Vláda zmrazí důchody. Loni do penze vyhnala tisíce lidí

Petr Holub
15. 3. 2012 10:55
Účet za malou penzijní reformu? Šest miliard korun navíc
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Plán ekonomických ministrů, kteří chtějí od příštího roku zmrazit důchody, je vynucen nečekanými dopady takzvané "malé penzijní reformy".

Do předčasných důchodů loni vláda vyhnala osmdesát tisíc lidí a daňoví poplatníci za to zaplatí miliardy.

Ukazují to definitivní údaje o tom, kolik nových důchodů přiznala Česká správa sociálního zabezpečení v minulém roce.

Celkem bylo registrováno 155 tisíc nových důchodců, o padesát tisíc víc než před pěti lety.

"Interpretaci zatím nemáme k dispozici," uvedla na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Jana Buraňová.

Z detailního pohledu na statistiky je však vidět, proč lidé do penze odešli. V první polovině roku 2011 se ještě odchody udržely pod úrovní předchozích dvou let, kdy lidé volili předčasné důchody jako útěk před ekonomickou krizí.

K necelým šedesáti tisícům nových starobních důchodců v prvním pololetí 2011 však přibylo rekordních 95 tisíc důchodců v druhé polovině roku.

Desetitisíce seniorů se zachovaly ekonomicky. I když odešli do penze třeba o rok dříve a přišli tak o část svého důchodu, pořád budou mít víc peněz, než kdyby počkali, až jim důchod sníží malá penzijní reforma.

Sazby nových důchodů totiž reforma snížila v poslední době hned dvakrát, v říjnu a v lednu.  

Úspory a další úspory

Padesát tisíc předčasných důchodců s průměrnou penzí 11 tisíc korun přijde letošní státní rozpočet na 6,6 miliard korun.

Tato částka odpovídá zvýšení všech penzí o dvě procenta. Právě proto chtějí ekonomičtí ministři zrušit valorizaci pro příští rok a peníze tak dostat zpátky.

Malá penzijní reforma měla ušetřit peníze, při svém spuštění má tedy opačný efekt. Vládní tažení za úsporami zkomplikovala a vynucuje další úspory.

Malou penzijní reformou přišel pracovní trh o starší, zpravidla kvalifikované pracovníky. Osmdesát tisíc předčasných důchodců znamená pokles pracovní nabídky skoro o dvě procenta během jednoho roku.

Další údaje sociální správy potvrzují, že reforma vyhnala na odpočinek zaměstnance, kteří by jinak chtěli pracovat a kteří nemají problém s hledáním práce.

Do roku 2010 odcházelo do penze každoročně 10-12 tisíc pracovníků, kteří "přesluhovali" a pracovali i v důchodovém věku. Loni se jejich počet snížil na 5,6 tisíce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy