Zeman útočí na Schwarzenberga, využil antisemitský text

Domácí Domácí
21. 1. 2013 18:04
V sídle Schwarzenbergovy ženy má viset nacistický obraz, hrad už jí ale 300 let nepatří
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Miloš Zeman pokračoval v minulých dnech v negativní kampani proti svému soupeři Karlu Schwarzenbergovi.

Při kritice jeho manželky totiž jeho tým prohlásil, že na hradě její rodiny visí obraz s nacistickou tématikou. K tomu využil text publicisty Adama B. Bartoše, který je znám svými antisemitistickými texty.

Rakouský hrad Hardegg už ovšem rodině nepatří téměř 300 let. Zemanův tým však i přesto na většině informací trvá.

Informoval o tom server lidovky.cz.

Nacistický obraz má podle Zemanova týmu viset na rakouském hradě Hardegg, rodovém sídle Schwarzenbergovy manželky.

"Cíleně zamlčel, že i jeho rodiče měli kolem sebe samé nacisty a že dokonce v rodovém sídle, kde pobývá jeho manželka Therese Hardegg, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi," napsal Zemanův tým.

Opírá se přitom právě o informace od Adama B. Bartoše. Podle toho je obraz dominantou hodovní síně a je na něm vyobrazena kromě skupinky hajlujících lidí i orlice, která drží v pařátech jeruzalémský kříž. Zemanův tým ho ovšem rovnou označil za kříž hákový.

Jak ale na svém blogu upozornil publicista Tomáš Haas, hrad, který leží nedaleko českých hranic, již téměř 300 let Hardeggům nepatří. V roce 1730 ho koupil hrabě von Khevenhüller.

"Velice nás to zaskočilo, protože ten hrad nemá rodina Hardeggů už stovky let v osobním vlastnictví," řekl serveru mluvčí Schwarzenbergovy kampaně Marek Pražák.

Je to pravda! Až na tu drobnou poznámku

Zeman se podle Pražáka snaží přetvořit Schwarzenbergův obraz.

"Neváhali použít ani zdroje používající antisemitskou rétoriku. Uplynulých sto let nám přitom ukázalo, že apel na nejnižší instinkty má tragické následky," dodal.

Zemanův tým nakonec chybu přiznal, na svých tvrzeních ale přesto trvá.

"My jsme necitovali mylný zdroj. My jsme citovali zdroj, kterým se to k nám dostalo. To neznamená, jestli ten zdroj má mylné informace, nebo ne. To samozřejmě prověřujeme, abychom se nepodepisovali pod něco, co byla jenom spekulace," vysvětlil serveru Vratislav Mynář ze Zemanova volebního týmu a šéf SPOZ.

"Zatím, podle informací, které mám, většina z toho pravdou je. Až na tuto drobnou poznámku," dodal.

Známá firma A. B. Bartoš

Bartošovy texty byly již v minulosti terčem kritiky. Kvůli článku o časopisu Kraus na něj dokonce předseda Strany zelených Ondřej Liška podal trestní oznámení.

Liška text označil za hluboce antisemitský, rasistický a nenávistný. Bartoš totiž popsal časopis jako "plný židovské nenávisti, pravdoláskařské propagandy, výsměchu a urážek".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy