Naděje pro Terezín a Josefov. Vláda schválila obnovu památek za skoro tři miliardy

Foto: Nejvýznamnější "neznámá" památka holokaustu se bortí. Oprava by stála miliardy
"Hledáme možnosti všude možně," vypráví lehce zoufale, až rezignovaně Czetmayer. Problém ale mají s povinným podílem města deset až patnáct procent. "Kdyby opravy této budovy stály jen nejoptimističtějších 500 milionů, tak kde má město vzít i těch povinných 50 milionů? Když máme na údržbu chodníků a všeho dalšího jeden a půl milionu ročně?"
Velkou pevnost navštívil před i tehdejší premiér Andrej Babiš a přislíbil pomoc.
Kromě povodní nepomohly statice ani krádeže cihel hlavně v 90. letech. Cihel mimochodem na stavbu padlo podle Hofmana (disponujícího plány pevnosti) asi 400 milionů kusů. Sluší se dodat, že menší část chodeb je opravená a přístupná veřejnosti.
Původně Velké pěchotní kasárny v pevnosti Terezín se během druhé světové války změnily v součást židovského ghetta. Konkrétně v této dnes zchátralé budově, známé už jako bývalé Drážďanské (nebo také Žižkovy) kasárny, přežívaly ženy a ve sklepě bylo táborové vězení. Zobrazit 53 fotografií
Foto: Jakub Plíhal
ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 9. 2023 21:06
Vláda tuto středu schválila plán obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov. Na záchranu nejvíce chátrajících objektů půjde v příštích pěti letech až 1,73 miliardy korun z havarijního fondu ministerstva kultury a rozpočtů krajů a měst. V galerii u tohoto článku se můžete podívat na stav Terezína, jak ho před více než dvěma lety zachytil náš fotoreportér.

Jak uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj, další až 1,2 miliardy bude v letech 2024 až 2033 směřovat na údržbu a obnovu také dalších staveb z programu, který připravuje ministerstvo s kraji. Po jednání vlády to ve středu řekli ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ministr kultury Martin Baxa (ODS).

"Peníze ze stávajícího havarijního programu na opravy památek ministerstva kultury i z nového programu ministerstva by měly být k dispozici už v příštím roce," řekl ministr Ivan Bartoš. Doplnil, že podle zástupců obou měst se již pracuje na projektové dokumentaci. Plánují se první úpravy u šesti vytipovaných objektů, čtyř v Terezíně a dvou v Josefově, kde by přibližně v polovině příštího roku měly začít sanační práce. Následně je podle Bartoše důležité hledat pro každou budovu v pevnosti nějaký budoucí život.

Z havarijního programu ministerstva kultury by mělo na opravy jít 1,73 milardy korun, Baxa uvedl, že jde o 1,4 miliardy korun ze státních peněz a k nim se přidá 350 milionů korun ze zdrojů kraje a města. "A v programu, který bude stavět ministerstvo pro místní rozvoj, je 1,2 miliardy korun, ke kterým se ještě bude počítat s nějakou spoluúčastí, kterou teprve musíme nastavit. V prvním programu už je částka sečtena, v druhém bude nějaký podíl spoluúčasti," řekl Bartoš.

Prostředky z havarijního fondu mají podle ministra kultury zastavit destrukci šesti kulturních památek. V Terezíně jsou to Žižkova kasárna, Zbrojnice, Proviantní sklad a Vojenská nemocnice, v Josefově Čtvercová kasárna a Vojenská nemocnice. "Věci zašly příliš daleko. Hrozí pády střech a kusů zdiva, propadají se podzemní chodby," řekl Bartoš.

"Díky spolupráci státu, krajů a měst vznikl návrh, který konečně přináší jasnou perspektivu do budoucna. V letech 2024 až 2028 budeme prostřednictvím našeho havarijního programu na záchranu kulturních památek financovat revitalizaci unikátních historických objektů v Terezíně a Josefově. Jde o významné kulturní památky, v Terezíně navíc spojené s dramatickými událostmi a osudy mnoha lidí, na které nesmíme zapomenout. Jsem velmi rád, že tento dluh historické paměti můžeme splatit," řekl Baxa.

Podle Bartoše by v Terezíně a Josefově měly vzniknout stálé skupiny odborníků, které budou spolupracovat s kraji i ministerstvy a hledat budoucí využití pevnostních měst. Problém byl dlouhodobě neřešený a obce či města, která převzala objekty od armády, nikdy neměly peníze na to, aby je ze svých prostředků udržovaly, či dokonce rekonstruovaly, řekl.

Pevnostní města Terezín a Josefov nechal v 18. století vybudovat císař Josef II. jako obranu proti vpádům z Pruska. Šlo o komplexy s rozsáhlým podzemím i složitou nadzemní částí, která sloužila k ubytování vojska i vedení bojů. Ve své době představovala špičkový obranný systém, který ale nikdy nebyl prověřen v boji, protože nepřátelé se mu vyhýbali. Za druhé světové války se Terezín stal symbolem perzekucí a genocidy, když zde němečtí nacisté zřídili věznici gestapa a židovské ghetto.

Video: Přežil holokaust i pronásledování StB, a proto varuje před islamismem (23. 10. 2019)

Pád komunistického režimu a jeho ideologie udělal pronásledovaného chartistu a spisovatele Karola Sidona šťastným, říká. | Video: Pamět' národa
 

Právě se děje

Další zprávy