Vojenská kontrarozvědka bude sledovat český internet, vláda jí chce svěřit kybernetickou ochranu

Martin Ťopek Martin Ťopek
4. 10. 2016 19:29
Vojenské zpravodajství dostane do rukou možnost "napíchnout" poskytovatele internetu a dalších digitálních služeb a sledovat komunikaci vybraných lidí. Takzvanou kybernetickou ochranu v rukou vojenské kontrarozvědky bude ve středu schvalovat vláda.
Foto: Shutterstock

Praha – Vojenští zpravodajci dostanou možnost připojit se k poskytovatelům internetu nebo dalších digitálních služeb. S možností monitorování komunikace mezi lidmi počítá vládní novela zákona o kybernetické ochraně státu. Roční náklady na sledování digitálních sítí odhaduje ministerstvo obrany na 300 milionů korun. 

"Účelem předloženého návrhu zákona je založit Vojenskému zpravodajství novou působnost spočívající v zabezpečování kybernetické obrany České republiky," stojí v návrhu novely.

Návrh přichází zejména proto, že v současnosti není kybernetická ochrana státu nijak právně ošetřena. Kybernetickou bezpečnost přitom ohrožují jak kriminální skupiny nebo hackeři, tak i nepřátelští špioni. A v případě války uvádí ministerstvo obrany kyberprostor jako pátou dimenzi, v níž se odehrávají klíčové střety.

Proti sledování se proto ve vládě nepostavil žádný kritik, který by poukazoval například na možnost zneužití. Veškeré připomínky k novele vyřídilo ministerstvo obrany coby předkladatel zákona ještě před jeho projednáváním.

Ministerstvo obrany poukazuje na to, že ještě před přípravou návrhu zákona vše konzultovala se zkušenými odborníky na kybernetickou obranu například z izraelské National Cyber Bureau, holandské Joint Sigint Cyber Unit nebo britské GCHQ.

Mobilní operátoři, kterých se bude nová úprava také týkat, ji zatím nekomentují. "O novele víme. V tuto chvíli se nebudeme více vyjadřovat," uvedla mluvčí společnosti Vodafone Markéta Kuklová.

Nový zákon by měl začít platit v průběhu příštího roku. Počítá také s vytvořením nového sledovacího sídla. Ministerstvo obrany před rokem uvedlo, že na obranu před kyberútoky ročně investuje stovky milionů. Návrh novely však uvádí, že se jedná o náklady, které jsou závislé na tom, jak často vznikne potřeba "napíchnout" něčí internet či telefon, v případě podezření na bezpečnostní hrozbu. 

Švýcaři si "špehování" sami odhlasovali

Česká republika nebude novou pravomocí pro zpravodajské služby nijak výjimečná. Vláda bude o nové pravomoci pro Vojenské zpravodajství rozhodovat krátce poté, co si podobnou právní úpravu v referendu rozhodli Švýcaři.

Ti na konci září jasnou většinou podpořili zákon o zpravodajské činnosti, který zplnomocňuje tajné služby k dohlížení na telefonickou komunikaci a aktivity na internetu. Pro byly dvě třetiny hlasujících lidí.

Švýcarské zpravodajské služby zatím mohly sbírat pouze informace z veřejně dostupných zdrojů, případně informace, které už získaly jiné státní instituce. Podle švýcarské vlády je to správná reakce na nové bezpečnostní hrozby ve světě.

 

Právě se děje

Další zprávy