Zeman útočí na Schwarzenberga, využil antisemitský text

Domácí Domácí
21. 1. 2013 18:04
V sídle Schwarzenbergovy ženy má viset nacistický obraz, hrad už jí ale 300 let nepatří
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Miloš Zeman pokračoval v minulých dnech v negativní kampani proti svému soupeři Karlu Schwarzenbergovi.

Při kritice jeho manželky totiž jeho tým prohlásil, že na hradě její rodiny visí obraz s nacistickou tématikou. K tomu využil text publicisty Adama B. Bartoše, který je znám svými antisemitistickými texty.

Rakouský hrad Hardegg už ovšem rodině nepatří téměř 300 let. Zemanův tým však i přesto na většině informací trvá.

Informoval o tom server lidovky.cz.

Nacistický obraz má podle Zemanova týmu viset na rakouském hradě Hardegg, rodovém sídle Schwarzenbergovy manželky.

"Cíleně zamlčel, že i jeho rodiče měli kolem sebe samé nacisty a že dokonce v rodovém sídle, kde pobývá jeho manželka Therese Hardegg, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi," napsal Zemanův tým.

Opírá se přitom právě o informace od Adama B. Bartoše. Podle toho je obraz dominantou hodovní síně a je na něm vyobrazena kromě skupinky hajlujících lidí i orlice, která drží v pařátech jeruzalémský kříž. Zemanův tým ho ovšem rovnou označil za kříž hákový.

Jak ale na svém blogu upozornil publicista Tomáš Haas, hrad, který leží nedaleko českých hranic, již téměř 300 let Hardeggům nepatří. V roce 1730 ho koupil hrabě von Khevenhüller.

"Velice nás to zaskočilo, protože ten hrad nemá rodina Hardeggů už stovky let v osobním vlastnictví," řekl serveru mluvčí Schwarzenbergovy kampaně Marek Pražák.

Je to pravda! Až na tu drobnou poznámku

Zeman se podle Pražáka snaží přetvořit Schwarzenbergův obraz.

"Neváhali použít ani zdroje používající antisemitskou rétoriku. Uplynulých sto let nám přitom ukázalo, že apel na nejnižší instinkty má tragické následky," dodal.

Zemanův tým nakonec chybu přiznal, na svých tvrzeních ale přesto trvá.

"My jsme necitovali mylný zdroj. My jsme citovali zdroj, kterým se to k nám dostalo. To neznamená, jestli ten zdroj má mylné informace, nebo ne. To samozřejmě prověřujeme, abychom se nepodepisovali pod něco, co byla jenom spekulace," vysvětlil serveru Vratislav Mynář ze Zemanova volebního týmu a šéf SPOZ.

"Zatím, podle informací, které mám, většina z toho pravdou je. Až na tuto drobnou poznámku," dodal.

Známá firma A. B. Bartoš

Bartošovy texty byly již v minulosti terčem kritiky. Kvůli článku o časopisu Kraus na něj dokonce předseda Strany zelených Ondřej Liška podal trestní oznámení.

Liška text označil za hluboce antisemitský, rasistický a nenávistný. Bartoš totiž popsal časopis jako "plný židovské nenávisti, pravdoláskařské propagandy, výsměchu a urážek".

 

Právě se děje

před 23 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy