Volal po likvidaci Židů, do vězení nejde. Nejsou důkazy

ČTK Lenka Smyčková, ČTK
16. 4. 2009 18:03
Policisté chybovali, a tak Sedláček, který zpochybňoval holocaust, do vězení nepůjde.
Popírali holokaust, volali po vyhlazení Židů. Jeden vyváznul bez trestu, druhý s podmínkou. Ilustrační snímek.
Popírali holokaust, volali po vyhlazení Židů. Jeden vyváznul bez trestu, druhý s podmínkou. Ilustrační snímek. | Foto: Židovské muzeum v Praze

Pardubice - Sedmadvacetiletý Erik Sedláček vydával časopis, ve kterém otevřeně vyzýval k likvidaci Židů a zpochybňoval holocaust. Do vězení ale nepůjde. Kvůli pochybení policistů.

V časopise, který vedl, přitom nebyly výjimkou texty, jako následující:

„Ta výjimka jsou židé. Nejhorší odpad a největší zlo současného světa. Jsou doslova urážkou lidství a jakousi formou dekadence přírody - to jsou asi jediné a jedině možné výrazy a přirovnání pro tuto lidskou (?) rasu."

Časopisy jsou dodnes přístupné na internetu. Sedláčka nejprve okresní soud v Havlíčkově Brodě poslal na tři roky do vězení. Krajský soud v Pardubicích ho ale dnes osvobodil.

Domovní prohlídka byla pozdě

„Nemáme pochybnosti, že by k žalovanému jednání nedošlo, důkazy však nejsou použitelné," odůvodnila soudkyně Šárka Pfeiferová dnešní rozhodnutí soudu.

Tomu podle platných zákonů nezbylo, než sedmadvacetiletého Sedláčka zprostit obžaloby. Sám se k činu nepřiznal.

Důkazy, které proti němu policie shromáždila, byly nezákonné, protože pocházely z domovní prohlídky uskutečněné až na jaře roku 2006, tedy zhruba až rok a půl po údajném spáchání trestného činu.

Sedláček strávil kvůli obžalobě několik měsíců ve vazbě. Tvrdí, že proces byl politicky motivovaný. „Je to snaha likvidovat politickou opozici," prohlásil ve své závěrečné řeči.

V médiích se Sedláček dříve objevoval jako svolavatel pochodu pražskou židovskou čtvrtí  na výročí Křišťálové noci 10. listopadu 2007.

Druhý obžalovaný, o tři roky starší Libor Budík, dnes vyváznul u soudu s podmínkou. Jeho vinu prokázalo jeho vlastní přiznání.

Extremisté mají nad zákony navrch

Pravicoví extremisté se u soudů vyskytují čím dál častěji. 

Ve středu rozhodoval Nejvyšší správní soud o pochodu neonacistů Ústím nad Labem. Magistrát ho zakázal, soud povolil. Podle vedení města nemají radnice v boji proti neonacistům příliš šanci.

"Ukazuje se, že shromažďovací zákon je úplně mimo mísu, a že se s tím musí začít něco dělat, pokud nechceme takovéto projevy extremismu ve všech městech po celé republice a neustále podporovat jejich sílení," tvrdí ústecký primátor Jan Kubata.

Před pěti týdny se před stejným soudem hájila Dělnická strana, jejímž aktivním členem je také Sedláček. Ministerstvo vnitra ji chtělo zrušit, návrh ale podle odborníků odfláklo tak, že neměl šanci na úspěch.

 

Právě se děje

Další zprávy