Firma: Vondrovy miliony jsme neukradli, byla to půjčka

Sabina Slonková, Tereza Šídlová
31. 1. 2011 17:30
Majitel firmy trvá na tom, že policii doloží každou fakturu

Praha - Majitel firmy ProMoPro, kvůli níž se tým ministra Alexandra Vondry z doby českého předsednictví EU ocitl v zájmu policie, prolomil mlčení.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Jaroslav Veselý popřel, že by při obří zakázce okradl stát byť jen o jedinou korunu. Trvá na tom, že je každou fakturu schopen doložit.

Policie přitom z podnětu ministerstva financí zkoumá podezření, že firma Veselého neoprávněně inkasovala od státu 150 milionů korun. Z toho padesát milionů korun skončilo podle trestního oznámení ministrestva financí na soukromých účtech rodiny Veselých.

"Bylo to čtyřicet, ne padesát milionů. A byla to půjčka," řekl Aktuálně.cz Veselý poté, co mu podle jeho slov právník povolil po několika dnech mlčení mluvit s novináři. "V roce 2007 nebo 2008 jsem půjčil firmě, protože jsme potřebovali nějaké věci do Německa do Španělska. Kupovali jsme kabiny, tak jsem půjčil firmě, a pak jsem si peníze vrátil nazpátek. Já mám ve skladu zařízení za 150 - 200 milionů, ročně investuju 25 až 30 milionů, to je slepá závist. Nějaký úředníček si řekne 'oni si ukradli prachy', ale vždyť ta firma je moje."

Práce ProMoPro během českého předsednictví. Snímek z webových stránek společnosti.
Práce ProMoPro během českého předsednictví. Snímek z webových stránek společnosti. | Foto: Aktuálně.cz, Repro: promopro.cz

Firma ProMoPro získala více než půlmiliardovou zakázku v roce 2008. Stát původně plánoval mnohem nižší výdaje, ty se však postupně vyšplhaly až do stamiliové výše.

Necelých 150 milionů korun, na které si firma podle trestního oznámení ProMoPro přišla, vysvětluje Veselý pronájmem techniky.

"To je těch 85 milionů, o kterých se mluví. Všichni si mysleli, že jsem nic nedělal a nechal jsem si prachy. Techniku ale musí někdo namontovat, někdo ji musí obsluhovat... Měli jsme tam ještě nějaké subdodavatele na jiné práce, museli jsme si najmout ostrahu, dělali jsme informační systém. To jsou peníze za práci, kterou jsme odvedli my. To je všechno v dokumentaci."

Jaroslav Veselý nyní tvrdí, že stát neošidil. Cena je podle něj adekvátní. "Všechno policii doložíme." uvedl.

Rozhovor s Jaroslavem Veselým přineseme v následujících hodinách.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy