Vláda zmrazí důchody. Loni do penze vyhnala tisíce lidí

Petr Holub
15. 3. 2012 10:55
Účet za malou penzijní reformu? Šest miliard korun navíc
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Plán ekonomických ministrů, kteří chtějí od příštího roku zmrazit důchody, je vynucen nečekanými dopady takzvané "malé penzijní reformy".

Do předčasných důchodů loni vláda vyhnala osmdesát tisíc lidí a daňoví poplatníci za to zaplatí miliardy.

Ukazují to definitivní údaje o tom, kolik nových důchodů přiznala Česká správa sociálního zabezpečení v minulém roce.

Celkem bylo registrováno 155 tisíc nových důchodců, o padesát tisíc víc než před pěti lety.

"Interpretaci zatím nemáme k dispozici," uvedla na dotaz Aktuálně.cz mluvčí Jana Buraňová.

Z detailního pohledu na statistiky je však vidět, proč lidé do penze odešli. V první polovině roku 2011 se ještě odchody udržely pod úrovní předchozích dvou let, kdy lidé volili předčasné důchody jako útěk před ekonomickou krizí.

K necelým šedesáti tisícům nových starobních důchodců v prvním pololetí 2011 však přibylo rekordních 95 tisíc důchodců v druhé polovině roku.

Desetitisíce seniorů se zachovaly ekonomicky. I když odešli do penze třeba o rok dříve a přišli tak o část svého důchodu, pořád budou mít víc peněz, než kdyby počkali, až jim důchod sníží malá penzijní reforma.

Sazby nových důchodů totiž reforma snížila v poslední době hned dvakrát, v říjnu a v lednu.  

Úspory a další úspory

Padesát tisíc předčasných důchodců s průměrnou penzí 11 tisíc korun přijde letošní státní rozpočet na 6,6 miliard korun.

Tato částka odpovídá zvýšení všech penzí o dvě procenta. Právě proto chtějí ekonomičtí ministři zrušit valorizaci pro příští rok a peníze tak dostat zpátky.

Malá penzijní reforma měla ušetřit peníze, při svém spuštění má tedy opačný efekt. Vládní tažení za úsporami zkomplikovala a vynucuje další úspory.

Malou penzijní reformou přišel pracovní trh o starší, zpravidla kvalifikované pracovníky. Osmdesát tisíc předčasných důchodců znamená pokles pracovní nabídky skoro o dvě procenta během jednoho roku.

Další údaje sociální správy potvrzují, že reforma vyhnala na odpočinek zaměstnance, kteří by jinak chtěli pracovat a kteří nemají problém s hledáním práce.

Do roku 2010 odcházelo do penze každoročně 10-12 tisíc pracovníků, kteří "přesluhovali" a pracovali i v důchodovém věku. Loni se jejich počet snížil na 5,6 tisíce.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy