražského právníka Jansty se objevilo mezi lidmi, o nichž uvažovali vyjednávači v pražské ČSSD jako o svém předsedovi.

Zavadil se potkal v řadě firem také s Vladimírem Železným a Alešem Rozehnalem. Rozehnal jako bývalý Železného právník na konci 90. let vymyslel způsob, jak se oddělit od původních investorů Novy (a znovu dnešních majitelů) - společnosti CME.

Důstojník Státní bezpečnosti

Zavadil také figuruje v přehledech důstojníků Státní bezpečnosti. "Byl jsem na vnitru. U kontrarozvědky, která sledovala zahraniční služby. V mém případě složky USA," potvrdil Zavadil před lety v rozhovoru pro MF Dnes.

Podle dokumentů Ústavu pro studium totalitních režimů spadal pod hlavní správu kontrarozvědky SNB a sledoval zastupitelské úřady USA a zemí Latinské Ameriky v komunistickém Československu. Do sboru nastoupil v roce 1987, byl starším referentem.

Ve stejné sekci pracoval i jeden ze sponzorů SPOZ Jaroslav Ženíšek, který Zemanovcům v roce 2010 přispěl 13,5 tisíce korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy