Vláda uplácí Brdy za radar, stěžují si obce u Libavé

Jakub Sís, spolupracovník Aktuálně.cz
1. 4. 2008 12:21
Vláda nepočítá s pomocí obcím v okolí vojenských újezdů
Foto: Reuters

Olomouc - Za vším stojí radar, vláda používá k vyplácení peněz obcím dvojí metr. Nikdo nám nenamluví, že finanční kompenzace pro vojenský újezd Brdy byla schválena jen kvůli tomu, že je ten region zaostalý.

Takto hodnotí starostové obcí sousedících s vojenským újezdem Libavá na Olomoucku reakci premiéra Mirka Topolánka na svůj dopis. V něm Topolánka žádali o stejná privilegia, jakých se od vlády dostalo Brdům, kde má být umístěn sporný americký radar. Bezvýsledně.

Co bylo na začátku: Pohraničí jsme teď my, volají sousedé vojenského újezdu

Topolánkova odpověď, žádná odpověď

"Pan premiér nám v podstatě nic neodpověděl. My žádáme reakci na to, co se děje za hranicí újezdu, v jeho těsné blízkosti, ne uvnitř," říká starosta Domašova nad Bystřicí Ladislav Števanka.

Nelíbí se mu, že Topolánkova odpověď je vlastně prostý výčet činností, které vykonává armáda přímo na území vojenského újezdu. Především klade důraz na armádou dotovanou dopravu, kulturu či školství. Z těch však sousedící obce nemají vůbec žádný prospěch.

"K čemu je nám dobré, že je přímo v Libavé kino a krásná knihovna? To jsou služby pouze pro obyvatele újezdu. Stejně tak bezplatný svoz odpadu se nás vůbec netýká," souhlasí s ním Karel Galas, starosta Potštátu, který se nachází na druhé straně újezdu.

Současné vojenské újezdy v České republice vznikly redukcí původních devíti
Současné vojenské újezdy v České republice vznikly redukcí původních devíti | Foto: Armáda České republiky

Obce přitom požadovaly především investice do infrastruktury a silnic, které jsou kvůli mnohaletému užívání vojenskou technikou ve velmi špatném stavu. Další problém je izolovanost obcí, protože průjezd újezdem je až na výjimky nemožný.

"Premiérův argument, že díky dotacím armády se mohou obyvatelé dostat autobusy do svých obcí, je legrační. Vždyť díky nám se naopak lampasáci dostanou na Libavou," zlobí se starosta Števanka.

Svými problémy se obce v okolí Libavé nijak neliší od ostatních vojenských újezdů. Pouze Brdy mají ovšem od vlády přislíbenou dotaci na rozvoj.

"Ministerstvo obrany není odpovědné za jakékoli udílení dotací," uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. "Kromě toho svádět zaostalost regionu pouze na vojenský újezd není správné, může být dána například i polohou mimo dopravní koridory." 

Vojenské újezdy v Česku
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vojenské újezdy v Česku

  • Boletice - 220 km2
  • Brdy - 260 km2
  • Březina - 158 km2
  • Hradiště - 332 km2
  • Libavá - 327 km2

celkem - 1 297 km2

Hezká příroda? Ale pro koho?

Andrej Čírtek připustil, že vojenské újezdy mohou lidem v okolí komplikovat život. Tvrdí však také, že pro ně můžou být také přínosem.

"Existence vojenského újezdu není žádná škoda a přináší plusy, například klid a hezkou přírodu," prohlásil mluvčí Čírtek.

Příroda je sice v újezdech zachovalá, přístup například pro turisty je ovšem velmi omezený. "Jestli někdo vydává za přínos to, že tam jednou za rok pustí cyklisty, pak nám armáda skutečně pomáhá," tvrdí s nadsázkou starosta Števanka.

Stejně jsou na tom i v okolí vojenského újezdu Boletice u Českého Krumlova, i když o protestech zatím neuvažují.

"Ne že bychom si s armádou přímo překáželi, ale omezeni rozhodně jsme. Vždyť tady ani nemůžete jít pořádně na houby. A když chcete někam jet, musíte celý újezd objíždět, přestože přes něj vedou krásné široké cesty," říká starosta Chvalšiny Milan Ruschak.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Starostové na Libavsku se ale nevzdávají. Píšou premiérovi Topolánkovi nový dopis a chystají i setkání s hejtmany Olomouckého a Moravskoslezského kraje, na jejichž hranici se újezd nachází.

"Když už mají být krajské úřady lidem ´blíž´, ať se nám pokusí pomoci," tvrdí Števanka.

Tiskový mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger nevyloučil, že by hejtmanství mohlo obcím v okolí Libavé nějak pomoci, tvrdí však, že kraj k tomu má jen omezené možnosti.

"Hejtman se na výjezdních zasedáních se starosty průběžně baví a určitě se nebude jakémukoli dalšímu setkání bránit. Kraj a obce ale nejsou ti, kteří dokážou učinit změnu," prohlásil mluvčí Heger.

 

Právě se děje

Další zprávy