Praha - Vládní agentura pro sociální začleňování by měla dál zůstat součástí "úřadu" ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Na více částí by se ale nejspíš rozdělit neměla. S takovým příslibem odcházeli v úterý z jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) zástupci protestujících pracovníků agentury. Novinářům to řekl jeden z nich Petr Čáp. Do konce května by se mělo konat další jednání s předsedou vlády. Ten věří, že dnešní setkání pomůže k uklidnění situace.
Zaměstnanci jsou kvůli neshodám s Dienstbierem o podobu a fungování agentury ve stávkové pohotovosti. Stávku, kterou zahájili minulé pondělí, zatím přerušili. Celkem 24 z nich chtělo podat výpověď. Spor vypukl po odvolání šéfa agentury Martina Šimáčka. Úřad už vypsal výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku. Jeho či její jméno by mělo být známo za týden ve středu.
"Po dokončení výběru nového ředitele odboru se chci za účasti ministra Dienstbiera se zástupci zaměstnanců sejít znovu, abychom pokračovali v diskusi o budoucí struktuře agentury, která zůstane součástí úřadu vlády a jeho sekce pro lidská práva," uvedl po schůzce v prohlášení premiér. Dodal, že má zájem na tom, aby byla agentura co nejdřív připravena na čerpání evropských peněz z nových programů a pomáhala zlepšit situaci chudých.
Zaměstnanci žádali nezávislost na Dienstbierovi a samostatnost pro svou instituci. Ministr plánoval kvůli služebnímu zákonu od července reorganizaci. Agentura jako jeden odbor se původně měla rozdělit na odbory dva. "Pan premiér několikrát zdůraznil, že chce, aby agentura zůstala pod ministrem Dienstbierem, ale ne dělená. Rozhodně to není zpráva, kterou by všichni zaměstnanci agentury přivítali. Velmi pomalu, ale posouváme se k cílům. Nemohu říct, jestli je to horší nebo lepší. Je to nějaké kompromisní řešení," uvedl Čáp.